Jump to content

Semnalizatoare de pe aripa


aalimann
 Share

Postare recomandată

ceau baieti....

am un passat din 99 si mi s-a ars un bec de la semnalizare de pe aripa si nu stiu cum se da jos plasticul care apara becul...(exprimarea mea e vam varza...dar intelegeti voi :rolleyes:

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai documentatia atasata

Modificat de Boops
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

boops...nu de semnalizatorul asta ziceam eu....ci de cel de pe aripa stanga respectiv dreapta ...nu cel de langa far.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca cu o surubelnita fina sau cu un dorn subtire sa inpingi semnalul de la st. la dr. sau invers si totodata sa-l tragi afara din aripa. El sta prins in niste cleme de plastic foarte fragile.Nu forta.Poti sa lipesti ,in partea unde actionezi cu scula, niste banda izolatoare de tinichigiu (de hartie) pt. a nu zgaria vopseaua.In rest merge repede.Scoti becul cu fasung si-l intoduci in cel nou.La montarea celui nou trebuie multa grija, sa nu-i rupi clemele.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Zilele trecute mi-am schimbat si eu semnalizatoarele de pe aripi (eu aveam mate si am gasit cu geam clar).

blinkerold.th.jpg ==>> blinkerklar.th.jpg

Am facut si cateva poze despre cum se scot si ce model de bec au. Poate ajuta pe cineva.

img0061.th.jpg img0063a.th.jpg img0064o.th.jpg img0065.th.jpg img0066e.th.jpg

Tipul becului este WY5W wy5w.th.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de semanlizatoare....Vreau sa imi iau oglinzi cu semnalizatoarele incorporate. Cu cele de pe aripi ce fac ??? Raman de decor sau ...

Va pupa tata si :) Safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pot ramane si alea, de ce nu.

Ia vezi ca D-nul Cosmin si-a pus si in oglinzi (home made) si e senzatie. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sar'naaaa Razvanu stiu de Cosmin si oglinzile lui (home made).Eu ma gandeam sa le pun oem (mai in vara la expirarea cascoului :D) DAca Cosmin era in Bucuresti te asigur ca nu ii mai trebuia servici (cat de lucru avea la masinile noastre).

Intrebam daca ar suporta sigurantele , firele daca ar fi ok sa le iau din aripi si sa le pun pe oglinzi ..etc

Te pupa tata si :) Safe

P.S. Fara 'REPLAYUL'tau RAzvane :D :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal, ca sa nu zgarii vopseaua poti folosii o veche cartela de telefon, o bagi dinspre far, apesi putin sip e urma tragi afara, o sa iasa usor!

Cat despre oglinzi cu semnalizare tragi firele din aripa in portiera, le cuplezi si semnalizarile din aripa le lasi de decor(eventual smoked) sau daca vrei chit+vopsea(mai greu) si le acoperi.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-o-ncolo de cartela. Eu le scot cu mana libera, dar daca nu ies le mai ajuti putin cu o surubelnita. Nu se zgarie vopseaua, decat daca esti foarte neatent.

Radu, poti lega linistit si semnalizarile din oglinzi fara sa le decuplezi pe astea de pe aripi. Cele din oglinzi au doar 3 LED-uri SMD. Deci un consum infim.

Dar daca te deranjeaza sa mearga si cele vechi, le scoti becurile pur si simplu.

Alimentarea pentru ele o gasesti in mufele de pe fiecare stalp, sub capacul ala de plastic de la picioare. Nu trage de la firele din aripa. E tiganie. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu au fost demontate de mult prima data ies mai greu semnalizatoarele din aripa, trebuie o surubelnita dar dupa isi dau drumul si ies prin metoda clasica adica impinsa in stanga sau dreapta (depinde pe care parte este clema metalica).

Poze cu semnalizare in oglinzi, home made?

Modificat de msanyix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu au fost demontate de mult prima data ies mai greu semnalizatoarele din aripa

Daca iti spun ca eu la toate le-am scos cu mana libera, n-o sa ma crezi... :icon_cool: Nu ca ar avea vreo importanta... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ai acolo in mana ? :D Nu ca ar avea vreo importanta... :D

post-30770-1237474523_thumb.jpg

Modificat de msanyix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Surubelnita e pur demonstrativa. :P

Lampa am scos-o cu mana libera dar am pus surubelnita DUPA aia ca sa se vada unde trebuie introdusa in caz ca nu iese altfel.

O demonstratie "live" in sensul asta fac oricand. Nu ca ar avea vreo importanta... :)

Chiar ma gandeam ce usor se pot "suti" semnalizatoarele alea... :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot ramane si alea, de ce nu.

Ia vezi ca D-nul Cosmin si-a pus si in oglinzi (home made) si e senzatie.

Cosmin, pune si tu o poza cu oglinzile, poate facem si noi. Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai le gasesti in linkul pus de Razvan. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suze, dar raceala si Coldrex, m-au facut sa citesc printre randuri. Sunt super semnalele din oglinzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

in legatura cu semnalizarile din aripa...vreau sa le vopsesc prin interior si nu stiu ce sa aleg intre negru lucios si mat.cum credeti ca o sa fie mai bine ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niciuna.

ca sa le vopsesti prin interior si sa iasa bine, trebuie desfacute, ele fiind lipite...o sa fie ca naiba. De obicei se foloseste un lac cu culoare neagra.

Mai ai ceva semnale facute negre, ca sa le faci si pe astea asa ? masina are ceva modificari de look - sport, ca sa se preteze la asa ceva.

P.S. - pune cateva poze cu masina sa ne dam cu parerea......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca nu are modificari dar vreau sa ii pun oglinzi cu semnal in ele (model 2004+) si nu vreau sa se vada asa de clare semnalele din aripa si am vazut ca sunt modele de semnale pe aripa fumurii...vreau sa incerc cum arata negre in interior

post-68118-0-15264200-1313499867_thumb.j

post-68118-0-97424300-1313499894_thumb.j

Modificat de adyi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

semnale negre cu tenta fumurie pe original.DAR..eu mi-am luat si dupa un an le-am dat jos,se abureau ca dracu. :huh: Le poti vopsi pe cele de pe masina la exterior negru mat..oricum varianta vopsirii la interior pica cum au spus si colegii de forum.

post-64586-0-84984800-1313500466_thumb.j

post-64586-0-72863700-1313500479_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca le vopsesc negru mat la exterior se mai vad cand dau semnal ?

Modificat de adyi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In situatia ta vopseste-le IN CULOAREA CAROSERIEI, sa nu se vada ca sunt acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sustin - vezi poza.

post-30007-0-75040900-1313531638_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!