Jump to content

Imbunatatirea racirii la intercoolerul SMIC - curatarea lui si montarea de grile suplimentare pentru ventilare


zorg
 Share

Postare recomandată

Se poate curata intercooleru'??Daca da cum!?Am primit din Austria 100l de BIODIESEL si se simte diferenta dar as vrea sa curat si intercooleru'!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate in felul urmator:

HOW TO CLEAN YOUR INTERCOOLER IN TEN THOUSAND EASY STEPS

by Mickey Q. Bitsko III

The following applies to a '99 New Beetle TDI, but others should be similar. You will need a pair of channel-lock pliers or something similar, a large 19-oz can of spray-type carburetor cleaner (like Gumout, or equivalent), a small container into which you will drain the gunk from your intercooler, an empty plastic jug (about 1 gallon size), and some mild detergent (dishwashing soap works well).

1. Make sure the engine is cool, so you don't blow yourself up. You'll need to remove the intake tubing on top of the engine from the elbow just behind the front grill back to the EGR valve. Remove the top engine cover if necessary.

2. Using the pliers, loosen the hose clamps securing the joints of the horizontal part of the intake tract on top of the engine, and move them away from the joints. You need to remove the plastic piece of tubing, together with the rubber elbows which attach it to the rest of the system. Don't try to remove the piece with the EGR valve! It's too hard to do, and there's no need.

3. Once you have removed that plastic piece along with the elbows, spray some carburator cleaner into the section of pipe you removed to clean out the oil and gunk. Let it drain into your drain bucket. Set it aside to dry. You can also spray a small amount of carburator cleaning into the open end of the hose toward the EGR valve, and wipe out the inside of the hose with a rag. Be careful not to spray too much cleaner in there! You don't want to blow up your car when you start the engine!

4. Underneath the car you should be able to easily locate the intercooler. There will be what appears to be a radiator hose attached to it. MAKE SURE IT'S THE INTERCOOLER AND NOT THE RADIATOR!!! Otherwise you'll have a big mess all over your driveway. There is a short piece of rubber tubing attached to the intercooler with a hose clamp, and a plastic hose running back to the turbo from the other end of the rubber piece. Slide both hose clamps off the rubber connector and back onto the plastic hose. Remove the rubber piece and clean it out, then set it aside. Spray a little carburator cleaner into the plastic hose towards the turbo, but not too much! Wipe out the end of the plastic hose with a rag.

5. Set the drain bucket under the intercooler so that the cleaning solvent and oil will drain into it. Working from the top, spray the entire remaining amount of carburator cleaner into the top of the intercooler outlet hose. Go CRAZY! Just let it run. You could even seal off the intercooler down below and fill the thing up with solvent and let it sit there and work for a few minutes, if you want to. Eventually you'll run out of spray. (It'll take a while.) By the end there was nothing but clean solvent running out the bottom!

6. Now you have to flush out all that solvent and it's related fumes from the intercooler so your car doesn't explode when you start it. You may want to put a bigger drain bucket under there if you don't want a whole bunch of dirty water and soap bubbles running down your driveway. Squirt a small amount of dishwashing soap into the empty gallon jug and fill it with water. Working quickly, pour the entire contents into the top of the intercooler outlet hose and let it drain down through the intercooler. Just flood the sucker! Once that is done, rinse out the jug thoroughly and follow your soapy water enema with TWO gallons of clean water. (You probably don't want soap bubbles spewing out your tailpipe, do you?)

7. Take care to let all the water drain out through the bottom of the intercooler. Due to the angle of the fitting at the bottom, some water might be pooled up in there. You can remove most of it by stuffing a clean rag into the inlet fitting and letting it soak up the water. Fit the bottom pipe and rubber connector back together, and replace the hose clamps. Put the upper intake tract back together, too. Make sure all the hose clamps you removed are returned to their places!

8. Start the car, and let it idle for 15 minutes. That will allow time for it to warm up thoroughly and evaporate most of the residual water in the system. Don't rev the engine during this time, in order to avoid forcing liquid water into the engine!

9. Go for a drive and enjoy a new-found sense of peace and satisfaction! Contrary to the opinion of N Dennis, I really think the process made a noticable difference. I could just be feeling what I want to feel, but a clean intercooler has to be better than a greasy one!

