Jump to content

Xenon Aftermarket Pe polo


nicuiry
 Share

Postare recomandată

rog pe cineva care a montat asa ceva pe masina sa posteze aici detalii despre montaj si eventual niste poze sa vedem si noi cum sa incadrat, a mai trebuit un adaptor ceva ca sa se incadreze becul de la xenon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • moesis

    11

  • bausto

    8

  • mihai60

    7

  • stan_80

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu trebuie nimic special, e acelasi bec si pe xenon H7.

michael sunt bune de ceva astea ieftine?

adica riscam sa ne ia foc masina sau nu?

merge si la noi bixenon?(parca nu)

Modificat de nicuiry
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merita, eu sunt multumit de ele, sunt si reglate corect sa imi bata bine. le am de 1an de zile si n`au luat foc :frigbaitata:

la 9N3 parca e un singur bec (faza scurta+lunga) eu am separat becurile. dar pe lunga n`am pus. doar faza scurta si proiectoare :frigbaitata:

http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=525756

Modificat de Michael_9N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la 9N3 sunt doua becuri, unu pentru faza scurta H7 si unul pentru faza lunga. Deci daca vrei xenon doar pe faza scurta, doar pe scurta iti poti pune. Eu nu am xenon dar nu am auzit pe nimeni care sa isi fi pus si sa ia foc farul de la xenon. Poate doar daca nu a fost montat corespunzator...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la 9N3 sunt doua becuri, unu pentru faza scurta H7 si unul pentru faza lunga. Deci daca vrei xenon doar pe faza scurta, doar pe scurta iti poti pune. Eu nu am xenon dar nu am auzit pe nimeni care sa isi fi pus si sa ia foc farul de la xenon. Poate doar daca nu a fost montat corespunzator...

erea vorba daca ia foc dintr-un singur motiv acela fiind ca sunt chinezarii nu ca ar fi montat necorespunzator ca doar te duci la un electrician nu? :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apropo pe cati W sunt alea H7? la polo 9N3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca se masoara in watti luminozitatea la astea cu xenon. Cele normale halogene se masoara in watti pentru ca asta e puterea consumata. Becurile cu xenon nu consuma atat. in schimb lumina care o dau este mai puternica. Cred ca unitatea de masura la xenon este luxtenul. Repet cred... Mai este un dezavantaj la astea chinezesti. Sunt bune ele,merg dar daca ai ghinionul sa ti se arad un bec dai pe el aproape cat dai pe toata instalatia. Si asta pentru ca nu gasesti becuri chinezesti aftermarket. Numai cu tot cu instalatie. Si atunci un bec ca lumea costa... De asta costa o instalatie din fabrica 800-1000 euro. Alte piese folosite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu kit xenon Bosch pe faza scurta. Montatul este simplu, probabil ce e mai greu e locul unde sa amplasezi ballasturile, dar la polo e usor ptr ca este loc(ptr faza scurta).

Din cate stiu eu aceste becuri nu prea se ard, niciodata. Poate gresesc.

Michael 9n vreau si eu sa te intreb cum anume se regleaza becurile ca sa bata bine? Ptr ca la mine ala din dreapta bate mai in jos si e deranjant, fata de cel din stanga care e ok...

mersi.

Modificat de tiefschwarz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu le`am reglat la un service cu aparat din ala special sa bata normal, dar ele se regleaza cu un imbus, cum te uiti de sus in jos la far are un orificiu langa farul mare (de faza scurta) si pe acolo intra imbusul si reglezi manual becul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, mersi mult, o sa ma uit poate reusesc singur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai este un dezavantaj la astea chinezesti. Sunt bune ele,merg dar daca ai ghinionul sa ti se arad un bec dai pe el aproape cat dai pe toata instalatia. Si asta pentru ca nu gasesti becuri chinezesti aftermarket. Numai cu tot cu instalatie. Si atunci un bec ca lumea costa... De asta costa o instalatie din fabrica 800-1000 euro. Alte piese folosite.

Da'mi voie sa te contrazic...nu trebuie sa'ti cumperi o alta instalatie daca ti se arde un bec...se gasesc si separat..intradevar sunt mai scumpe cam....150RON setul...

Am si eu kit xenon Bosch pe faza scurta. Montatul este simplu, probabil ce e mai greu e locul unde sa amplasezi ballasturile, dar la polo e usor ptr ca este loc(ptr faza scurta).

cred ca esti o persoana norocoasa...eu m'am chinuit o gramada pana sa gasesc un loc unde sa pun balasturile...la 1.9 nu mai ai chiar asa mult loc...depinde de motor...am avut de demontat multe lucruri :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

" nicuiry "

Am si eu Xenoane. Normal faruri cu lupa si spalator. La inceput nu eram multumit de xenoane. Lumina este un pic prea albastra. Sunt de 5000. As fi vrut de 4300 dar nu au fost.

