Jump to content

Telecomanda pentru inchidere centralizata Fabia


cj.silviu
 Share

Postare recomandată

Readaptare telecomanda cu VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie careva procedura pentru readaptare a telecomenzii ?

pe adresa 35 zice ca nu poate comunica cu modulul...

am putut intra doar pe adresa 46 (dupa instructiunile luate de pe ross-tech) insa nici cum nu arata ce zice el in blocul 08 (measurements) si in adaptation (canal 10) merge doar sa stergi / resetezi dar nu sa readaptezi.

alte sfaturi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Referitor la instalarea unei alarme (Metasystem) pe Fabia cu inchidere centralizata...

Montarea acelei rezistente de 110 ohmi este necesara pentru deschidere indiferent de tipul de alarma / modul telecomanda folosit ?

Cred ca asta ar fi schema valabila pentru Fabia (cea cu negative central locking)...iar acolo nu zice nimic de rezistenta.

mersi,

post-21907-1277648953_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi rezistenta e in functie de masina, la g4 de ex nu e nevoie de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai dupa cum spuneau in posturile anterioare, cei care au montat modul + cheie tip briceag pe Fabia, se pare ca a fost nevoie de acea rezistenta. Doar ca nu stiam daca montarea rezistentei este o chestiune specifica fiecarei alarme. Insa vad ca are mai mult de a face cu modelul masinii in sine.

mersi,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am si eu o problema cu una dintre chei (am doua, ambele cu telecomanda): nu mai descuie/incuie masina. Acum cateva zile am oprit la un magazin, am incuiat cu cheia, mergea perfect, apoi cand am iesit din magazin, am apasat sa o descui si.. nimic! Bateria de la cheie e noua, ledul se aprinde cand apas pe butoane, dar nu are niciun efect asupra masinii. Ce ar putea fi? Cealalta cheie merge perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Noroc!Sunt nou pe forum am tot cautat un topic sa ma ajute sa montez un modul aftermarket de inchidere centralizata a usilor din telecomanda, la o skoda fabia ce nu a fost prevazuta cu inchidere nici din butucul montat pe usa soferului.Mentionez ca usile nu au cablaje trase.Am tot cautat sa montez o astfel de inchidere dar toti spun ca nu se baga deoarece trebuie trase fire date gauri si alte nebunii.Ma poate ajuta cineva cu sfaturi,scheme,etc. pt montajul unei inchideri centralizate?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

sporadic, modulul aftermarket cu telecomanda refuza sa deschida masina - farurile clipesc rapid de trei ori si nu deschide;

daca apas pe butonul "lock" apoi pe "unlock" merge; mi s-a intamplat de cateva ori - ceva pareri ?!

Modificat de bluetux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Asa fac toate" - asa e si la mine. Nu stiu de ce.

O intrebare: se intampla ca in mers sa deschida si sa inchida aleator usile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se intampla faza cu deschiderea aleatoare, asta ar mai lipsi...

acum am vazut ca chipul telecomenzii e prost pozitionat in carcasa si butonul unlock era mai departat de partea de cauciuc, posibil sa nu fii facut contact corect sau mai e si bateria...mai poate fi si o desincronizare cu cheia, unele module au posibilitatea de "invatare"...oricum, la 80 de ron cat e acum toata afacerea, se poate schimba cu totul...

a, modulul mai are un fir la care scrie pe schema "Cut off to pneumatic lock" - sa inteleg ca se comuta pe inchidere pneumatica si nu electrica? poate detaliaza cineva optiunea asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tai acel fir , impulsul de descuiesre si de incuiere o sa fie de vreo 4-5 secunde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, va fi mai lung, caci la cele cu inchidere pneumatica pompa de vacum/presiune necesita mai mult timp pentru a face vacumul/presiunea necesara in circuit. La Fabia e bine asa cum e acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

inca o problema: de vreo cateva zile, dupa deschidere din cheia briceag se deschid in secunda urmatoare si toate geamurile electrice...la sfert...

poate a intalnit cineva problema asta?!

Modificat de bluetux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia asta cu geamurile nu am patito. Sincer nu stiu ce sa-ti recomandat sa fac. Sa se supraglomereze modulul de sub bord?(eu acolo l-am pus) oare daca ai lasa masina fara borne vreo 15 minute sa iasa curentul si din modul..ar mai face la fel dupa?

Daca nu intram aici nu vedeam faza cu inchiderea/deschiderea problematica...si chiar aveam de gand sa desfac iara bordul sa vad unde ii problema...

Eu patesc asa:

1. Deschid masina

2.Inchid masina, palpaie dar nu inchide si pot sa tot APAS SA INCHIDA ca la fel face, plapaie si nu inchide

3. Apas din nou sa deschid masina

4.Apas sa INCHID masina si acuma MERGE frumos.

Eu m-am gandit sa nu fie problema de la rezistenta aia pe care noi astia cu Fabia am fost nevoitit sa o montam...eu nu am lipito de fir cu ciocanul de lipit ci pur si simplu am legato bine de tot si invelit in banda..voi cum ati facut cu rezistenta si de cat timp aveti modulul montat?ca sa stiu daca o mai banui sa nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine a fost un contact imperfect modul - fisa; modulul nu era fixat bine si in timp a aparut problema cu geamurile...acum nu mai am probleme...

am incercat si sa schimb cu alt modul care are functie de "invatare" a telecomenzilor, am incercat sa adaptez telecomenzile celuilalt modul si nu a mers;

adica accepta codul, dar nu functioneaza corect cu alte telecomenzi, nu inchide sau deschide, numai luminile se tot aprind...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde era contactul imperfect??ca nu am inteles..