10. Remember how easy this process was, and the next time your VW dealer tells you he needs to charge you an exhorbitant amount of money to clean out your intake system you can tell him to "Stuff it where monkeys stuff nuts!"

mickey. (June 21, 1999)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Se dau urmatoarele:

Skoda Octavia TDI, motor ALH, 51K Km

Ulei folosit, numai Castrol LL2 SAE0w30, vw506.01

Se cere:

1) Demontarea si curatarea conductelor de admisie si a intercooler-ului

2) Imbunatatirea curgerii aerului prin SMIC (aerul de racire)

Rezolvare;

Punctul 1:

- se demonteaza roata si farul de pe partea pasagerului. Farul este prins cu patru suruburi T15

- se scoate senzorul MAP din partea superioara a SMIC-ului si se astupa gaura cu ceva curat, ex: servetele

- se tensioneaza colierele de la valva EGR si de la SMIC si se inlatura conducta de legatura (trebuie clesti pentru scoaterea colierelor cu autostringere), se astupa intrarea EGR-ului cu servetele. Nu scoateti colierele de pe capetele conductei pentru ca se detensioneaza foarte mult si se pun la loc foarte greu.

- se demonteaza aparatoarea de noroi aferenta rotii (toate suruburile sunt torx 15).

- se demonteaza conducta rigida de plastic ce leaga SMIC-ul de conducta flexibila spre turbina, este fixata cu doua coliere cu autostringere, se astupa gaurile spre tubina si SMIC cu servetele sau carpe curate.

- se desfac suruburile de prindere ale intercooler-ului, cu tubulara de 10, doua in vecinatatea farului si unul inferior

- se scoate cu grija SMIC-ul fara sa-l inclinati.

Surpriza majora a constat in faptul ca am extras din el aproape 0.3-04L ulei, jumatate din aceasta cantitate s-a varsat pe pieptul "mecanicului" :rolleyes: . Bine ca nu a intrat in pamint!

- Se curata SMIC-ul cu ajutorul unui litru de benzina sau diluant (thinner) pentru vopsea pe baza de ulei. Se astupa un capat cu ajutorul unei pungi de plastic, se leaga la gura ca la conservele de toamna, se toarna diluantul si se agita bine.

Aveti grija unde aruncati continutul, eu l-am dus la un service la reciclare ulei.

- se procedeaza la fel cu toate conductele demontate.

- se asteapta 2-3 ore pentru ca interiorul SMIC-ului/conductelor sa se usuce, vedeti sa nu ramina umed pt ca riscati sa bagati in cilindrii vapori inflamabili, si se monteaza totul la loc in ordinea inversa demontatii (evident, nu-i asa !? :P )

Acum, cu mici modificari procedura se preteaza si la GOLF/AUDI/SEAT pe platforma A4.

Punctul 2:

A vazut cineva cum arata aparatoarea de noroi din spatele SMIC-ului la TT sau Tuareg? Are fante pentu inlaturarea presiunii din spatele intercooler-ului. De ce sa nu existe asa ceva pe platforma A4?

Am cumparat de la Brico un terminator pentu conducte de aer cu fante inclinate la 45grd, rotund, cu diameru de aproximativ 12cm.

Am decupat cu cutter-ul, fix in spatele SMIC-ului, central, o gaura rotunda si l-am montat acolo cu ajutorul a ceva poxipol si silicon. L-am vopsit negu mat pentru aspect stock

Impresii:

Masina trage mai bine, poate este placebo, sigur mege mai bine la boost sustinut atunci cind racirea aerului comprimat este vitala.

O sa monitorizez cu ajutorul VAGCOM-ul evolutia IAT-ului, cu gaura astupata si libera, pentru a vedea daca s-au adus imbunatatiri.

Sunt convins ca pe vreme foarte calduroasa am numai de cistigat de pe urma modificarii, cind asfaltul este foarte fierbinte si ECU cere mult boost.

O sa revin mai tirziu cu ceva poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat de la Brico un terminator pentu conducte de aer cu fante inclinate la 45grd, rotund cu diameru de aproximativ 12cm.

