Jump to content

Incalzire scaune


lucian_90tud
 Share

Postare recomandată

F l o r i n

se poate face transformarea, nu-i bai. Nu se arde nimic..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare 

am si eu mai multe intrebari ..se potriveste scaunul de pe pasat b6 pe golf 5? 

si daca eu pe masina nu am scaune electrice si incalzite pot face aceste modificari ? pt ca scaunele care vreau sa le cumpar au incalzire si sunt electrice!

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da, se potrivesc.

 

da, se poate confectiona instalatia electrica, cumperi panou clima cu butoane de incalzire scaune si se poate face functionala incalzirea - precum si reglajul electric.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adinecula1977

florine..?tu faci asa ceva...?si cat costa la tine operatiunea.."adaptarea."..eventual un timp..de executie..?stiu ca necesita multa migala...ms anticipat..cu stima..profesore :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da, se poate face - ma suni si vb la telefon, pentru alte detalii.

 

timp de executie - depinde de ce e de facut - daca se pun si rezistente in scaune - cam 12-14 ore... daca au deja rezistente - cam 10 ore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca ai scaunele incalzite, deci cu rezistente in ele, mai mult de 3-4 ore nu este de munca la toata instalatia. Cu bagatul rezistentelor in scaune se prelungeste la 8 ore maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
danny_boy242001

Ma poate ajuta cineva cu cateva informatii ?

Am cumparat un interior de golf 5 comfortline model 2004 ( eu aveam trendline model 2007).Am intampinat urmatoarea problema : scaunul din dreapta cel de la pasager avea o mufa albastra cod 1T0 973 332 care nu stiu ce rol avea.Noile scaune de comfortline nu au acea mufa (aceast mufa este decat in scaunul de la pasager).Se pare ca acea mufa este de la senzorul de greutate. Este vreo problema daca o las in aer? Care sunt dezavantajele in afara faptului ca nu mai piuie centura cand se aseaza cineva pe scaun?Atasez cateva poze cu mufa.Pozele sunt facute la scaunele care au fost pe masina(cele trendline).Orice informatie este bine venita. Multumesc anticipat celor care ma pot ajuta!

post-97597-0-28029100-1432713851_thumb.j

post-97597-0-40909100-1432713852_thumb.j

post-97597-0-39000700-1432713853_thumb.j

post-97597-0-41943400-1432713854_thumb.j

Modificat de danny_boy242001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

este mufa de la senzorul de prezenta/greutate - nu o sa stie cand ai pasager in dreapta fata, nu merge avertizarea de centura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danny_boy242001

Multumesc Florin inca odata! 

Daca piuie cea de la sofer este perfect( nu ma deranjeaza ca cea de la pasager nu piuie) ! Dar cea de la sofer mai piuie? Nu au legatura cumva?

Am doua variante sa desfac scaunul vechi si sa iau senzorul sa-l pun pe cel nou sau sa las asa. Este greu de mutat senzorul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nu au legatura.

 

se poate muta, dar trebuie sa dai jos tapiteria ambelor scaune - sezutul, ca sa il poti scoate/monta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danny_boy242001

Pentru moment cred ca le las asa fara senzor si cand am timp si dispozitie ma apuc sa mut senzorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danny_boy242001

M-am apucat sa montez scaunele ,dar nu inteleg de ce a ramas becul de centura aprins in bord si piuie chiar daca pun centurile. Incep sa cred ca sunt depasit de situatie. Oare trebuie sa schimb si centurile de pe scaunele vechi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la senzorul de greutate pasager, ca nu e conectat in sistem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danny_boy242001

Exact de ce imi era frica! Cand ma gandesc cat e de munca ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danny_boy242001

Am dat senzorul de greutate/prezenta jos de pe scaunul vechi si l-am mufat pe noul scaun sa-l vada masina , dar tot nu se stinge martorul de centura. Posibil sa fi stocat eroare ? Exista genul asta de eroare pentru centuri? Maine pun testerul sa vad ce eroare am si daca se poate sterge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nu, nu e vb de asta. Vezi daca e bagata mufa la centura si daca e ok teaca centurii la scaunele noi. Nu stocheaza eroare pe centuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danny_boy242001

Salut Florin! Am vorbit cu baiatul de la care am cumparat scaunele si se pare ca scaunele nu au senzor de centura. Deci va trebui sa schimb centurile cu cele de pe scaunele mele.Posibil din cauza asta sa nu vada centurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

atunci muta centurile tale - nu au mufa/cablaj de centura pe ele, cele actuale ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danny_boy242001

Ce se intampla : eu am regasit mufa neagra care ducea la centuri( pe scaunele vechi) si la scaunele noi crezand ca aia este mufa , dar se pare ca nu este aia. Scaunele astea noi au si incalzire si au o gramada de fire sub ele.Posibil sa fii bagat mufa intr-o mufa de la incalzire. O sa schimb si centurile sa vad ce rezolv si daca nici atunci nu merge nu stiu ce sa-i mai fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danny_boy242001

Am facut scanare si nu reusesc sa scap de doua erori :

 

1 Fault Found:
17973 - Throttle Actuator (J338) 
            P1565 - 000 - Lower Stop not Reached - Intermittent
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00100000
                    Fault Priority: 1
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 3
                    Mileage: 124907 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2000.01.01
                    Time: 20:53:02
 
             Freeze Frame:
                    Bin. Bits: 00000000
                    Load: 0.0 %
                    Lambda: 0.0 %
                    Speed: 0.0 km/h
                    Temperature: 87.0°C
                    Absolute Pres.: 985.5 mbar
                    RPM: 0 /min
 
Readiness: 0000 0000
 
 
Si a doua pentru care nu se stinge nici airbagul este:
 
01218 - Side Airbag Igniter; Passenger Side (N200) 
            001 - Upper Limit Exceeded - MIL ON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danny_boy242001

Problema rezolvata 90% , am scapat de eroarea de airbag ( era din mufa ) .Mai ramane sa schimb centurile din scaunele vechi si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut! Aveti idee ce putere au rezistentele OEM? Husele am cu incalzire, am vazut ca majoritatea ajung la 45w. husele am sunt ma inestetice dar mai ieftine si ma bate gandul sa-mi cumpar dar nu stiu daca reusesc sa incalzeasca suficient.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consuma cam 5A la 14V, deci cam 70W.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, am vazut ca eduardvl90 a incercat sa monteze pe golf scaune cu incalzire de passat b6, si colegul Florin zicea ca se poate si stie cum. Ati reusit in cele din urma sa faceti modificarea? Si inca o intrebre,bancheta spate de pe pasaat b6 se potriveste pe golf 5? Multumesc anticipat:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cosmin1980, on 08 Nov 2015 - 16:38, said:snapback.png

...in sfarsit am reusit sa fac masuratorile si arata cam asa:

pentru mufa din podeaattachicon.gifWP_20151102_002.jpgcu precizarea ca pe cele 2 fire subtiri de la climatronic am 1.3 volti si ramane neschimbat chiar daca mut rotita de la 1 la 5...

 

si pentru mufa de la modulattachicon.gifUntitled.png

masa am la ambele mufe...

...pe firele groase de la mufa modulului sunt legate ambele rezistente,sezut spatar?

...dar masuratorile sunt in parametri si care pot fi cauzele pentru care nu functioneaza incalzirea in scaune,posibil panoul de comanda de pe climatronic sa fie defect?

Modificat de cosmin1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   1 membru

    • crazvan23
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!