Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Poti sa activezi day-time-ul pe faza lunga la 20%?Am auzit ca e posibil.......iar daca da,e vreo problema daca e xenon?

Pe unde am umblat eu, "central electronics" nu am gasit decat activarea DRL pe faza scurta diminuata, sau pe proiectoare. Daca e xenon, cred ca nu se vor aprinde. Ar fi mai interesanta folosirea fazei lungi la 20% pe post de DRL. Daca stie cineva, rugam sa ne ajute :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e interesanta , degeaba diminuezi intensitatea daca reglajul ramana la fel, adica tot in ochii celui din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tocmai asta e ideea DRL-urilor, nu? sa fii "mai bine vazut" in trafic. Iar diminuarea la 20% din intensitate, face ca acest lucru sa nu fie deranjant.

Intrebarea era: Daca se poate face!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt oarecum amarat de faptul ca eu la maxi dot nu am nimic de genul asta la meniul respectiv (oricum am observat ca meniul meu e slabut fata de alte modele mai noi). oare daca se vaguieste serios eu pot activa sa imi apara aceste optiuni in meniul maxi dotului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rugamintea, sa continuati discutia ( despre activari/setari Vag-Com) A I C I.

Nu voi muta post-urile de aici, pentru a nu strica succesiunea post-urilor (din topic-ul indicat).

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incalzirea in scaun OEM comunica prin CAN? Comanda de la climatronic e directa la scaun?

Vreau sa pun incalzire after si freau sa leg de botoanele originale.

LE: mai concret vreau sa leg asta :

http://www.be-loud.ro/produse/Tuning_si_ac...ic_heat_MSH-50/

de butoanele originale.

Mentionez ca nu am avut din fabrica incalzire..am schimbat modulul de clima cu unul cu optiunea incalzire in scaune.

m-ar interesa si pe mine chesti asta cu incalzirea in scaune...ai mai aflat ceva? se pote monta pe butoanele de la climatronic?

se poate monta climatronicul de la Octavia facelift la O2?

am vazut pe site-ul cehului la vanzare climatronic de facelift si mi se pare interesant...:D dar nu stiu daca se potriveste... mie cel putin mi s-a parut ca sunt la fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan am achizitionat clima cu butoane incalzire in scaune. Modul de clima care m-a costat 100 euro. Pernele electrice costa si alea 300 ron, manopera si aia inca vreo 300 ron :) Plus modulul de adaptare...

Avand in vedere ca e criza.. mai tragem putin de timp :)

Din cate am inteles, merg legate pe modulul de clima cu butoanele de incalzire in scaune dar nu vor merge decat 2 functii: On si treapta 2 de la perne.

Pernele au 2 trepte. Minim si maxim. Legate pe clima de skoda, va merge decat maximul.

Repet: e ce am auzit, nu am incercat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

manopera ce implica? care ar fi modul de instalare? tapiseria sa inteleg ca este detasabila sau trebuie sa retapisezi ca sa le montezi?

si in legatura cu pozitiile de functionare cred ca ai putea sa le pui pe potentiometrul ala de la climatronic ca eu cel putin asa am vazut ca are mai multe pozitii numerotate si si cred ca ai putea sa transformi din intrerupator in potentiometru

sper sa postezi cand mai afli ceva ca sunt si eu foarte interesat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In oferta Skoda apare si sintagma "model de actiune", lamuriti-ma si pe mine va rog ce trebuie inteles prin aceasta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

manopera ce implica? care ar fi modul de instalare? tapiseria sa inteleg ca este detasabila sau trebuie sa retapisezi ca sa le montezi?

si in legatura cu pozitiile de functionare cred ca ai putea sa le pui pe potentiometrul ala de la climatronic ca eu cel putin asa am vazut ca are mai multe pozitii numerotate si si cred ca ai putea sa transformi din intrerupator in potentiometru

sper sa postezi cand mai afli ceva ca sunt si eu foarte interesat

Sefu, tu ai citit ce am scris? Am specificat ca nu merge din rotita (potentiometru). Sunt 2 lucruri diferite. Nu o sa pot sa-i pun mai multe pozitii decat ON si Maxim.Atat.

Mai sap sa vad ce inventii mai merge sa fac... numai sa nu-mi ia foc masina :vaidecapulmeu:

Ideea e ca merge, dar nu va merge ca atunci cand pui intrerupatorul cu 2 faze: minim maxim. Va merge doar maxim.

Daca esti interesat cumparati modulu cu incalzire in scaune. Daca esti interesat de modul, te pot ajuta ca eu am comandat in 2 locuri diferite si n-am stiut ca o sa le primesc din ambele locuri.

LE: pentru "manopera" vedeti posturile din : http://vwforum.ro/index.php?showtopic=20276

Modificat de Calin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare baieti : daca ma duc la reprezentanta ca mi-a aparut o eroare de la airbag sa mi-o stearga si masina este in garantie cam cat m-ar costa ? multumesc

Modificat de kta4skoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu exact cat te-ar costa la reprezentanta dar nu cred ca are rost daca ai doar eroare aparuta "din senin"

cred ca pentru asa ceva te-ar putea ajuta cineva care are interfata si sa dai si tu o bere:) si nu afecteaza garantia...