Am decupat cu cutter-ul, fix in spatele SMIC-ului, central, o gaura rotunda si l-am montat acolo cu ajutorul a ceva poxipol si silicon. L-am vopsit negu mat pentru aspect stock

Bravo! Eu de mult aveam in gand acest "mod" (mod = mod. = modification). Insa eu ma pregateam sa creez eu fantele din aparatoarea de noroi din plastic existenta. Decupaje, cald-uri etc. Imi era sila numai cand ma gandeam. Acum daca zici ca exista la Brico atunci ma duc sa imi iau si eu. Presupun ca e ieftin si existent in stoc insa tot ma gasesc sa te intreb de unde mai precis din Brico, cum se numeste si cam cat a costat.

Mersi anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gaseste la Brico Militari, in jur de 50.000ROL sau 5RON. Au doua culori, alb si negru, si-l gasesti in zona dedicata tevior de PVC si a tuburilor flexibile de evacuare din aluminiu.

Sugestia de pe forumul T... .com cu decupaje si aer calg nu-i rea, este greu de facut sa arate profi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cand te gandesti ca aparatoarea deja decupata de la TT este in jur de 30 Euro ... e o afacere excelenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ toni : Tu cred ca ai mult mai mult de cistigat de pe urma modificarii. Motorul 1.8T este mult mai sensibil la continutul de oxigen din admisie.

tip: Dupa ce ati demontat toate conductele, nu strica sa priviti cu o lanterna in spatele valvei EGR, adica in galeria de admisie.

Eu nu am avu nici-o depunere dupa 51k Km! Numai o pojghita de ulei datorata CCV-ului.

Se dovedeste faptul ca o motorina de calitate cu un continut scazut de sulf are numai efecte benefice asupra motorului - am alimentat numai cu E4 sau E5 majoritar OMV

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am avu nici-o depunere dupa 51k Km! Numai o pojghita de ulei datorata CCV-ului.

Apropos de asta... ma bate un gand... CCV FILTER!!!

Cica Mann produce un filtru de CCV numit Mann ProVent filter sau asa ceva. Ideea e sa incercam sa gasim un importator Mann in Ro si sa il convingem ca vrem mai multi asa ceva ca sa il determinam sa aduca (ca de obicei sunt reticenti la 1-2 clienti)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropos de asta... ma bate un gand... CCV FILTER!!!

... Mann produce un filtru de CCV numit Mann ProVent filter sau asa ceva.

Merita investitia atunci cind nu ai probleme de colmatare in 51K Km? Am auzit ca pretul filtrului este destul de mare 120-150USD ...

Eu zic ca nu, mai ales ca acel filtu are o dimensiune considerabila, comparabila cu carcasa filtrului de ulei. Unde mai pui ca montajul conductelor de ulei arata ca naiba!

Problema colmatarii admisiei este stringenta in SUA si in Canada pentru ca ei au motorina proasta, cu un continut cu minim 500ppm sulf (cea mai buna de la ei). Mai nou a aparut si la ei ULSD-ul dar este rar precum trufele!

La noi in RO merita investitia si munca de montare/adaptare numai daca mergi cu motorina proasta, adica cu E3, dar si asta este mai buna decit in state (350ppm sulf). Oricum, daca mergi cu motorina proasta afectezi mult mai multe lucruri, galertia de admisie ramine ultima grija.

Parerea mea ... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La noi in RO merita investitia si munca de montare/adaptare numai daca mergi cu motorina proasta, adica cu E3, dar si asta este mai buna decit in state (350ppm sulf). Oricum, daca mergi cu motorina proasta afectezi mult mai multe lucruri, galertia de admisie ramine ultima grija.

Pai cu riscul de a fi offtopic: Eu desi nu am certitudine ma tem de motorina E4 sau E5 dpdv al lubricatiei oferite si masina mea oricum e EuroII deci in mod cert nu sunt obligat de producator sa le folosesc pe acestea. Cum pompa de injectie si alte elemente sunt lubricate cu motorina tranzitata sau altfel spus viteza uzurii lor depinde de gradul de lubricatie oferit de motorina eu ma cam sperii de ele. Poate folosesc producatorii aditivi de restaurare a lubricatiei dar stiu eu cat sunt de eficienti? Poate gresesc, d'asta si scriu aici in speranta ca voi fi confirmat/corectat.

