Jump to content

Audi A4, 131 CP


nutzu

Postare recomandată

acum pareri despre noile stopuri ... nu-mi place ca nu au acea prelungire cauciucata (cine si-a achizitionat modelul stie despre ce e vorba) care vine sub portbagaj cum au cele originale ... sunt mai scurte, iar la spalatorie de la jetul de apa mi-au intrat cateva picaturi in semnalizare stop ... s-au uscat si am dat cu putin silicon negru pe acea margine in speranta ca nu voi mai pati la fel :)

Link către comentariu
  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • nutzu

    48

  • bullibutton

    6

  • Fritz

    5

  • Cristi_KWJ

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

am promis niste poze cu senzorii de parcare unui coleg (stie el) asa k le pun aici sa le vada si ceilalti, poate foloseste cuiva :)

senzorii sunt marca Thunder, ii am de un an si jumatate pe masina fara probleme, si au ecran wirelless dupa cum se observa si din poze ... in spatele tetierei in stanga se regaseste dispozitivul care bipaie :offtopic:, iar in portbagaj unitatea centrala a senzorilor

_

.

_

>

,

.

_

.

.

.

post-8702-1229848347_thumb.jpg

post-8702-1229848414_thumb.jpg

post-8702-1229848481_thumb.jpg

post-8702-1229848572_thumb.jpg

post-8702-1229848607_thumb.jpg

post-8702-1229848670_thumb.jpg

post-8702-1229848703_thumb.jpg

post-8702-1229848727_thumb.jpg

post-8702-1229848753_thumb.jpg

post-8702-1229848769_thumb.jpg

post-8702-1229848809_thumb.jpg

post-8702-1229848883_thumb.jpg

Link către comentariu

:) Senzorul se identifica singur !

Foarte tare poza aia cu "abtibildul" vwforum.ro pe capota. Ai ales bine stopurile, multi trec pe lexus-style-kitschy.

Link către comentariu

Ms Florin D :)

Si dupa cum am promis ... poze cu Ambient Light si cu ce e pe acolo ... se desfac cele 2 capace de la lampile de iluminat prin tragere (sunt prinse in cleme doar) apoi dupa cum se vede in poza, langa piesa de ambient light sunt 2 gauri unde se vor vedea 2 suruburi ... acestea se desfac apoi iese tot ansamblul ... se vad de asemenea in poza cele 2 fire de la ambient lite (verde si maron) care au la capete niste papuci si care trebuie pusi la contact ... se mai observa si bulbii care vin gauriti pt a se vedea lumina emisa de ambient light ... cam asta este tot ... e simplu ... pt alte nelamuriri sau sfaturi nu ezitati sa intrebati ;) .

...

_

post-8702-1229976528_thumb.jpg

post-8702-1229976550_thumb.jpg

post-8702-1229976565_thumb.jpg

post-8702-1229976602_thumb.jpg

post-8702-1229976650_thumb.jpg

post-8702-1229976662_thumb.jpg

post-8702-1229976674_thumb.jpg

post-8702-1229976699_thumb.jpg

post-8702-1229976745_thumb.jpg

Link către comentariu

Multumesc bullibutton si fritz ... bullibutton asteptam sa te cunoastem si noi mai bine (poate apari pe la vreo intalnire pe acasa) si bineinteles masinutza sa ti-o vedem si noi :D ... am inteles de la fratemiu, serhino, k e frumusica tare :D

Link către comentariu

Revin cu niste dorinte pt viitor:

- bloc lumini;

- eleron Zender;

- grila S4;

- xenon si pe faza lunga;

- faruri noi(cele vechi sunt matuite);

si ce mi-o mai veni pe parcurs ... :icon_thumleft:

Link către comentariu

pentru eleron Zender, eu zic sa te grabesti. Zender a anuntat ca renunta la a produce elemente de tuning, deci mai poti sa iei numa' din stocurile care mai exista...

Link către comentariu

...si cu xenonul pe faza lunga mai gandeste-te, doar nu crezi ca rezista la nenumarate flashuri chinezariile ieftine existente pe piata.

