Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Sa fie oare bucsele? de la altceva nu are de la ce sa fie .. insa avand in vedere ca avem drumuri cum avem nu cred ca va fi o solutie de durata. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate fi si de la flansele amortizoarelor?

Si ce ma intereseaza, se plateste pentru asa ceva? masina este inca in garantie, dar imi e frica sa nu mi se zica ca-s "consumabile".

Cine a mai patit si schimbat, imi poate spune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt bucsele fii sigur ca le platesti .. nu ai garantie 2 ani pt. asa ceva. Daca nu ma insel undeva pe la 10 000 de km .. iar pentru amortizoare daca retin scrie ca dupa 20 000 de km se considera normala uzura. Sper sa nu gresesc. Daca stie cineva altfel sa ma contrazica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca faceai o cautare pe forum gaseai ca geamurile din spate fluiera la toate :)

Iar peste denivelari fac la fel toate cand e frig sunt bucsele de la vara de torsiune fata spate , este in jur de 10 lei una si se schimba relativ repede si usor, ei in service nu fac altceva decat sa le greseze cu un spray si fac iar...

Asta e , la geamul din spate se rezolva sigur pe garantie dar eu i-am lasat si degeaba , au cam stricat cgederele si nu au facut nimica bine , le-am desfacut eu si dupa o jumatate de zi de lucru le-am rezolvat.

Flansele de la amortizoare fac zgomot pe viraj , le auzi pe loc cand dai totul pe of si virezi sa vezi daca se aud...

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am fost la revizia de un an si mecanicul de la service mi-a aratat ca, masina nu este dotata cu senzor de nivel ulei si senzor de placute de frane ... de ce oare ?? Masina este varianta elegance si are xenon din fabrica deci, are senzor lichid de spalare (care functioneaza) care este explicatia ? Am vazut octavia varianta clasic, deci cea mai ieftina, care avea acesti senzori, si masina mea si aceasta au pdg, diesel, 1,9 doar anul de fabricatie difera 2006 - 2008 a mea. Chiar ca nu inteleg !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai altceva de facut decat sa te obijnuiesti cu ideea. Aceeasi varianta o am si eu si degeaba. Nu am senzor de ulei, senzor placute de frana...xenon n-am avut din fabrica...deci.. nici senzori de lichid parbriz nu am.

Senzor pe placute o sa`mi pun eu... o sa ma interesez sa vad si cu nivelul de ulei cum fac... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca cei de la skoda s-au gandit ca daca ai interval fix la revizie senzorii nu mai sunt utili.. oricum am inteles ca se pot monta si AM .. nu e chiar asa complicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai putin, si 2.0 nu are interval fix? Pe 2.0 exista senzorii respectivi.. pe 1.9 nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, deja m-ati bagat la idei :-)

Eu cu masina din semnatura, am senzori in baia de ulei si la placute?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu da. Celalalt KLL... prieten de-al meu... are motor 2.0 si are senzorii respectivi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu da. Celalalt KLL... prieten de-al meu... are motor 2.0 si are senzorii respectivi.

Senzorul de la ulei ca senzorul de la ulei (se zice ca 2.0 papa mai mult ulei) ...in fine nici nu mai stiu ce sa cred .. nu cred sa le fi scos din motive de economie .. costa 10 euro cel mult :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta ziceam si eu. La o masina de 20.000 de euro sa te zgarcesti la cateva chichitze.. mi se pare aiurea. Dar din ce in ce ceea ce cred se adevereste. Nu se mai face nimic ca inainte: sa tina. Totul e facut cu timer ... cand iese din garantie, cade. Acum totul e facut consumabil, iar vanzatorul.. practic iti impune ce sa cumperi. Vrei senzor? Nu-ti vand pe 1.9 iti dau 2.0.. si asa e mai scump....iar omu`...ca sa stea linistit, sa nu ridice el zilnic capota, ca deh...e masina de 20.000 euro.. mai baga mana in buzunar si ia 2.0.

Se pare ca nu numai noi romanii suntem japcangii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, exact cum ai descris s-a intamplat ( din pacate): usile erau blocate si pasagerul a fortat nota.....de fapt manerul ;) . Multumesc pt ajutor. intru imediat pe link si vad ce gasesc. cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer sa fiu senzorul de pe baia de ulei este util doar din punct de vedere moral (cel putin la mine care nu prea am unde sa merg in regim de autostrada constant ca sa-mi consume ulei - imi ia maximum 0.5 l intre schimburi), ala de la frane nu sunt 100% convins ca nu-l am insa fiind masina relativ din "noua generatie" (2007) tind sa cred ca asa este. Oricum grosimea la placute se verifica de la schimb la schimb si, chiar sa ai senzor nu cred ca ajungi sa se aprinda (cand se aprinde senzorul mai poti face in jur de 500 de km cu franele in parametri).

E doar o parere a mea (subiectiva) - nu-mi sariti in cap - care reflecta conditiile intalnite pe masina mea (nu sunt genul pilot si nu fac liniute prin oras - merg normal)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da dar vezi tu, placutele... uite ca la mine... la revizia de 45.000 mi-a zis: vezi ca o sa trebuiasca sa schimbi placutele.

