Jump to content

Injectoare PD 2.0TDI distruse


alexabv
 Share

Postare recomandată

freelancevoyager

Quote" teoretic 4 ar fi defect si 1 il compenseaza.....cum se intampla asta cand eroarea e pe 1????"

Pentru ca nu citesti corect corectiile: pe campul 13 sunt cele pe relanti.

La tine s-a depasit limita de corectie a injectorului 1 in regim tranzitoriu de acceleratie.

Zi-mi campurile 18 si 23 cum sunt dupa aparatia erorii?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am reusit niciodata sa fac log in mwrs imdediat dupa eroare....nu aveam vcds la mine....freelance voyage imi spui si mie cum pot face un log in mers injectoarelor?? Cumva pe 18 si 23?? Multam fain!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

freelancevoyager

Nu trebuie neaparat log.

Sa te uiti in mers dupa aparitia erorii pe cil 1, ce valori indica campurile 18 si 23 pe cil 1.

La VCDS ai buton de log in partea de jos sub campuri si inregistreaza in format .csv care se deschide cu excel si trebuie convertit apoi. Nu mai stiu acum procedura, dar le faci de se vad grafic.

Dar nu trebuie log neaparat la ce ai tu. Doar sa retii ce valori pe cil 1 afiseaza campurile 18 si 23 dupa aparitia erorii pe cil 1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,sunt in cautarea unui passat b6 2008-2009,2.0tdi preferabil cu dsg,ma puteti sfatui de ce cod motor sa ma feresc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BKP..cauta-le pe cele cu un singur ax pe came..n-au probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2008-2009 nu cred ca vei gasi cu un ax cu came deoarece din 2008 au trecut la motoare CR .CBAB e un motor ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Care sint cele mai bune injectoare  pentru motor cod BKP, daca e sa cumpar unul? Siemens, Bosch sau Continental ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Siemens au fost inlocuite cu Continental la motoarele bkp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da, Continental a cumparat divizia automotive de la Siemens.... de aceea sunt Continental acum.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

2008-2009 nu cred ca vei gasi cu un ax cu came deoarece din 2008 au trecut la motoare CR .CBAB e un motor ok

 

Adevarul e ca cele cu un ax cu came nici n-au vazut deloc probleme la tacheti si axa aia singura in sine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce spui ? Chiar sunt probleme mari cu tachetii si uzura axului la cele cu 8 valve

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca utilizator de bkp pot sa-ti spun ca daca ai injectoare schimbate cu cele Continental nu ai nici cea mai mica problema. Oricum fiecare motorizare are bubele ei. :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

corect - pana acum am auzit doar vreo doua cazuri cu revenirea problemelor la inj, dupa inlocuire - totusi, niciunul garantat... doar povesti despre asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

senzorii de motorina,ati verificat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce spui ? Chiar sunt probleme mari cu tachetii si uzura axului la cele cu 8 valve

Eram cat se poate de ironic..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

cum pot remedia eroarea 008213,clapeta dirijare admisie,semnal neplauzibil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am si eu o intrebare .Deci am fost cu masina la service din cauza ca tremura la relanti. dupa un test la injectoare miau spus ca injectorul nr 2 pisa motorina nu o mai pulverizeaza si ca ar trebui schimbat . intrebarea mea e cat costa un injector nou pe b6 1.9 tdi cod motor bxe ? eu sunt momentan in italia si aici mi sa facut un preventiv ajungand la 850 euro unul nou sau 650 unul rectificat . mersi anticipat de rsp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi pe un SH care costa 100 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salutare, imi poate spune cineva cat de puternice sunt injectoarele de pe motorul de 170cp(cati ccm au) 

Modificat de viktor25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cm3 unii prescurteaza ccm in loc de cmc, sau pe cati bari sunt daca stiti?

Modificat de viktor25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta dintre injectoare de 140 si 170 nu e de presiune (bari) ,ci de cantitatea injectata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mine ma intereseaza pe cati bari sunt, daca cunoaste cineva

Modificat de viktor25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal. Din ce stiu eu la ppd v2 piezo (cele de 170 au fost piezo pt toate codurile de motor) presiunea medie de injectie este de 2450bar, iar cea maxima este de 2850.

 

La CR presiunea de injectie este simtitor mai mica (maxim 2000bar), dar este oferita constant si nu variaza cu turatia ci doar cu necesarul de moment cerut de ecu.

 

Un ciclu de injectie contine 3 faza: pre-injectie, injectia principal si post injectie. In pre-injectie sunt iar pana la 3 injectii la presiune mica 200-300 bari, urmeaza injectia principala la presiune maxima, apoi post injectia (asta nu stiu la ce presiune se face la ppd). Era un self study de la vw cu toate cele de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!