Lumina data de faruri inca nu este bine reglata ( stanga fata de dreapta ). Indicat ar fi sa-ti reglezi bine farurile daca nu ai lupe. Uitandu-te la poze vei vedea cum lumina este taiata in partea de sus. Nu orbesti pe nimeni. Am vazut faruri cu lupe si Xenon care luminau mult mai prost decat am eu pe masina si nereglate perfect.

instalatie Xenon 280 RON, faruri 270 euro, manopera 600 RON.

Mihai

post-5732-1228990135_thumb.jpg

post-5732-1228990161_thumb.jpg

post-5732-1228990170_thumb.jpg

post-5732-1228990180_thumb.jpg

post-5732-1228990941_thumb.jpg

Modificat de mihai60
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai60 schimba si becurile de pozitie, pune ceva pe alb :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

'Michael_9N'

Te inseli. Alea sunt faza lunga :-) Asa este diferenta intre Xenon ( 5000 ) si halogen. Si sunt BlueVision H7 !!!

Pozitia este un cerc format din cinci leduri in jurul xenonului. In total au fost 9 ( noua ).

La pozitie mai erau inca patru leduri semicerc intre semnalizare si lupa. Arata naspa cu toate ledurile.

Poate la primavara voi incerca doar cele patru de jos daca gasesc ceva leduri alb/cald. Nu - alb/xenon !!!

Mihai

Modificat de mihai60
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, scuze, n`am mai dat click sa maresc poza si am avut impresia ca sunt becurile din pozitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

...daca permiteti o mica corectare , luminozitatea instalatiei xenon se masoara in Kelvini , indicat sunt max 6000 K, orice producator de automobile doteaza autoturismul cu maxim 4800 K(cele din fabrica au "lupa" pe care o vedem in far)

Peste 6000de Kelvini lumina farului este foarte albastra si din aceasta cauza pe timp ploios sau ceata nu vezi absolut nimic desi se gasesc Kinezarii si la 8000 k pt orice fel de bec H1,H7 etc. :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intensitate luminoasa =x lux

Temperatura culoare =x grade Kelvin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu am pe polo 9n3 kituri siemens 6000k 55w h7 (scurta) si h1(lunga) iar pe pozitii leduri albe. durata de instalare aprox 30min ambele seturi.

concluzii: nu a-si reveni la halogen pt nimic in lume

vezi si esti vazut mai bine

de 1 an si 4luni merg perfect , nu am schimbat nimic(desi lunga este mai forjata din cauza flashurilor)

un + pt designul exterior al masinii

plan de viitor: xenon la proiector si h4 cu lupa in loc de h7... cum termin lucrarea o sa postez niste poze cu detalii

Modificat de Bigu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna seara tuturor, intrebare pt Bigu:

kitul xenon adica mufa mai precis s-a potrivit exact cu mufa ce este pe masina ?pt ca la mine este o saiba sa-i spun asa , de tabla care rotind-o fixeaza becul dar care la randul ei se clipseaza de mufa originala a masinii, si nu as vrea sa tai firele originale sau sa fac cine stie ce inventie pe acolo!

daca se poate o poza cu imbinarea firelor , as fi recunoscator

ms mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci saiba aia de plastic care zici tu ca fixeaza becul trebuie pusa si pe xenon ca altfe nu sta.

acolo trebuie putina indemanare ca sa treci mufele lu xenon prin tabla ca e cam mic locul

dar merge ca le-am pus eu

si mai zic si eu ca un amic forumist mai sus. am xenon HID puse pe farurile normale fara lupa. si relgate bine se vede perfect

fara sa orbesc pe nimeni. nu mai vorbim de lumina care este net superioara farurilor clasice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

am si eu pus recent HID fara lupa si sunt foarte multumit de el. mi l-a montat bufu intr-o ora si apoi l-am reglat noaptea in padure pe o portiune de sosea dreapta :emthup: Testul l-am facut spre Turda asa ca sunt reglate ok, nu deranjeaza pe nimeni. am pus si o poza la balast (se prinde de surubul ce tine aripa de contraaripa). succes!

http://img3.imageshack.us/img3/9100/img0703balast.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal

Pune si tu o poza cu lumina de la farurile modificate, proiectata pe un zid ( cel mai bine noaptea ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu pus recent HID fara lupa si sunt foarte multumit de el.

tu poate ca esti multumit... dar altii din trafic?? :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca sunt reglate corespunzator sunt multumiti si ceilalti din trafic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!