Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Scuze! 507.00 :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand merg cu viteza de croaziera, fara sa accelerez..gen 60 Km/h sau o anume valoare, acul de la RPM oscileaza usor, in sus si in jos.

Azi am vazut, mergand prin oras.

Daca accelerez se comporta normal...

O sa vad daca face si la viteze de peste 100 Km/h...

Precizez ca la relanti este ok...

Este normal asa ceva?

Mai exista astfel de cazuri...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca tii piciorul perfect nemiscat? Ai incercat sa-ti tii respiratia sa vezi daca mai oscileaza? :icon_thumright:

Serios acum, cat de mare este oscilatia? Aceasta poate avea drept explicatie ce am scris mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:rolleyes: ...nu am incercat sa imi tin respiratia...dar o s-o fac maine! :rolleyes:

Acum...daca o tin la o viteza normala, indiferent de valoarea acesteia, acul de la RPM oscileaza in jurul gradatiei la care trebuie sa stea..

Adica se duce cu o gradatie mai sus si in jos de gradatia la care trebuie sa ramana!

Este o chestie pe care azi am descoperit-o...

O sa incerc sa si filmez cu telefonul...ca sa exemplific mai bine!

Pot sa fie normale oscilatiile astea...sau nu..habar nu am;

Poate arunci si tu o privire...daca face si a ta la fel. :offtopic:

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am si eu o intrebare. Pe bordul masinii mi-a aparut mesajul "service in 2100 km or 6 days"- stiu ca trebuie sa fac revizia de 3 ani saptamina asta. Intrebarea este : Pot sa fac revizia in iunie mai ales ca nu folosesc masina in perioada asta? In cazul in care nu o fac in 6 zile pot sa folosesc masina , se poate sa se opreasca?

Intreb asta pentru ca am o prietena cu un Polo si ei i s-a oprit masina ca nu facuse revizia...

Multumesc pentru raspuns.

PS am o OCTAVIA II 1.9 dn 2007

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa fac o igienizare preventiva pentru instalatia de AC la masina din semnatura si am gasit un spray care face lucrul asta. Are un furtunas de vreo 80cm lungime care trebuie introdus pe teava de scurgere a condensului astfel incat capatul acestuia sa ajunga in schimbatorul de caldura al instalatiei de AC. Din cate am vazut la Octavia 2 condensul se scurge undeva aproape de puntea spate si prin urmare nu o sa pot ajunge cu furtunasul repectiv unde trebuie. Stiu ca mai exista si alte metode (prin grilele de aerisire sau pe la filtrul de polen) dar vreau sa respect intocmai instructiunile de pe spray pentru a avea eficienta maxima. Intrebarea mea este: exista pe undeva o adaugare a furtunului de condens care sa imi permita sa ajung la schimbatorul de caldura?

Modificat de Septimiu.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Daniel26: stai linistit ca nu are sa ti se opreasca masina pentru ca nu faci revizia la timp (dupa calculatorul de pe bord). Doar daca mai trec inca vreo 10-20 de mii de km :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Intrus - multumesc, revizia o sa o fac in iunie dupa ca vin din Concediu. Nu plec cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

De vreo 2 saptamani AC-ul meu huruie ca un diesel la relanti.

Cel mai bine se aude cand turatia ventilatorului e la minim.

Credeti ca am motive de ingrijorare?

Ma trec toti fiorii cand stiu cat costa unul nou, mai ales ca vara mi-ar fi greu fara fiind rau de caldura.

Oricum sambata asta ajung la revizia de 45.000. Am emotii de parca as da BACu'. :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

roaga-te sa fie cureaua de accesorii :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze daca s-a mai intrebat, dar sunt multe pagini:

Ce senzori de parcare sunt compatibilii cu un Stream cu mp3. masina e cea din semnatura, MY2008. As vrea sa nu mai pun afisajul suplimentar cu care vin de obicei senzorii.

Cu vag-comul trebuie facuta vreo codare apoi? ca nu m-am jucat cu el suficient incat sa retin.

Multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicureddogsflo

stie careva ce model de chipling trebuie pt prins bara fata pe dedesupt pt ca am lipsa citeva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze daca s-a mai intrebat, dar sunt multe pagini:

Ce senzori de parcare sunt compatibilii cu un Stream cu mp3. masina e cea din semnatura, MY2008. As vrea sa nu mai pun afisajul suplimentar cu care vin de obicei senzorii.

Cu vag-comul trebuie facuta vreo codare apoi? ca nu m-am jucat cu el suficient incat sa retin.

Multam

Cei originali, impreuna cu unitatea de senzori. Se codeaza doar gatewayul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge şi pe Stream? Eu ştiam doar de Bolero. Omul c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, Aron Stream-ul vede senzorii OEM ..

Modificat de radioman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Bolero cred ca sunt alti senzori OEM, cu proiectie pe fiecare. De afara par mai mici, dar s-ar putea sa fie doar camasa diferita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mario75 : ai idee daca aceasta " camasa " la care te referi ce cod are ? eu am senzorii si daca dau gaura in bara cu freza se vede urat astfel mi-ar trebui aceste inele / camasi. De asemeni la unele modele am vazut si un inel f finutz de cauciuc intre pastila senzorului si inelul/camasa din plastic de pe bara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite cum e pe original, pozitiile 10 si 11.

ultrasound.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am ineteles. acum sa vad daca se comanda separat. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand merg cu viteza de croaziera, fara sa accelerez..gen 60 Km/h sau o anume valoare, acul de la RPM oscileaza usor, in sus si in jos.

Azi am vazut, mergand prin oras.

Daca accelerez se comporta normal...

O sa vad daca face si la viteze de peste 100 Km/h...

Precizez ca la relanti este ok...

Este normal asa ceva?

Mai exista astfel de cazuri...?

si eu am aceeasi problema cu turometrul, am fost la service si initial mi-au zis ca au fost ceva probleme cu softul pe masinile de pana in 2008 (parca a fost si o actiune de rechemare, sau ceva de genul).

mi-au verificat versiunea de soft instalata pe masina mea (fabricata in martie 2008) si mi-au zis ca e ultima versiune si deci nu e o problema de soft.

alta explicatie nu mi-au dat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha...deci nu sunt singurul... :))

Mersi axl666..ii sun saptamana viitoare sa le spun de problemea;

Are idee careva de actiunea asta - probleme la turometru??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca e vorba de o problema la partea mecanica a acului de la turometru desi tipul de la PBV 1 dl consilier Victor Cozachievici sustinea ca nu e nimic mecanic in turometru..........ma mir, faptul ca acul ala se invarte in jurul unui ax este in sine ceva mecanic. tzeapa mea e ca am sesizat problema dupa ce masina iesise din garantie ca altfel ii puneam sa mi-l schimbe cu totul.

initial cand mi-a aparut problema am crezut si eu ca nu tin constant piciorul pe acceleratie, dar am activat pilotul automat si face la fel.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am nici cea mai mica idee..despre ce ar putea fi..;

Insa, dupa ce am dat reply la postul tau, am sunat imediat la reprezentanta din Craiova - Autec si am sa sa trec pe la ei cu problema semnalata..saptamana viitoare;

Keep in touch!

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil cand ma voi duce sa fac revizia sa ma scoata din garantie pt. ca am schimbat placutele spate intr-un service neautorizat? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite cum e pe original, pozitiile 10 si 11.

pozitiile 10 si 11 le am . au venit de la ceh, m-am uitat mai bine acum. totusi nu gasesc inelul respectiv care imbraca senzoru ( intre senzor si bara, vine aplicat pe circumferinta senzorului ). la passat am vazut ca e dintr-un cauciuc subtirel, la skoda am vazut ca e din plastic si qre o evazare care se continua f putin pe bara .

ma gandesc ca fara aceste inele va ramane urat bara taiata cu freza .

Modificat de Joe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!