Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Salut! sunt nou pe forum deci sa nu-mi sariti in cap daca nu am postat unde trebuie. Oricum nu stiu dc dar nu pot deschide un topic nou.

Am o problema legata de masina din semnatura. Are 1200 de km deci probabil s-ar spune ca inca e in rodaj. Totusi acceleratia are un delay de vreo 1-2 secunde. E normal sa se intample asa ceva? Oricum sunt program la service vineri de dimineata dar totusi as vrea sa mai aud si alte pareri.

scoate ASR sau ESP, ce ai tu pe acolo si nu o sa mai ai delay de 1-2 secunde...poate doar de ordinul nanosecundelor :P maine verific si eu treba asta pe 1.6 fara face lift :( desi cred ca in 6 luni aveam tot timpul sa imi dau seama :beer:

Modificat de barcea_mare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am VCDS 8.12 beta si nu are vers de 30 biti. Cat despre modulul de confort nu ma pot conecta pe el. Nu stiu de ce.

Ai 812.? ...ultimul beta este 812.4. Eu nu am apucat sa-l pun (inca) pe masina sa vad ce stie...poate zilele astea :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca o intrebare..pe la ce turatie apare lagul acesta? ia incearca pe la 4000rpm sau mai sus, vezi daca mai apare! La 2000 rpm e normal sa apara! :icon_cool:

L.E. Acum am vazut ca ai putini km.. oricum o sa vezi dupa ce termini rodajul ca la o turatie corespunaztoare nu mai apare lag.

Numai bine!

Modificat de nervoss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi mi-am pus la loc jantele cu cauciucurile de vară! Am fost să le verific presiunea şi ăla la vulcanizare mi-a băgat 2.5 pe faţă şi 2.3 pe spate! Pe capacul de rezervor scrie 2.1 faţă şi 2.0 spate (3 persoane) şi 2.3 faţă/3.0 spate pt 5 persoane! Cauciucurile sunt 205/55/R16! Are ceva dacă mi-a băgat presiune mai mare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-are la ce dauna. mergi fara grija.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa fii :D tare sa mergi asa cu o masina noua :D . De ce pui atatea intrebari cu ce se intampla daca... Nu mai fi asa speriat.. e masina noua trebuie sa te tina mult :) Dinainte sa o cumperi ai fost nemultumit de masina , nu te-a pus nimeni sa iei o masina care a stat juma de an pe liber . Sa ai grija de ea :)

"Trebuie sa fii suparat tare sa mergi asa cu o masina noua" - nu am mers eu, ci un baiat de la service care, vrand sa se convinga ca se aude ceva de la distributie, a hotarat el sa faca un test-drive mai in forta.

"De ce pun atatea intrebari?" - credeam ca asta e rostul unui forum, sa pui intrebari, iar cei care au avut experiente sa-ti impartaseasca din ele. Daca toata lumea nu punea nici o intreabare nu prea mai avea rost un forum, nu? Cum catalogheaza fiecare intrebarile (bune, mai putin bune) tine de punctul fiecaruia de vedere.

"Nu mai fi asa speriat...e o masina noua, trebuie sa te tina mult" - multe ar trebui sa fie dar nu sunt chiar asa cum ne-am astepta.

"Dinainte sa o cumperi ai fost nemultumit de masina , nu te-a pus nimeni sa iei o masina care a stat juma de an pe liber" - am incercat sa aflu data la care a fost produsa masina dar dealear-ul mi-a spus ca nu poate sa-mi spuna asta la o masina de pe stoc. Poate sa-mi spuna anul dar nu si luna. Eu am aflat ca masina e facuta in august abia dupa ce am platit avans la ea si a ajuns in curtea dealer-ului.

Merci de urare. O sa am grija de ea si probabil ca voi mai pune intrebari care nu vor place unora. Dar cu timpul, ca fiecare, voi invata mai multe despre masina asta si nu voi mai sacai cu intrebari mai putin bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi mi-am pus la loc jantele cu cauciucurile de vară! Am fost să le verific presiunea şi ăla la vulcanizare mi-a băgat 2.5 pe faţă şi 2.3 pe spate! Pe capacul de rezervor scrie 2.1 faţă şi 2.0 spate (3 persoane) şi 2.3 faţă/3.0 spate pt 5 persoane! Cauciucurile sunt 205/55/R16! Are ceva dacă mi-a băgat presiune mai mare?
Modificat de KimDiesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Să nu exagerăm... 0.4 bari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@xxnelu

Da, aveam 812.0. Acum am vazut pe site-ul lor ca a aparut 812.4. Am downloadat-o si cat de curand ma bag cu ea la masina sa vad ce stie. Curios e faptul ca la vers 812.0 spune ca nu e inregistrata si e shareware. La 805 e OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca o intrebare..pe la ce turatie apare lagul acesta? ia incearca pe la 4000rpm sau mai sus, vezi daca mai apare! La 2000 rpm e normal sa apara! :icon_thumright:

L.E. Acum am vazut ca ai putini km.. oricum o sa vezi dupa ce termini rodajul ca la o turatie corespunaztoare nu mai apare lag.

