Jump to content

Reconditionare Jante


alexdias
 Share

Postare recomandată

Marimea este aceeasi,codul de fabricatie difera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles , multumesc  :icon_thumleft:  sper sa arate bine janta respectiva. revin cu info dupa aceea 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cele din urma am luat alta janta , am scos-o la 200 lei ,avand si ea unele imperfectiuni ,dar oricum arata mai bine fata de cealalta janta zgariata . Si uite-asa am set de 5 jante Santa Monica  :D

 

Concluzie : pentru cei care vor sa-si achizitioneze astfel de jante sa aiba grija cum arata pentru ca se reconditioneaza foarte greu , cu costuri mari , si la noi in tara stiu doar un centru de reconditionari care se afla in Bucuresti .

 

Multumesc celorlalti pentru sfaturi, sa zicem ca am avut noroc sa gasesc pe cineva dispus sa vanda o janta si la un pret bun.  :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la pretul de 220e stiu pe cineva in TM si le are toate 4 in stare excelenta. cam multa bataie de cap pana la urma pt 20e?

 

o poza reala.

 

Le-am luat asa pentru ca au costat 200 e. (Pret OK,zic eu pentru astfel de jante)

Incerc sa o reconditionez cat de cat,macar sa nu mai iasa evidenta zgaraietura respectiva.

 

post-34985-0-44614600-1389432003_thumb.j

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii cum e Marius , cand auzi 800 lei pentru niste jante Santa Monica nu te mai uiti ca una e zgariata , pana la urma am mai dat 200 lei si am luat alta buna si am sa o las pe aia zgariata de rezerva.

 

Oricum transportul unor astfel de jante ajunge in jur la 150 lei de la Timisoara .

 

Nu erau in plan astfel de jante dar, asta e , de acum am tras ponoasele. 

post-124524-0-65467000-1389439554_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.Si eu sant in procesul de reconditionat un set de jante,doua dintre ele aveau lacul sarit si m am gandit sa le polishez pe toate.Am sa pun niste poze sa vad daca reusesc.post-117608-0-07052300-1392755181_thumb. post-117608-0-63755800-1392755312_thumb.post-117608-0-05302200-1392755318_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,sa revin la postul meu cu etapele care le am urmat.pentru indepartat lacul am folosit decanol,am dat cu pensula peste lac si am intors janta cu fata in jos,eventualele scurgeri ale decanolului sa nu afecteze vopseaua de pe jante.Cam dupa o juma de ora am razuit lacul pe unde s a exfoliat si am mai repetat procedura inca o data.La a doua janta am dat cu smilgher prima data pe lac si dupa aia cu decanol si am vazut ca se duce mai bine si mai repede lacul jos.Ridicat masina de fata,montat janta pe masina si cu smilgher pana iese foarte fin si fara zgarieturi,am mai folosit dupa smilgher o pasla si la urma pasta polish pentru jante aluminiu.Procedeul polisharii jantei pe masina e anevoios,am vazut pe youtube o instalatie home made si mi as face si eu una,motorul este, imi mai trebuie un disc de frana uzat sa il cuplez la un ax si cam atat.Am sa ma duc zilele astea pe la centrele de fier vechi sau la un atelier auto poate gasesc un disc sa ma apuc de treaba ca vine vremea frumoasa si vreau sa fiu gata cu jantele.Am sa revin cu poze la ce o sa fac.Orice idee e binevenita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La aceste jante se mai poate face ceva? ma refer aici la revopsit sa se apropie de adevar, sa arate similar de cum erau cand erau noi. 

Un crom combinat cu gri graphite sau ceva de genu.

 

post-14148-0-34908900-1393273013_thumb.j

post-14148-0-79662900-1393273014_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , se pare ca aceste jante dau cu adevarat batai de cap . 

 

Se pot face prin polisare si fara sablare. Operatiile ar fi dat jos vopseaua si lacul --- sa fie bagate intr-o baie chimica de decapare --- apoi revopsit interiorul jantei si intre spite, apoi polisate fetele si apoi lac tot electrostatic, Asta e singurul lac care tine pe polish, lacurile lichide nu tin. 

 

Operatiunea costa undeva la 1000 lei setul complet , si nu stiu daca esti dispus sa oferi atat . Daca le vei revopsi , va capata un aspect de kitch , bineinteles ca ele se pot revopsi dupa o decapare ca la carte , dar nu stiu daca merita , un set pe 17 revopsit ajunge undeva la 600 lei . Depinde de tine ce iti doresti. 

 

Ele din fabrica nu vin revopsite , sunt realizate prin metoda diamont cut , si apoi lacuite , dar acest lac se oxideaza din cauza sarurilor de la drumuri sau de la spalatoriile care folosesc spuma activa (majoritatea) care au in componenta soda caustica si acel lac se corodeaza ---- de acolo aceste "anomalii" la respectivele jante . Am cautat si eu indelung despre metode mai ieftine de reconditionat , dar din pacate acestea nu exista . Am vorbit cu o firma specializata din Anglia - Londra , si mi-a spus ca o reconditionare ca la carte , m-ar costa 420 lire , fara TVA si transport , deci undeva la 580 lire , in conditiile in care eu am dat undeva la echivalentul a 150 lire pe jante in stare buna :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare.