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat despre garantie nu are nici o treaba. Daca te duci nu te duce: stiti, stergeti-mi si mie eroarea. Du-te si zi-le sa`ti faca diagnoza sa vezi de ce ti-a aparut.

Se face si pe garantie fara sa platesti, sau...las-o pana la prima revizie cand, oricum eu fac diagnoza si sterg erorile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

Urmaresc forumul-ul de ceva vreme si mi-am facut idee cu ce se mananca dar nu complet despre "VAG-com" si "interfata".

Ce este ala VAG-com? Ce se intelege pe forum prin "interfata"?

Urmeaza sa ridic de la dealear o O2 Elegance 2008, 1.9 TDI si m-ar interesa cateva activari/dezactivari din computer, gen inchidere usi, scos bipait centura, cornering la proiectoare, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca urmaresti forumul de ceva vreme, cu ajutorul functiei SEARCH ai fi gasit destule discutii despre Vag-Com...sau, cu un search pe google, gaseai http://www.ross-tech.com/vag-com/index.html .

Acelasi SEARCH, te-ar fi dus si la acest topic http://vwforum.ro/index.php?showtopic=13567.

Nu uita sa folosesti SEARCH. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee daca masina sta in Curtici din Septembrie 2008 iar eu o cumpar acum de la dealer, are ceva?

Adica pot avea probleme cu ea pt ca a stat atata timp pe loc? Motor, angrenaje, caroserie, etc?

PS: Ma refer la o O2 Elegance, 1.9 TDI

Modificat de so19105
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa stai linistit.

ca si exemplu: am ridicat anul trecut in decembrie un Hyundai Accent de casa auto buc. (masina de serviciu): an fabricatie 2006, 10 km. deci a stat pe ici pe colo vreo 2 ani si masina arata si merge ca un accent nou nout.

Aici insa vb de O2..... :beerchug:

Toate vesele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee daca masina sta in Curtici din Septembrie 2008 iar eu o cumpar acum de la dealer, are ceva?

Adica pot avea probleme cu ea pt ca a stat atata timp pe loc? Motor, angrenaje, caroserie, etc?

PS: Ma refer la o O2 Elegance, 1.9 TDI

Exclus, singura problema la stat poate fi descarcarea baretiei dar daca o ridici de la dealer si asta e exclus .. poti sa stai linistit (cat despre ulei si alte consumabile eventual precizeaza sa-ti fie schimbate inainte de predare in rest nu ai de ce sa-ti faci probleme)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ridicat masina de la dealer. Dupa ce am semnat procesul de predare-primire si m-am dus pana la benzinarie sa-i pun motorina. La semafor, masina fiind la relanti, imi dau seama ca motorul nu torcea lin ci avea unele mici "hopuri" sa le zic asa. Ma intorc cu ea la dealer si il urc in masina sa-i arat. Baiatul s-a facut ca nu aude si atunci i-am zis sa-mi cheme un mecanic. Vine mecanicul si dupa ce asculta mai bine, imi da dreptate. Intru cu masina in service (tineti cont ca ABIA o luasem) si stau langa om sa vad ce face la masina. Cica era cureaua de distributie care era stransa prea tare. A dat-o cu un spray ca sa o mai inmoaie (cred) si a mai slabit nitel intinzatorul curelei. Dupa chestia asta motorul a inceput sa toarca lin si continuu, fara hopuri.

Dar nu va spun cat m-a suparat ca dau atatia bani pe o masina si intru cu ea in service la nici o ora de cand am luat-o? Las-o'n colo de treaba.

Ahh si apropo de ulei. Toti mi-au zis ca nu e nevoie sa schimb uleiul chiar daca masina sta din August 2008 in Curtici. Cica pe la 10.000 ar trebui. Ma gandesc poate ca problema cu cureaua de distributie tocmai de la atata stat poate sa fie. Sa vedem daca mai apar altele.

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul se schimba la 15k sau 1 an, indiferent ca masina merge sau sta, deocamdata nu trebuie sa-ti faci griji. Se zice ca 90% din defecte la masini apar in prima mie de ore de functionare, dupa aia se instaleaza calmul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm ce a spus fx_ :angry: Oricum daca statea din august 2008 ar fi trebuit sa insisti sa ti se schimbe uleiul iar pentru linistea ta chiar te-as sfatui sa-l schimbi in august sau mai devreme.

P.S. In "tratativele" cu dealerul trebuie sa fii foarte ferm si bine informat si sa nu crezi tot ce ti se zice .. unele lucruri sunt pur marketing sau pura nesimtire. Daca ai o nelamurire mai bine intrebi pe forum sunt destui calificati si fara obligatii contractuale (fata de mecanicii din reprezentante) sa-ti dea raspunsuri pertinente. In rest sa te bucuri de masina caci, in opinia mea, este una foarte buna, iar eu personal nu regret nici macar un euro dat pe masina asta.

Modificat de pro_niger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau cand nu iti convine raspunsul primit, cere-l in scris. In felul asta, daca e vreo problema mai tarziu ai cu ce sa le scoti ochii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare am si eu o intrebare la o2 proiectorul are vreun reglaj ceva ? Am atins un caine si de atunci bate un pic mai sus si ma gandeam daca are vreun reglaj ceva multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, proiectorul are reglaj pentru inaltime.

Fx, ca sa primeasca raspunsul in scris, trebuie sa formuleze intrebarea tot in scris.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!