Numai bine!

hhmm.... lagul sesizat de mine este la plecarea de pe loc. sau de exemplu daca o turez la ralanti. deci iau in considerare un delay de la 800 de turatii sau cam asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce versiune de CAN exista pe Octavia 2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina din semnatura, in timp ce stateam la un stop, volumul Stream-ului a inceput sa baleieze. Adica se dadea singur mai tare si mai incet in timp ce eu ma uitam pe display, consternat de ce se intampla.

A mai patit cineva chestia asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai optiunea gala face ca volumul sa baleieze mai tare si mai incet, stand pe loc? Eu stiam ca creste volumul o data cu viteza. Dar stand pe loc, nu creste nici o viteza. Volumul de ce sa baleieze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca nu cei de la postul de radio ascultat faceau teste, dand mai tare/incet?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aveti idee pe unde gasesc si eu acele parasolare pentru usile din spate?se prind de cheder parca.Erau mai demult pe skodatuning.ro ,dar au schimbat site-ul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acele parasolare se gasesc la orice dealer, pe comanda. Codul lor pe skoda.at este KCD609004 si costa 114 euro. Al naibii de scumpe. Si eu am vrut sa imi cumpar pentru ca stau copii in spate si ii deranjeaza soarele uneori si cand am aflat ca sunt in jur de 3mil am zis ca mai bine lasa. mai pun niste bani si imi ionizez geamurile si luneta. Oricum e mult pentru acele parasolare, mi-am luat din benzinarie parasolare din alea cu 100mii si le-am pus cand am avut nevoie, si-au facut treaba fara sa dau 3mil, hotie pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce preturi: :vaidecapulmeu: multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai optiunea gala face ca volumul sa baleieze mai tare si mai incet, stand pe loc? Eu stiam ca creste volumul o data cu viteza. Dar stand pe loc, nu creste nici o viteza. Volumul de ce sa baleieze?

De acord cu tine mario75.

Eu stateam pe loc, la semafor, deci nu avea de ce sa baleieze. Eu mai am o alta masina la care, atunci cand maresti viteza si implicit zgomotul motorului, volumul se da automat mai tare si scade la loc odata ce incetinesti. Dar asta nu are nici o legatura cu situatia care am mentionat-o eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am o intrebare. Cum functioneaza garantia skoda la nivel international? Am luat masina de aici spre exemplu dar eu locuiesc majoritatea timpului in germania. In cazul in care apare o problema la masina ma pot adresa direct unui service din germania pentru rezolvarea problemei? intreb pentru ca din cate imi amintesc parca in certificatul de garantie scrie ceva de genu ca garantia este valabila doar pe teritoriul romaniei. La fel si casco, masina e luata in leasing si casco era logic obligatoriu, pot folosi acel casco in alta tara? adica sa zicem am un incident care necesita schimbarea parbrizului si logic nu pot veni cu masina in romania pe 4 roti (fara parbriz). Pot apela la un service din germania pentru inlocuirea parbrizului pe casco? sau trebuie platit ceva suplimentar la casco pentru acest lucru? Mentionez ca atat casco si leasing sunt la Porsche Leasing. Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor . Am si eu o intrebare . Ce diametru are teava de la esapament de la motoru de 1.9tdi si ce diametru are cel de 2.0tdi . Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Sunt nou pe acest forum si asi avea cateva intrebari, daca stie cineva sa-mi raspunda.

Dorect sa achizitionez in maxim 3-4 zile o Skoda O2, am fost si am verificat-o la reprezentanta (am facut o diagnoza la partea electrica +partea mecanica) masina ar parea oki, doar ca prelinge ulei pe conducta ce duce spre intercooler si la iesire din acesta (cred ca asa se numeste), e o problema grava, se poate remedia? Voi atasa niste poze si astept si parerile voastre. Multumesc

post-18532-1240655644_thumb.jpg

post-18532-1240655653_thumb.jpg

post-18532-1240655670_thumb.jpg

post-18532-1240655733_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mafia!

Asa am patit si eu,era oringul rupt si se prelingea ulei,pretul unuia este 12ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Nicu CNN" mc mult de raspuns, intre timp am aflat ca pot sa izolez si cu un silicon rezistent la temperatura si am sa vad cei cu acel orig. Sper sa aiba doar problema asta si dupa ce o cumpar sa nu apara altele.

Multumesc. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!