Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Eu am reusit sa il activez din prima incercare, desi sunt noob in ale vagcom-ului ;). De mers trebuie sa mearga. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, ma las pe mana ta!Eu dau cafeaua... :biggrin:

Duminica la intalnire ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o problema cu un senzor parcare din bara spate, la 1.6 FSI, nu la RS.

Eroarea este cea de mai jos:

1 Fault Found:
01547 - Sensor for Parking Aid; Rear Mid-Right (G205)
009 - Open or Short to Ground
Freeze Frame:
Fault Status: 01101001
Fault Priority: 3
Fault Frequency: 1
Reset counter: 232
Mileage: 43492 km
Time Indication: 0
Date: 2000.00.00
Time: 08:58:28

Practic intr-o dimineata cand o bagam in marsarier tiuia ciudat si nu mai aparea grafica pentru senzori pe display la Audience. Dupa testarea cu VCDS, am observat ca bara din spate era zgariata deci presupun ca a fost lovita si infundata.

Intrebari:

1. Se poate inlocui un singur senzor?

2. Se poate sunta senzorul in cazul in care trebuie inlocuiti toti?

3. Cum se demonteaza fusta spoilerului spate? Sau trebuie demontata toata bara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca stii ce ai de facut pe dedesubt, poti sa dai doar fusta jos. Cineva zicea ca e suficient sa desfaci doar suruburile de sub fusta. Eu am reusit numai dupa ce am desprins fusta de bara. Nu am reusit sa pacalesc unitatea centrala suntand senzorul, orice as fi pus in locul lui (am avut si eu unul ars).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.

Are careva vreo schema cu localizarea suruburilor ce trebuie desfacute?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizia de 60.000, 1.6 benzina, hotarat sa o fac in "atelierul propriu" aka in curte doc!

Cumparat ulei, filtre (ulei, aer, combustibil, polen) si bujii.In prima faza am schimbat toate filtrele, uleiul, iar cand am ajuns la bujii... :blah_: constat ca pentru bujiile 2 si 3 trebuie o scula care sa poata coti printr-un "ax cardanic" ...m-am blocat si am abandonat operatiunea. Stiu, veti spune ca solutia e simpla - service auto - dar microbu` nu te lasa si-ti sopteste in ureche "Da` ce? Tu nu poti?"

Concluzie:

Se gaseste o asemenea scula, la liber sau circula doar pe piata neagra?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cheia de dacie e de 19 iar la vw e 16

LE

Si eu am avut. ;)

Modificat de MAKRON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

La citi km sau dupa cit timp se schimba uleiul in cutia de viteze manuala (5 +1 trepte) ?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se schimba doar daca agata, daca nu doar se completeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potrivesc jantele de tabla de la Passatul model vechi (nu cel din 2007+) la Octavia2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare ca da. La ambele au 112x5 nu stiu daca sunt probleme la ET totusi.

Eu ca si roti de iarna am jante de tabla de audi din 2003

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele de Passat au ET 42, iar cele de Octavia 2 au ET-ul 50, deci, in principiu, nu ar trebui sa fie probleme. Eu am avut montate iarna trecuta jante de Audi cu ET-ul 33 si au fost ok.

Prinderea e 5x112 la ambele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am postat pe forum cateva poze cu spoilerul meu in acest topic http://vwforum.ro/index.php?showto...27968&st=80 ,in poza a treia se observa un dreptunghi si la interior un cerc. Rog sa-mi confirmati daca cercul reprezinta locul de montaj pentru senzorii de parcare, pentru cei originali. ( asa am citit pe forum, dar nu prea imi era clar). Dar acel patrat pentru ce o fi :Driver: ?

Modificat de mafia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact acolo se monteaza camasile senzorilor OEM, care au o talpa de marimea dreptunghiului respectiv.

In cercul ala ar trebui sa dai gaura :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.

Are careva vreo schema cu localizarea suruburilor ce trebuie desfacute?

E mai bine sa dai bara jos. In principiu senzorul e prins bine in bara, si e si bine montat conectorul. La temperatura asta, risti sa rupi un plastic.

Bara se da jos relativ usor, sunt multe suruburi - cateva sunt sub plasticele de sub triple, inca 2 pe interior la roata de rezerva.

Eu unul as cumpara senzorul ca sa il am... altfel risti sa dai bara de 2x jos, si e cam neplacut.

Se potrivesc jantele de tabla de la Passatul model vechi (nu cel din 2007+) la Octavia2?

Da, din astea am si eu pt iarna. 15 inch, 195/65. Nu am probleme. Sunt un pic mai iesite in afara, dar nu bat in aripa. Nu am avut masina supra-incarcata insa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As avea si eu o intrebare la voi. Trebuie sa schimb bucsele (e prima data) la masina si as vrea sa intreb pe cei care stiu ce bucse sunt mai bune (raport calitate-pret)?

Multumesc

Aurel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e ca poti merge cu aceeasi incredere pe: Lemforder, Boge, TRW, SWAG. Din cate stiu, Lemforder si SWAG sunt de origine, dar nu stiu sigur. La reprezentanta pot sa-ti dea si piesa non-OEM (practic definitia de OEM este repackaged by OEM). E de intrebat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare... Se pot schimba becurile din farurile din fata fara a da jos tot blocul optic (scos farul cu totul afara)? Intreb pentru ca in stanga pare extrem de inghesuit de ajuns fara a scoate farul afara. Cand am schimbat becul de faza scurta, l-am dat cu totul afara dar cred ca nu mai bate cum trebuie dupa ce l-am pus la loc...

PS: stiu... noob question... still... nu vreau sa ajung in service de fiecare data cand se arde un bec...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspuns simplu ... nu sau cel putin nu te-as sfatui sa incerci. Farul are o sina de ghidare, un suport de fapt, care il tine in aceeasi pozitie cand il montezi la loc deci nu ai de ce sa te ingrijorezi. Toate cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate. Farul oricum e foarte usor de scos deci nu ai de ce sa-ti faci probleme. Atata vreme cat nu umbli la suruburile de reglaj nu ai de ce sa-ti faci probleme nici in privinta modului in care lumineaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!