Link către comentariu

Cat despre xenon pe faza lunga ti-as recomanda sa te interesezi mai bine si sa ai grija deoarece afecteaza un calculator de la frani. Am un prieten cu un A4 din 2002 si avea de un an si ceva xenon pe faza scurta...toate bune...Acum vreo luna a pus si pe faza lunga...Hopa busaiu...cand aprindea farurile ii aparea si eroarea in bord de la frani. A scos xenonu de pe faza scurta...la fel facea...a scos xenonu de pe faza lunga si l-a pus pe cel de pe faza scurta...nu mai face...in final a montat nustiu ce relee pe xenonu de faza lunga sa nu i se mai aprinda eroarea cu break in bord.

Nu crede ca pe mine nu ma bate gandu...ba da...o instalatie H7 am in casa si nu stiu ce sa fac...

Link către comentariu

@Ice_2k pai vreau sa ma grabesc, dar nu stiu unde sa dau comanda ... poate ma poti indruma si pe mine ... ;)

@SHARANEL am cumparat un set de xenoane H7 6000 K de 50 W care trebuiau sa le inlocuiasca pe cele de 35 W de pe faza scurta, iar acestea de pe scurta sa le pun pe lunga, insa m-am tot gandit la ce mi-ai spus si tu dinainte si nu stiu ce sa fac ...

@EosDesign Multumesc !

@Fritz Nu m-ar deranja asa tare acel releu, dar cum am spus si mai sus ... mi-e teama mai degraba sa nu se buseasca becurile de la flash-uri ... eventual ma gandesc la varianta sa iau niste becuri H 11 sa pun xenonul de 35 w in proiectoare

Modificat de nutzu
Link către comentariu

nu numai ca se ard becurile intr-o saptamana, dar un xenon are nevoie de 1-3 secunde pt a ajunge la intensitatea maxima, deci cabd dai flash el nici nu apuca se se aprinda ;)

propun sa nu te atingi de lumini, oricum e ilegal + risti foarte mult sa iti apara zeci de erori ba chiar sa distrugi instalatia electrica + iti vei aduna doar injuraturi de la ceilalti, mai bine concentreaza-te la celelalte modificari, eventual treci pe la TCM sa-ti mai ingramadeasca 30 de cai sub capota.

o bara zender de a3 pe spate ma intereseaza si pe mine, tine-ma la curent (220V) unde gasesti. (nu era in to do list, dar daca inchid astia, trebuie sa ma grabesc).

Link către comentariu

@ SHARANEL la primul flash se aprinde puternic, mai rau e de la al doilea, oricum cred ca nu o sa mai pun pe faza lunga xenoanele ... m-a lovit alta durere acum ... faruri cu devil eyes si xenon pe proiectoare. Daca reusesc sa aflu ceva cu Zender-ul te anunt :)

Link către comentariu

vreau si eu mai multe informatii despre husele tale din piele ecologica.

a fost data cealalta tapiterie jos sau husele sunt puse peste tapiteria originala a masinii?

cum te impaci cu incalzirea in scaune? iarna nu e foarte rece scaunul pana se incalzeste?

esti multumit de huse?

Link către comentariu

@ritza

sunt foarte multumit de huse ... tapiteria nu se da jos ... sunt huse care se confectioneaza dupa tipul masinii si care imbraca efectiv scaunul dar care vin "turnate", nu se incretesc deloc; cat despre incalzirea scaune, nu sunt cu mult mai reci ca atunci cand ai textil, iar pe distante f scurte parcurse trebuie sa dau la o treapta mai sus decat inainte (4 ca inainte mergeam cu 3), dar nu pt mult timp deoarece se incalzeste f repede buretele (caci in acele 5 parca dungi este pus un burete si captusit ) si odata incalzit se pastreaza f bine caldura ... problema va fi la vara cand eu unul voi opta pt niste chestii care vin puse pe scaun confectionate din papuris.