In curand, trebuie sa schimb "adidasii" la Balena, jantele sunt "jumulite"!

Imi puteti recomanda prin tara o firma ? Ma refer la sablare, vopsit electrostatic,lacuire.

 

De SRZ de la Bucuresti stiu, dar am cunostiinte care au avut unele intamplari cu ei, jantele vopsite fiind prea incarcate de vopsea si la echilibrat nu prea iesea !

 

post-111946-0-20336000-1375529059.jpg

Modificat de flo1984
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Esti sigur ca era de la vopsea?

jantele care le ai nu sunt vopsite. La noi ce se vopseste electrostatic e doar cu vopsea normala, nu cu perle sau orice alt tip. Nu prea am inteles de ce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce de la SRZ se lauda ca vopsesc electrostatic cu vopsea cu perla...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai jantele respective nu sunt asemenea celor Santa Monica ? Daca da , ar trebui reconditionate in metodele expuse mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cunostiintele respective cred ca trebuie sa schimbe vulcanizarea :)) asta e culmea nu se echilibrau ca aveau vopsea pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca era de la vopsea?

jantele care le ai nu sunt vopsite. La noi ce se vopseste electrostatic e doar cu vopsea normala, nu cu perle sau orice alt tip. Nu prea am inteles de ce.

Pai atunci cum sunt jantele mele ?

 

 

Pai jantele respective nu sunt asemenea celor Santa Monica ? Daca da , ar trebui reconditionate in metodele expuse mai sus

Jantele sunt modelul Monza.

 

Cunostiintele respective cred ca trebuie sa schimbe vulcanizarea :)) asta e culmea nu se echilibrau ca aveau vopsea pe ele.

Si da asta ar fi fost problema, respectiva cunostiinta dupa ce s-a intors la SRZ, si le-au refacut s-a putut face echilibrarea.

 

Si multumesc de sfaturi, vad ca unii au chef de glume.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da din ce am vazut pe net ar fi jante cu fata polishata si pe interior sunt vopsite asemnea celor Santa Monica facute pentru VW generatia 99-04 . 

 

Sfaturi legate de jantele astea le-am expus mai sus , nu vreau sa fiu redundant :) 

 

Cert este ca nu se vopsesc , ele trebuie polishate prin metoda diamond cut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot vazut Monza cu probleme de acest gen. Dupa cat timp ai observat ca se desprind bucati din suprafata polishata? Ai observat sa aiba legatura cu solutiile de spalat?

 

Te intreb pt ca am avut jante diamond cut timp de un an de zile, atat iarna cat si vara si nu au fost probleme. Modelul Seattle, iar acum am Vision tot diamond cut cu care sper sa nu am probleme.

 

In legatura cu echilibrarea, intradevar daca se incarca neuniform cu vopsea e posibil sa nu mearga. Se pot pune maxim 50g pt echilibrat. Ganditi-va ca nu doar janta are abateri, cat si cauciucul. Asa ca marja pentru janta e mai mica decat acele 50g.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot vazut Monza cu probleme de acest gen. Dupa cat timp ai observat ca se desprind bucati din suprafata polishata? Ai observat sa aiba legatura cu solutiile de spalat?

 

Te intreb pt ca am avut jante diamond cut timp de un an de zile, atat iarna cat si vara si nu au fost probleme. Modelul Seattle, iar acum am Vision tot diamond cut cu care sper sa nu am probleme.

 

In legatura cu echilibrarea, intradevar daca se incarca neuniform cu vopsea e posibil sa nu mearga. Se pot pune maxim 50g pt echilibrat. Ganditi-va ca nu doar janta are abateri, cat si cauciucul. Asa ca marja pentru janta e mai mica decat acele 50g.

Cand am luat masina, jantele aratau impecabil.

Dar am amanat la prima iarna, sa cumpar jante de tabla second-hand deoarece nu gaseam in dezmembrari, si am trecut o iarna cu ele. Cum la noi se arunca nisip, sare si altele chiar daca nu e zapada, in primavara au ajuns in felul asta.

Pana la urma am cumparat un set de jante de tabla, de la cineva folosite o luna, ca eram pregatit sa iau set nou, insa FAPTA ERA CONSUMATA ! :soothe[1]:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are idee cineva cum se pot indeparta depunerile de pe janta din imagine? E un fel de smoala,bitum de la strazile noastre deosebite.

post-74110-0-71091000-1394722008_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am scos ceva similar cu deca flash de la mafra, elimina foarte bine petele de bitum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat solutii active de la spalatorii dar fara rezultate.Merci de raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sonax full effect , cel mai bun in domeniu , premiat in 2012 pentru rezultatele obtinute :)

80 lei ambalaj original sau 38 lei mostra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EEXCALADE: par depuneri de la placutele de frana, deci incearca Sonax Full Effect intai. Nu se compara cu solutiile de la spalatorii.

Se face rosie/visie cand incepe sa dizolve particulele de metalice, asa ca nu te speria cand se intampla :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitandu-ma pe google am observat ca amandoua produse isi fac treaba.O s-o incerc pe cea care o gasesc in comert .Merci!

Da,depunerile sunt in special pe jantele de pe fata,e clar ca mizeria e si de la placute.

Felicitari pentru blog Weekend Detailer

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce magazine se gasesc produsele mentionate?

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!