Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Se pare ca cei de la skoda s-au gandit ca daca ai interval fix la revizie senzorii nu mai sunt utili.. oricum am inteles ca se pot monta si AM .. nu e chiar asa complicat.

Din cele spuse de mecanic este destul de mult de munca pt a monta acei senzori, locuri greu accesibile, legaturi cu calc. masini, softul schimbat .... si cred ca o costul manoperei pe masura in service (pentru a nu pierde garantia). La prima masina o dacia berlina din 99 aveam senzori pe placute si martor presiune ulei !!! Normal la asemenea bani credeam ca, nu mai stau sa verific foarte des nivelul uleiului si placutele ... sa mai stau si cu aceasta grija !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se schimba nici un soft. Ci pur si simplu se activeaza acele functii. Le poti activa si acum...dar iti vor sta aprinse intr-una. Mie mi-a aprins cineva senzorul de placuta pe maxi dot...dar fara senzor de placute imi statea aprins.

Cat despre montaj, la noi omu de chitzibusareala se fereste... asta-i buba.. nu ca ar fi greu sau imposibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se aprinde becul cand nu mai este presiune destula automat nu mai e ulei , asa ca e ca si la dacie , nu exista pt ca asa era atunci in oferta, multe depindeau de altele dar cum nu se spunea de catre orice dealewr nimeni nu stia, placutele nu vin fara jante de 16 si esp, sau nu veneau si nu aveau treaba cu xenonul , dupa cate stiu la cei ce au pdg nu mai era nevoie de acel senzor la baia de ulei, dar ce mare scofala sa il cumparati sa il puneti , eu il am si in 3 ani s-a aprins odata decat ca uitasem cand aveam un an sau nu de cand schimbasem uleiul si am mers cu ea foarte mult si foarte tare si a scazut sub nivel...., 2,0 are senzor de calitate a uleiului parca nu acelasi senzor sub baie care e de nivel...

l8er: iarasi depindea si de maxidot

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema cu senzorul la ulei e tare complicata, cel putin in cazul meu....la prima revizie de 15k m-am dus cu uleiul trecut vreo 2 mm de cotitura aceea de pe joja si le-am pus intrebarea fireasca de ce nu s-a aprins becul de ulei pe bord...raspuns:nu se poate ca trebuia sa se aprinda...pai atunci verificati-l...mi-au luat talonul sa vada daca masina mea are senzor si cica ar avea dar nu s-a ajuns la limita inferioara maxima.......acum 2 zile ma uit la nivelul uleiului si e tot cam pe acolo 2-3 mm sub curbura de pe joja....cat mai trebuie sa astept sa se aprinda (masina are 25k) , tind sa cred ca nu am senzor chiar daca au confirmat ca as avea.... :)

dilema mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar peste denivelari fac la fel toate cand e frig sunt bucsele de la vara de torsiune fata spate , este in jur de 10 lei una si se schimba relativ repede si usor, ei in service nu fac altceva decat sa le greseze cu un spray si fac iar...

La mine troncane pe fata, adica cand dau cu rotile fata in groapa, denivelare. (se aude inainte ca rotile spate sa ajunga la gropi/denivelari) si mai pregnant se aude cand dau in ceva si rotile sunt virate.

Macar stiu sa ma astept sa platesc reparatia :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

placutele nu vin fara jante de 16 si esp, sau nu veneau si nu aveau treaba cu xenonul , dupa cate stiu la cei ce au pdg nu mai era nevoie de acel senzor la baia de ulei, dar ce mare scofala sa il cumparati sa il puneti , eu il am si in 3 ani s-a aprins odata decat ca uitasem cand aveam un an sau nu de cand schimbasem uleiul si am mers cu ea foarte mult si foarte tare si a scazut sub nivel...., 2,0 are senzor de calitate a uleiului parca nu acelasi senzor sub baie care e de nivel...

l8er: iarasi depindea si de maxidot

Pai am esp, maxi-dot si jante de 17 (am comandat de 16 jantele si pdg si mi-au pus de 17 cu pdg !!) din fabrica si nici pentru 2,0 nu este obligatoriu ca pe toate masinile sa existente senzorii respectivi, asta am aflat-o in service de la mecanicii de acolo si nu aveau explicatie logica !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu intrebarea mea : are cineva idee de ce nu mai ies afara spalatoarele de faruri? Ca acum e mai cald si normal ar fi trebuit sa se dezghete? Am bagat si lichid care rezista pana la -40 si degeaba.

Incearca cu spray degivrant (din ala care se da pe parbriz ca se se duca gheata), ramane ca o spuma si dezgheata stropitorile, in cazul tau poate si mecanismul de iesit stropitoarele (eu nu am din alea dar am rezolvat-o cand au inghetat cele de parbriz).