In continuare voi atasa niste poze de astazi de la bunicii mei care stau in varful dealului si cum pe acolo nu era decat urma de picior facuta am reusit sa urc doar o un deal pe care nu l-am mai pozat, am mers cu a 3 a pana sus , da-i a 2 a, a 1 a si gata ... nu a mai vrut nici in ruptul capului :) ... sunt curios daca aveam quattro daca urcam, deoarece sub zapada proaspat cazuta era gheata sticla :coffee_lol:

.

.

.

post-8702-1230400573_thumb.jpg

post-8702-1230400593_thumb.jpg

post-8702-1230400653_thumb.jpg

post-8702-1230400734_thumb.jpg

post-8702-1230400755_thumb.jpg

post-8702-1230400796_thumb.jpg

post-8702-1230400816_thumb.jpg

Link către comentariu

In alta ordine de idei ... Fritz am pus xenonul la masina lui fratemiu pe faza lunga si nu-i da nici o eroare la nimic :coffee_lol: , singura chestie la care ma gandesc, cum a spus si SHARANEL, e cea referitoare la durata de viata a becului de la flash-uri, care de asemenea se pot folosi fara probleme ... singurul inconvenient ar fi ca nu lumineaza f tare caci nu e incarcat, dar de observat te observa fara probleme oricine atat ziua cat si noaptea, doar ca nu-l mai poti orbi pe cel pe care vrei sa-l atentionezi :)

Link către comentariu

Cred ca tine si de masina si de tipul de kit folosit. Eu am Xenon in locul acelui halogen care dubleaza la mine BI-Xenonul OEM si nu am avut decat la inceput probleme cu balasturile...dupa ce le-am schimbat, merg perfect de peste 1 an. Dau flash, se aprind din prima (dar nu la intensitate maxima) si dupa cateva secunde se incarca de tot. Dar oricum sunt vizibile si la flash. Si tot chinezesti sunt

Link către comentariu

Exact ... eu voiam sa-mi iau niste faruri de la sonar care au bec H1 si de aceea i le-am dat lui fratemiu pe cele H7, dar am renuntat momentan la ideea cu Sonarul pt ca am vazut modelul de pe B6 Cabrio de la Hofele si sunt criminale ... acum de-or scoate si pt B6 si mai ales fara xenon ... pt cei ce nu beneficiem de asa ceva :)

Link către comentariu

domnule sofer......atunci cand urci o panta inzapezita nu e recomandat sa schimbi vitezele, ci alegi treapta potrivita si o lasi incet nu la turatie mare si ai sa vezi cum urca si fara quattro ;) bafta

cu sau fara quattro arata bine masinuta

Link către comentariu

faza asta cu "o lasi incet nu la turatie" suna bine in teorie, dar in practica vei avea surpriza sa observi ca daca o turezi mai tare, urca mai bine. Unul din motive ar fi ca anvelopele sapa in zapada si mai prinde aderenta.

Link către comentariu

@dox99 tare mult mi-ar fi placut sa fi fost si tu acolo :icon_thumright: ... cunosc acea zona mult prea bine si am fost de mult prea multe ori si in multe situatii pe acolo atat cu zapada abundenta cat si cu noroi din belsug, atat cu tractiune fata cat si cu tractiune spate (masina lui tata - ford taunus :D ), asa ca nu-i vorba de turatie ... si are dreptate SHARANEL, oricum e frumos tare acolo, incerci multe chestii, iar daca nu veneam tare din vale cu demaraj si turata tare nu aveam nici o sansa sa ajung nici unde am ajuns; sub acel strat de zapada era gheata de vreo 3-4 cm, cauciucurile sunt de iarna, sapau in zapada, dar ajungeau la gheata si gata distractia :D .

Am scos si ESP sa incerc sa o coordonez eu mai mult insa nu merge, iar cu ESP activat e cel mai bine si poti sa o turezi si mai tare caci nu o lasa sa patineze.

Daca as fi spart gheata pe urme la deal as fi urcat insa nu mai aveam f mult pana la bunici si nu merita efortul, dar asa spre placerea mea ar fi fost sa vad cum se comporta un quattro :D , si dox99 multumesc pt aprecieri :) .

Modificat de nutzu
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!