Eu mai patesc o faza si nu stiu de unde se intampla...cand stau in masina(stationare in parcare) cu usile deschise in larg mai patesc cand se inchid si deschid toate 4 usile. Oare e de la modul cu chei briceag sau ca mi-am activat eu inchiderea usilor la 15km/h?E chiar ciudata rau faza...

legat de schimbarea modului la astea aftermarket se face in felul urmator: avand in vedere ca cheile sunt mai slabe mai cumper inca un sistem si muti doar electronica veche si cipul in cheia noua..fara sa mai schimbi modulul de sub bord si sa inveti chei sau ce stiu eu cum..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

contactul imperfect era la priza de la unitatea centrala aftermarket;

eu am schimbat UC cu alta pentru ca nu-mi placeau cheile si cred ca nu era fixata bine; datorita vibratiilor nu a mai avut contact ferm cu fisa (cea cu multe fire colorate); am scos si am asigurat bine fisa in UC, la fel am fixat UC foarte bine sub bord - nu trebuie sa se miste nimic acolo; deci totul era de la UC aftermarket nu de la vreun sistem al masinii.

am vrut sa pastrez prima UC aftermarket si sa programez cheile noi pe ea pt ca nu se potrivesc cablajele electronice, nu au aceeasi forma ca sa le poti muta;

in plus am vrut sa testez adaptarea cheilor, dar se pare ca nu merge cu alta electronica, asa ca am schimbat tot;

am avut asa ceva (chei "varza" - jocuri mari)

680046997065002030699099-5909573-700_700.jpg

si am inlocuit cu ceva de felul asta (chei fara jocuri de calitate mult mai buna)

697447976559104013404932-62726-700_700.jpg

Modificat de bluetux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci stai sa vad daca am inteles deci tu ai avut modul cu chei tip audi q7(ale din prima poza mai tesite) si au fost varza si ai inlocuit cu astea normale care au defapt forma asemanatoare cu a cheilor de fabrica la fabia. Eu zic sa muti cipu si lamela pe cheile noi si sa schimbi modulul de sub bord si ai terminat treaba.

Si la mine au joc cheile si am model cum ii in a 2-a poza(alea drepte normale) aftermarcket si ieftin deci incerc sa am grija de ele cat pot de mult si cand se strica nu am alta optiune decat sa cumpar alt modul si mut electronica...

Legat de problema mea oare sa fie si la mine mufa aia alba miscata in modul? Eu ma gandesc sa nu fie si de la rezistenta ca poate nu face tot timpu chiar cel mai bun contact deoarece numa am legato acolo fara sa o cositoresc.

Mie mi sa parut ca mufa sta destul de bine in modul si ca ne se misca asa usor, cum ai facut sa nu se mai miste mufa si ce imi recomanzi si mie sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mutat cipurile si lamelele, in plus am folosit si Bison Metal Lock la micro-suruburile lamelelor, ca sa nu se miste deloc;

cheile seamana cu cele din poza, dar arata si functioneaza mai bine decat tot ce mi-a trecut prin mana pana acum;

alea tip audi aveau si jocuri si cauciucul s-a facut praf, se pare ca au inceput sa se falsifice si chinezariile :D

fixeaza suplimentar mufa de modul cu niste coliere cu fixare prin auto-strangere (cum sunt cele care asigura capacele de plastic de jante);

le poti folosi si pentru fixarea unitatii centrale (modulului).

oricum, verifica si firele care intra in mufa, sa nu joace vreunul...plus rezistenta aia...

Modificat de bluetux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii ce am observat eu ca nu se misca lemela in sistem cat si misca tot ansamblu de fier in carcasa de plastic si din acest motiv joaca lama. La mine are un joc insesizabil in condiitii normale cand ii lamela rabatata. Cu lamela scosa nu misca nimic.

voi prinde atunci mufa de modul strangando cu niste coliere care sa treaca exact printre firele din mufa. Verific firele si cositoresc rezistenta, ma gandesc ca la restul legaturilor nu are ce problema sa fie din moment ce am legat firele intre ele frumos si am dat cu banda peste..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare totusi ca problemele modulelor la inchidere-deschidere se datoreaza defectarii acestora (a releelor interne );

dupa o saptamana de mers normal, iar a inceput sa-mi deschida si geamurile :) daca scot mufa si o pun la loc in modulul central, totul e in regula pentru un timp... asa ca singura solutie e sa le cumparam pe cat posibil cu garantie de la magazin, nu de pe okazii sau din piata :)

Modificat de bluetux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-a mai facut odata de atunci faza ca na deschis din prima si a trebuit sa dau inchidere apoi iara deschidere. In rest merge okay, chiar daca inca nu mi-am facut timp sa dau bordul jos si sa cositoresc rezistenta si sa strang mufa.

Dar sa inteleg ca la tine se inchide/deschide okay dar iti deschide geamurile cand deschizi masina?

Cum arata relele alea? Ai desfacut sa vezi cum arata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca m-am pacalit eu cu modulul asta...pare o clona... da, deschide si geamurile, daca scot mufa si o pun la loc merge ok o saptamana

aici e montajul, 4 relee - 1 diferit

CameraZOOM-20120718062833918.jpg

Oricum, am montat deja alt modul (cu garantie), repararea m-ar fi costat tot cat unul nou - merge perfect si cica are si functie anti-scanning :) cheile sunt din fericire fara jocuri si arata bine si la modulul asta si la clona defecta :)

Modificat de bluetux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Practic daca era de reparat ce trebuia schimbat in modulul vechi? Doar releul ala diferit sau ce anume ca vad ca ai zis ca te costa cat unul nou adica vreo 70-80 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Telecomanda pentru inchidere centralizata Fabia

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!