Jump to content

Timeline Vento/JettaIII


paul_ral

Postare recomandată

Am facut presa pentru înlocuirea bucșilor punții spate.

post-6155-0-50254000-1311190404_thumb.jp

Modificat de paul_ral
Link către comentariu

Frumos ''turnul'' Marantz icon_thumright.gif.Cat despre scula de inlocuit bucse, foarte buna mestereala.Ma gandesc ca trebuie sa le schimb si eu si sa caut service cu presa si sa stau langa ei sa nu faca ''miscarea cu ciocanu' '' :)

Link către comentariu

La presa făcută de mine se mai adaugă 2 piulițe și 3 suruburi care vor presa pe partea metalică din exteriorul bucșei, astfel

Link către comentariu
  • 1 month later...

După vreo 2 luni de pauză (concediu, renovare apartament, etc) am de gand sa ma apuc iar de treabă. Am căutat și găsit mânerele pentru ușile spate cu tweetere pe care le voi pune pe fețele de ușă de GTI Edition. Am găsit intr-un parc de dezmembrări un Golf 3 fabricat in Mexic. Piesele provin de pe acesta. Intre timp turnul Marantz a mai crescut cu 2 piese: amplif PM 550DC și tunerul ST 520.

post-6155-0-61544000-1316469614_thumb.jp

post-6155-0-10832400-1316469623_thumb.jp

post-6155-0-27950400-1316469646_thumb.jp

Link către comentariu

Dl Paul sa stiti ca am rezolvat-o si eu cu iluminatul climatronicului intr-un final ..dupa multa bataie de cap..acum arata exact ca la dvs, insa cu cassetofonul nu am ajuns inca la decodat...momentan e liniste in masina :)

app. stiti cumva ce cod are releul de la incalzirea in scaune de se afla sub scaunul soferului ? precizez ca la mine nu merge decat cea de la pasagerul din dreapta , si culmea acolo nu are releu .

P.S. va multumesc pt sfaturi

iar in ceea ce priveste proiectul dvs... ma inclin !

Link către comentariu

nu am mai luat legatura cu el pt ca am gasit in oras la mine sa-l decodez cu 45 de lei .

multumesc pt cod .

Link către comentariu

Am montat tweeterele pe panourile ușilor spate pe care urmează să le montez împreună cu noile protecții pentru uși.

post-6155-0-56156200-1316963931_thumb.jp

post-6155-0-98365300-1316963939_thumb.jp

Link către comentariu

In ușile spate nu am boxe, le-am pus pe polita spate. Sunt Sony, fără prea mari pretenții.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Deocamdata nu am noutati. Sunt ocupat cu renovarea la 2 apartamente și am cumparat ceva piese la 206. Acolo, pentru un pivot stricat trebuie inlocuita bascula, deoarece pivotul este corp comun cu aceasta si nu poate fi înlocuit separat. M-a costat 230 lei pe MOOG, pe original prețul e dublu.

La Vento am refăcut doar partea de receptie a casetofonului, am montat o antena electronica, deoarece amplificatorul original (montat pe stâlpul stânga-spate) se pare ca nu lucra cum trebuie. Acum am o recepție foarte bună.Urmează să înlocuiesc sonda Lambda, cea pe care o am acum, provenită de la celălalt Vento pe care l-am avut, am probleme la relanti si miroase a gaze nearse.

Link către comentariu

cineva ii da prea multa benzina sa pape:D.hmm...sa fie lambda ?

spor la 'refurbished'! Dupa ce o termini de reasamblat o sa functioneze asa good as new :icon_thumleft:

Link către comentariu
  • 1 month later...

S-au împlinit mai bine de 3 ani de la debutul acestui topic și, cum nu am mai postat cam demult aici, o să vă spun că mașina a primit un portbagaj auto Kamei. Urmează să urc și niște imagini. În ultimul timp, mașina a hibernat, am umblat mai mult cu 206-le, la care am început îmbunătățirile: oglinzi reglabile electric, acum le am doar încălzite, computer de bord și geamuri electrice spate. La Vento am luat un trim cam rar pe la noi, cu lumini pentru airbag, ABS și remorcă.Pe trimul actual am ledul ce semnalizează armarea alarmei. Acesta va fi mutat pe usa, am gasit si piesa pe original.

post-6155-0-17349400-1324664178_thumb.jp

post-6155-0-37761100-1324664223_thumb.jp

Link către comentariu

Frumos tare Vento-ul! Paravanturile sunt parca un pic in plus, dar, la general, e superb! Si cand te gandesti si cat e de echipat...

Link către comentariu

Paravanturile sunt si ele bune de ceva, cand ploua si stau cu geamul putin deschis nu mai intra picaturi inauntru.

In alta ordine de idei m-am hotarat sa schimb burduful de la schimbatorul de viteze cu unul cusut cu ata rosie. Nu de alta dar cel actual, cusut cu ata albastra nu se mai integreaza bine in decor. Si ca treaba sa fie buna voi schimba si semnalizarile clare cu unele smoked, fara a apela la spray-uri.

Tot cautand pe net am gasit ca GTI-urile aniversare primeau un certificat de atestare a apartenentei la o serie limitata, si aveau o placuta cu serie.

Cam atat, deocamdata, o parte din $$$ merg catre aia mica din semnatura, la careia ii montez oglinzi electrice, geamuri electrice spate si ceva mai incolo, computer de bord si ceva modificari interioare. Nu de alta, dar ma luase plictiseala!

post-6155-0-32090500-1325117320_thumb.jp

post-6155-0-41128800-1325117687_thumb.jp

Modificat de paul_ral
Link către comentariu

Am urmarit cu mare interes intregul topic, meriti mai mult decat un certificat. Sincere felicitari si mult succes in indeplinirea tuturor proiectelor.

P.S.

Astept cu nerabdare postari cu schimbarea puntii spate deoarece si eu ma gandesc sa schimb puntea cu una cu frane pe discuri.

Link către comentariu

Superba!!

Ma cuprinde nostalgia dupa vechiul meu vento 1.8/ 90 cai. L-am avut timp de 9 ani si avea doar 90.000 km cand l-am dat. A fost cumparat de nou din Romania de la Midocar in 1993. Cred ca a fost printre Vento cumparate de noi si inmatriculate in Bucuresti. Politia abia in 1997 a primit...

Link către comentariu

Ma cam mananca in partea dorsala sa ma apuc de o alta nebunie: Nokia Sound System

Link către comentariu
  • Vizitator a închis acest topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!