Altfel eu am avut galeria data jos si am curatat-o eu personal. Ma si mir ca in 11 ani a avut doar asa putina mizerie (cam 2mm de "imbracaminte" - coating). La chiulasa nu m-am prea bagat insa sper (prosteste?) ca in timp uleiul va mai curata din depunerile (ca altfel am blocat total valva EGR) si mai subtiri de pe porturile de admisie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit ca toate sorturile de motorina din RO respecta aceiasi norma de lubricitate.

Vezi pe www.petrom.ro la produse petroliere, gasesti tabele cu parametrii tehnici ai combustibililor.

Euro 5 de la OMV este adus din Austria - in momentul actual parcul auto diesel european cuprinde multe masini cu motoare cu pompa distribuitoare iar combustibili trebuie sa nu fie nocivi pentru acestea.

Sper sa fie ultimul OFF-TOPIC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ toni : Tu cred ca ai mult mai mult de cistigat de pe urma modificarii. Motorul 1.8T este mult mai sensibil la continutul de oxigen din admisie.

<{POST_SNAPBACK}>

Stiu ... vara cred ca pierde ca vreo 20-30 caluti si chiar se simte. Zilele astea dau o tura pe la Brico pentru aprovizionare :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ... vara cred ca pierde ca vreo 20-30 caluti si chiar se simte. Zilele astea dau o tura pe la Brico pentru aprovizionare :D

<{POST_SNAPBACK}>

N-are cum sa piarda asa de multi patrupezi cabrati! Poate doar 5-10 ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Odata cu cresterea temperaturii mediului (primavara..) am observat si o crestere a cantitatii de fum in spatele masinii mele. Suspectez racirea insuficienta a aerului admis, probabil din cauza intercooler-ului.

Intrebari:

1. Ce parere aveti despre teoria mea?

2. Unde as putea face o curatare a intercooler-ului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de acest lucru (randamentul intercoolerului) in curand voi putea confirma avantajul FMIC-ului vs SMIC.

In vara trecuta simteam scaderea performantelor 1.9 TDI-ului odata cu cresterea temperaturii exterioare. Astept temperaturile ridicate sa descopar avantajele noului model de intercooler fixat in fata radiatorului si condensatorului de la AC - front mount.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ender: am fost in weekend la Brico, m-am invartit de vreo 3 ori la raionul cu tevi PVC si n-am vazut nimic asemanator. Poti detalia putin ... o poza ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ender: am fost in weekend la Brico, m-am invartit de vreo 3 ori la raionul cu tevi PVC si n-am vazut nimic asemanator. Poti detalia putin ... o poza ceva

<{POST_SNAPBACK}>

Si eu am avut acelasi succes ca si Toni, dar in prima faza nu am mai semnalat lucrul acesta... Tot ce am gasit erau niste terminatii din tabla cromata sau necromata patrate de dimensiuni aprox.15 x 15 cm (aproximativ!). Apoi mai erau si niste terminatii rotunde dar diametrul era aprox 10cm si le-am considerat a fi prea mici oricum. Cele din tabla desi drepte ("plane" daca pot spune asa...) erau relativ maleabile si ma gandeam ca le-as putea indoi cu mana chiar dupa forma aparatorii de plastic in zona montarii. A... si erau cam 250kLEI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut acelasi succes ca si Toni, dar in prima faza nu am mai semnalat lucrul acesta... Tot ce am gasit erau niste terminatii din tabla cromata sau necromata patrate de dimensiuni aprox.15 x 15 cm (aproximativ!). Apoi mai erau si niste terminatii rotunde dar diametrul era aprox 10cm si le-am considerat a fi prea mici oricum. Cele din tabla desi drepte ("plane" daca pot spune asa...) erau relativ maleabile si ma gandeam ca le-as putea indoi cu mana chiar dupa forma aparatorii de plastic in zona montarii. A... si erau cam 250kLEI

<{POST_SNAPBACK}>

Ai fost in zona buna! Linga cele patrate din tabla sunt si cele rotunde din plastic (albe si negre).

