Jump to content

Octavia Tour - Apa in Hayon?


Stefan_B
 Share

Postare recomandată

Am cautat in toata aria de OI si nu am gasit nimic:

In urma ploii de zilele trecute, am avut apa (multa, cca 50-100ml) in interiorul hayonului la OI. Apa a curs prin incuietoarea hayonului (si a stat si in capacul de plastic de pe interiorul hayonului) cand am inchis portbagajul la loc.

Masina NU are stergator spate sau stropitoare spate, deci nu se poate sa fi ajuns apa de la stergator.

Am verificat sub mocheta in portbagaj si este uscat... sau pare ca e uscat.

Nu inteleg de unde vine apa asta, si nici unde sta (banuiesc ca sta in partea de jos a usii hayon), era mare cantitatea cand am deschis portbagajul, parca se acumulase si cand am lasat hayonul a inceput sa curga.

Multumesc pt sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am auzit de asa ceva,insa cel mai probabil este de la acel cauciuc aflat sub hayon,acel cheder care se afla intre "masina"si hayon cand acesta este inchis.O vizita la dealer ar trebui sa rezolve aceasta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine a fost problema asta si intra printre luneta si tabla la colturile din stanga dreapta dupa ce am ionizat geamurile, am pus silicon negru acolo si nici nu se observa si nu mai am nici o problema :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Bogdan, cred ca s-ar putea sa ai dreptate - geamul nu a fost niciodata desfacut, dar si mie mi s-a parut ca un colt se misca.

Ramane sa studiez mai bine cum sta treaba... pe lumina. Insa ai dreptate - e logic ce spui. Poate de la cineva care a trantit hayonul.

Si Octi I era etalonul meu in privinta fiabilitatii... oh well :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Bogdan, cred ca s-ar putea sa ai dreptate - geamul nu a fost niciodata desfacut, dar si mie mi s-a parut ca un colt se misca.

Ramane sa studiez mai bine cum sta treaba... pe lumina. Insa ai dreptate - e logic ce spui. Poate de la cineva care a trantit hayonul.

Si Octi I era etalonul meu in privinta fiabilitatii... oh well :ceuameni:

si va trebui sa ramana acelasi etalon ! nu ai de unde sa stii ce s-a intamplat sau daca a fost prost inlocuit geamul pe spate !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine s-au zgarcit oameni la cateva grame de silicon :icon_thumright: dar am pus eu asta e :wacko:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu - la mine NU a fost inlocuit geamul vreodata. Este cel original, de fabrica. Nu a fost dezlipit in mod voit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asteptam sa vedem daca ai gasit ceva :)

ca sa scapi de aceasta problema:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata - desfacut, reparat - problema era de la yala de la hayon, intra apa in jurul incuietorii datorita unei garnituri slabite.

Rezolvat tot cu silicon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Dar apa pe podea fata si spate atunci cand ploua a intrat??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

Salut

Aceeasi problema cu apa un hayon o am si eu si nu stiu pe unde se infiltreaza. Eu nu am încuietoare la hayon si nici ștergător. De fiecare data găsesc dupa ploaie apa in hayon. Cand il deschid si il ridic la jumatate curge pur si simplu apa din el. Cineva mi-a sugerat sa verific gaurile speciale de scurgere din hayon, numai ca nu stiu care sunt acelea.  Am scos acele capacele mici din cauciuc din partea de jos a hayonului.

Ma poate ajuta cineva cu o poza sa imi dau seama unde sunt gaurile de scurgere?

Mulțumesc anticipat!

Modificat de Iulian Ghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Si eu am aceeasi problema... Ati rezolvat cumva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste aici despre rezolvarea problemei 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!