Jump to content

V6 diesel, touareg vs grand cherokee


c6t9
 Share

Postare recomandată

cam atat. touareg-ul e ceva mai performant, mai bine dotat si finisat, dar mai scump, insa nu asta conteaza, ci cum se comporta masinile daca ar fi solicitate destul de tare. ceva idei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o tendinta sa cred ca in offroad VW,daca are si suspensia pneumatica va fi mai bun. pe sosea..tot as alege Touaregul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt mine, castigator de departe e VW Touareg. Cred ca este peste Grand Cherokee aproape la toate capitolele, mai putin la pret.

:icon_thumright: Daca vrei solicitare offroad alege Range Rover / Land Rover

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Range Rover Sport as alege si eu..dar cred ca e mai scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai depinde,un Discovery 3 gasesti si la 30.000 euro in Germania si ma gandesc ca Toaregul nu il iei sub aceasta suma.Dintre cele doua as alege si eu Touareg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate LR discovery are motoare proaste din punctul meu de vedere, pe sosea nu cred ca se compara de nicio culaore cu vw sau jeep, ambele chiar stau bine pe roti. dar e o idee pana la urma si o voi lua in considerare. Range Rover Sport deja e foarte scump.

astept si alte sugestii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

c6t9 sa stii ca te inseli in privinta fiabilitatii motoarelor de pe land/range rover.Iar la capitolul tinuta de drum sa stii ca stau chiar foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in felul asta nu mai e un versus intre doua marci, ci intre trei :icon_thumright:

Cata, tu vrei sa alergi masina pe autostrada cum faceai cu Subaru, sau cauti ce e mai bun pentru offroad?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

c6t9 sa stii ca te inseli in privinta fiabilitatii motoarelor de pe land/range rover.Iar la capitolul tinuta de drum sa stii ca stau chiar foarte bine.

nu e de fiabilitate, cat de putere/tona

pe sosea mai e si soferul, dar are nevoie si de material.

da, factorul performanta e important pe sosea, dar trebuie sa merga si pe camp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ca fost posesor de Grand Cherokee stiu ce poate face in off road, am avut motorul V6 de 3,7 litri,si am intrat cu masina unde altii nu ar intra cu Toureg-ul (sigur in Romania ii numeri pe degete pe cei ce se incumeta sa i-si scoata Touareg-ul de pe sosea).....nu uitati totusi ca faceti comparatie intre o masina de teren americana "cosmetizata" pentru cerinte europene ,care costa cu cel putin 35% mai putin decit Touareg-ul

La capitolul finisaje,on road,confort....Touareg-ul este pe plus....la off road....

Si de altfel,cred ca dieselul de la Mercedes cred ca are performante superioare V6-lui VW....( chiar nu am avut ocazia cu CRD ,dar cu V6 am mers)

Parerea este a mea si multumesc de intelegere :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 12 years later...

2.7crd de la Mercedes este fiabil și solid. Jeep se întreține mai ieftin e mai capabil, transmisia Quadratrack este super. Jeep este in avantaj față de VW.

Touareg este mai bine finisată dat motorul se întreține scump( distribuția) și suspensia pneumatică este defectuoasă ( nu e pt Ro)

Modificat de Marculescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!