Cred ca sunt cele de 10-12cm. Nu sunt mici pentru ca in spatele FMIC-ului se formeaza presiune, fluxul de aer asigurat de o conducta cu diametrul de 10cm este suficient pentru o mai buna racire.

Cele rotunde aveau plasa lipita pe spate? Eu am dat-o jos...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Trebuie sa ma laud :D

Am realizat o chestie cam inestetica dar sper eu foarte practica:

Mentionez ca nu am gresit "contra aripa" deoarece la 1Z-uri in general intercooler-ul este pe partea stanga a masinii nu dreapta (vazut din scaunul soferului cu fata spre inainte).

Apoi se poate observa ca in partea superioara a grilei metalice am decupat stramb si prea mult din contra-aripa. Asta e... mai greseste omu' dar acolo nu cred sa bage ochiu toti oamenii de pe strada, nu?

Nu am mai vopsit grila in negru ca m-am gandit ca oricum vopseaua va fi sablata de nisip, praf, pietricele, sare si ce mai arunca roata in ea. Maine in pauza de masa de la serviciu o sa o montez.

Cel mai complicat (daca pot sa zic asa) este sa scoti roata de pe masina restulk fiind (in opinia mea macar) floare la ureche. Sper la viteze mari sa se simta fluxul marit de aer.

Elementul cu care ma mandresc cel mai mult este ca e o grila MMAAAREEE si acopera (ca sa zic asa) tot intercooler-ul. Este o exprimare improprie, stiu, dar e cel mai simplu de spus asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

In sfarsit am avut si eu curajul sa ma apuc de curatarea intercooleru-lui.

Cu putina indemanare, vointa si ustensile adecvate nu e chiar asa greu. (Muuuuuuuuuult mai greu mi-a fost cu curatarea EGR+ADMISIE, dar a meritat pt. satisfactia personala si pentru binele masinii!!!!!!).

Eu am scos cel mult 200 ml de ulei din Intercooler. In plus eu am desfacut si bucata de plastic dintre turbina si intercooler (are o gramada de suruburi!!!!). Aceasta are in interior o conducta tot din plastic cu o forma ciudata si cu mai multe gaurele pe ea. Nu stiu care e rostul ei, insa ce vreau sa spun este ca si aici am gasit cateva zeci de grame bune de ulei.

Am curatat totul cu ceva diluant, le-am lasat la uscat, le-am montat si.........sunt multumit.

P.S. Decat sa montezi o aerisire in spatele intercooleru-uli nu ar fi mai bine sa faci niste gauri in aparatoarea de plastic exact in acea zona? Exista vreo problema? S-ar putea murdari/imbacsi mai repede IC-ul datorita mizeriei aruncate de roata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea murdari/imbacsi mai repede IC-ul datorita mizeriei aruncate de roata?

Da, asta e exact motivul pentru care am pus (noi) din acestea in spatele lui.

Acum am vopsit-o din alb in negru ca sa arate mai discret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare: se poate demonta intercooler-ul fara a se umbla la bara din fata? I-am cerut unui mecanic sa-mi curete ic-ul si dupa ce s-a chinuit vreo 10min a ajuns la concluzia ca nu poate fi dat jos daca nu desface si bara. Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu se poate. Cel putin la golf este un surub la care nu ajungi daca nu dai masca jos.

Dar oricum ca sa o dai jos iti ia vreo 5-10 min.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca ar fi numai masca n-ar fi o problema... Eu ma refeream la bara!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

am citit aceasta discutie, si m-am hotarit;ma apuc de treaba.O SA FAC AERISIREADE LA INTERCOOLER. O sa folosesc ca aerisire o bucata patrata,de tabla de aluminiu, recuperata de la un calorifer de apartament.Am facut masuratorile, si da la fix , se integreaza bine.SMIC-ul, nu cred ca o sa-l curat de ulei,pt ca masina e bagata in tara din feb,si nu se vede a fi fost masina ;forjata; in deutsche.......si in 7000km nu a consumat ulei, sau sa-l dau jos daca tot umblu pe acolo? Daca a mai facut cineva asa ceva ,va rog sa puneti o poza,poate imi mai vin ceva idei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!