Si am intrebat: cat mai duc?

Raspuns: Pai... mai merg vreo 5000.

Acum curiozitatea mea e: cum de isi da el seama ca mai merg 5000? poate mai merg 3000. Zic asta pentru ca, dupa cum ai spus si tu, dupa ce se aprinde mai merg 500 km in parametrii normali... da` pana la 5000?

Eh si vreau sa-ti spun ca de cand mi-a zis ca tre sa schimb placutele.. parca am ceva pe creier... cand pun frana parca aud ca scartaie :icon_thumright:

Nu mai bine se aprindea beculetu?;) Daca n-am senzor de placute e pos sa se aprinda senzoru de abs?

Modificat de c4linutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e s-o luam logic asa ar trebui. Oricum cand vor fi placutele duse vei simti crede-ma .. problema e ca atunci vei simti si nu vei mai avea 500 de km timp in care sa le procuri ;)

P.S. daca nu ti-ai schimbat si discurile erau pe site la ceh placute (toate 4) la aprox 60 de euro :icon_thumright:

Modificat de pro_niger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In momentul in care placutele sunt pe duca (cica cca. 2000km mai tin) simti ca merge jos pedala... chiar si daca e pe spate uzura. Eu stiu :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand n-avem, zicem ca n-avem nevoie, ca ne descurcam fara. si pe buna dreptate, pentru ca nevoia ne invata si chiar ne descurcam fara.

cand avem, suntem multumiti si chiar recomandam, daca lucrul pe care-l avem isi dovedeste utilitatea si ne este de folos.

suntem subiectivi prin natura noastra, iar discutia cu senzorul de ulei si de placute este interminabila.

referitor la senzorul de ulei, pe care-l am, numai de bine. multumit 100%. m-a avertizat de fiecare data corect.

referitor la senzorul de placute, pe care ar trebui sa-l am, subiectiv. nu s-a aprins niciodata pana acum, in peste 80k, desi am schimbat de doua ori placutele fata (prima data la 27k, a doua oara dupa 44k. m-au tinut aproape dublu) si o data placutele spate(71k).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu alta intrebare: a finalizat cineva vreo comanda pe site-ul http://www.auto.asp2.cz/octavia-2-interier.aspx? Din ce am reusit sa citesc pana in momentul acesta pe forum, nu am retinut decat ideea ca unii "ar dori" sa faca o comanda la un moment dat, ca cehul raspunde f. greu la mail-uri, etc etc.

Pe mine ma intereseaza produsul acesta: http://www.auto.asp2.cz/images/octavia2/klicky%20LaK.jpg, care, din cate am calculat, iese aproape la jumatate de pret fata de reprezentanta Delcar de la Brasov.

Mai precis:

- pret 1 maner cromat la Delcar: 185 ron

- pret 2 manere cromate + pe site-ul amintit: 1490 coroane= 232 ron

So! Daca poate sa ma lamureasca cineva cum e cu comanda pe site-ul amintit, i-as multumi f mult. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca nu numai noi romanii suntem japcangii...

Stai linistit ca totul pleaca numai de la romani. Pai versiunea Elegance care vine pentru Romania, vine in configuratia actuala la cererea PoRo. Ca in vest Elegance are mult mai multe. Si la ce se vede, si la ce nu se vede :P La noi sunt mai chele configuratiile de baza pentru a fi accesibile cumparatorului din target. Cei care vor mai multe, pun optionale...

Dar ca sa reduci din pret 10 EUR cat e un senzor de ala, ma lasa fara cuvinte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

So! Daca poate sa ma lamureasca cineva cum e cu comanda pe site-ul amintit, i-as multumi f mult. :P

Trebuie sa trimiti banii inainte prin western union (vorbeste cu el daca accepta paypal sau alte metode) si la pretul de pe site mai adauga comisionul pentru trimisul banilor+ transportul ( o sa-ti zica el cat face,probabil vreo 50 euro) asa ca ,mai calculeaza odata si vezi daca merita! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit ca totul pleaca numai de la romani. Pai versiunea Elegance care vine pentru Romania, vine in configuratia actuala la cererea PoRo. Ca in vest Elegance are mult mai multe. Si la ce se vede, si la ce nu se vede -_- La noi sunt mai chele configuratiile de baza pentru a fi accesibile cumparatorului din target. Cei care vor mai multe, pun optionale...

Dar ca sa reduci din pret 10 EUR cat e un senzor de ala, ma lasa fara cuvinte.

Ieri eram in parcare la radiomaniak (Dan) si ne uitam la masini ca diferente. El o are cumparata din Franta. Ca idee la prima "inspectie". El are 2 ventilatoare pe radiator ambele cu 2 trepte...eu aveam unu.

Ambele acelasi nivel de echipare. Motorul lui e mult mai silentios decat al meu. Acelasi motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu intrebarea mea : are cineva idee de ce nu mai ies afara spalatoarele de faruri? Ca acum e mai cald si normal ar fi trebuit sa se dezghete? Am bagat si lichid care rezista pana la -40 si degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tii mai mult pe maneta de stergator... arunca apa? se vede apa sub bara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!