Imi raspunde si mie cineva la intrebarea mea post nr. #1548 din acest topic, referitor la sistemul de deschidere al portbagajului? Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gresarea mecanismului portbagajului se face ata pe partea de jos cat si pe partea de sus, cu un spray gen WD40 care are si o tevusca mica subtire, care patrunde in mecanism cat trebuie. Pe partea de jos ai o clapeta de plastic, o impingi cu degetul si poti da jetul :) E bine sa dai si pe telescoape, sa circule mai usor, apoi faci cateva miscari inchis-deschis ca sa ajunga lichidul unde trebuie. E bine sa faci asta... de cate ori e nevoie, la intrarea si iesirea din fiecare anotimp... Sa folosesti si o laveta, carpa, sa nu curga pe mocheta ;)

Succes.

PS - daca vrei sa patrunzi si mai bine in subiect, partea lunga de plastic de jos, pe care ai clapeta mai sus mentionata, se poate scoate ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ingrijire auto (tapiterie, in cazul discutiei incepute), discutia poate continua AICI ; unde au fost mutate post-urile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms RIon, il voi gresa cu WD40 si sus si jos, dar eram curios unde este sistemul electromagnetic de descuiere (sus sau jos).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a rezolvat cu spritiera mea de la faruri: era arsa siguranta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sus, deschide portbagajul si apasa telecomanda, se vede :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu scuzele de rigoare, daca nu postez la topicul potrivit, dar cred ca stiti starea omului dupa accidente...

In sfarsit nu a fost ceva grav, cineva a franat brusc in fata mea si l-am lovit din spate. Avarii: numar de inmatriculare, suportul acesteia precum si plasticul inferior (de culoare neagra) rupt. De asemenea vopseaua de bara din fata s-a

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) vibeo cauta-ma pe messenger, acelasi id... te pot ajuta cu ceva piese pt masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se aprinde becul cand nu mai este presiune destula automat nu mai e ulei , asa ca e ca si la dacie , nu exista pt ca asa era atunci in oferta, multe depindeau de altele dar cum nu se spunea de catre orice dealewr nimeni nu stia, placutele nu vin fara jante de 16 si esp, sau nu veneau si nu aveau treaba cu xenonul , dupa cate stiu la cei ce au pdg nu mai era nevoie de acel senzor la baia de ulei, dar ce mare scofala sa il cumparati sa il puneti , eu il am si in 3 ani s-a aprins odata decat ca uitasem cand aveam un an sau nu de cand schimbasem uleiul si am mers cu ea foarte mult si foarte tare si a scazut sub nivel...., 2,0 are senzor de calitate a uleiului parca nu acelasi senzor sub baie care e de nivel...

l8er: iarasi depindea si de maxidot

Traiti-ar...invata sa vb romaneste si ARTICULAT !!! Nu de alta, dar sa intelegem si noi ce zici. Mai pune punct din cand in cand!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si tu pentru asta te-ai inscris pe forumul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Traiti-ar...invata sa vb romaneste si ARTICULAT !!! Nu de alta, dar sa intelegem si noi ce zici. Mai pune punct din cand in cand!

O fi gabriel "campion" la scrierea fara virgule si punct dar, daca tot dai sfaturi de scriere, scrie si tu trai-ti-ar. :)

End :vaidecapulmeu: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi ramane lumina la torpedou aprinsa. Stie cineva cum pot remedia problema? Am cautat intrerupatorul dar nu am gasit nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi ramane lumina la torpedou aprinsa. Stie cineva cum pot remedia problema? Am cautat intrerupatorul dar nu am gasit nimic.

la sevice se rezolva, intrupatorul e pe lampa si nu ai aces la el.

balamaua stinga a torpedoului nu ajunge sa inchida intrerupatorul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi nicu, eu aveam problema asta de anul trecut din vara, dar m-am gandit ca asa trebuie sa stea. Nu mi-am pus problema ca ar fi ceva gresit :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu scuzele de rigoare, daca nu postez la topicul potrivit, dar cred ca stiti starea omului dupa accidente...

In sfarsit nu a fost ceva grav, cineva a franat brusc in fata mea si l-am lovit din spate. Avarii: numar de inmatriculare, suportul acesteia precum si plasticul inferior (de culoare neagra) rupt. De asemenea vopseaua de bara din fata s-a

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A rezolvat problema pana la urma. Il ajunge undeva la 3000 - 4000 ron reparatia. Nu mai stiu exact cat. A reusit s-o rezolve cu casco.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uuuuaaaiiii...ce mult... platesc casco si daca nu mananc :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi spune si mie cineva din cei care au sau care stiu...ce parere aveti de motoru de 1.8 160 CP...isi merita banii?...se infige la drum..cum e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi spune si mie cineva din cei care au sau care stiu...ce parere aveti de motoru de 1.8 160 CP...isi merita banii?...se infige la drum..cum e?

Despre motorul 1.8 160 CP avem o parere foarte buna. :blink:

Isi merita banii,se infinge la drum si eu foarte bun :ceuameni:

Modificat de mocris
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!