Jump to content

radiator/termostat


radur
 Share

Postare recomandată

felicitari si multumim pentru DIY

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • BMA

    12

  • dic

    8

  • Carmina

    8

  • NFABIAN

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,va rog frumos puteti sa-mi spuneti sau aratati intr-o poza in ce zona a motorului se afla termostatul la o Fabia 1,9 tdi 2001 cod motor ATD,va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum stai in fata masinii... in partea dreapta.

Uite:

tamp21.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Trebuie să schimb radiatorul maşinii (Fabia I, 1.4 16v AUA). Se poate demonta şi scoate pe sus sau trebuie demontată bara maşinii şi încă jumătate de maşină pentru a-l da jos? Până acum umezea puţin prin dreapta (partea cu termocupla), în zona furtunului de jos, acum curge destul de bine şi prin partea stângă undeva în colţ pic.... pic..... pic..... .Am căutat pe goagl (vorba unuia de-al nostru) dar nu m-am dumirit mare lucru. Orice explicaţie e binevenită. Mulţumesc.   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate scoate pe sus radiatorul. Trebuie demontata masca, bara, tragerul.

Am sa incerc eu Sorine, sa te ajut.

1. Primul reper va fi masca fata.

Pentru a demonta masca, va trebui sa te bagi sub masina, desurubezi suruburile de fixare pe care le vezi in imagine:

2ch18qp.jpg

 

2. Vei scoate clipsurile de fixare:

fegu2u.jpg

 

3. Vei desuruba primele 3 suruburi (partea dinspre fata) care fixeaza aparatoarea de noroi, si pe partea stanga, si pe partea dreapta:

2zgbtqh.jpg

 

4. Vii in fata masinii, si desfiletezi si cele 2 suruburi care fixeaza masca in partea de sus:

23gyczm.jpg

 

5. Declipsezi masca:

2hy9z5e.jpg

 

6. Scoti conexiunile:

2qcijki.jpg

 

7. Scoti chederul  in zona tragerului, desfiletezi suruburile care fixeaza tragerul, priza de aer de deasupra ventilatorului mare, desfiletezi suruburile care fixeaza grila de plastic in care sunt ventilatoarele. Ca idee, sa vezi cum stau lucrurile:

2v2ta2c.jpg

 

tandea.jpg

 

8. Daca masina este prevazuta cu AC, vei demonta radiatorul, si vei ruga pe cineva sa-l tina in aceasta pozitie, si trebuie avut grija la tevile de aluminiu:

 

lunfc.jpg

 

9. Scoti siguranta la cele 2 furtune care vin la radiator unul in partea de sus, unul jos:

 

2ni1ro7.jpg

 

10. Desfiletezi suruburile de fixare ale radiatorului, si gata operatiunea de demontare.

Succes.

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!