Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Poate inca nu s-au dezghetat.... pe traseu, undeva...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand ridicu cotiera, sub partea textila ai un plastic (de marimea cotierei - opusul textilului). Plasticul respectiv e prins in cleme. Dupa ce-l scoti o sa vezi mecanismul cotierei si o sa observi 2 piedici care constau in 2 table indoite. Dupa ce indrepti acele piedici, poti scoate cotiera.

Eu am imbracat-o pe a mea in piele si asa am facut ;)

Mult succes.

c4linutz, mersi frumos pentru info!

Am spalat cotiera si e ca noua acum. :)

Pentru cei care vor sa isi curete cotierele, ar mai fi totusi niste mici secrete:

1. Aveti grija ca partea aceea de plastic de sub cotiera, este prinsa cu multe ciocuri (cleme) de plastic (evident), care sunt destul de sensibile. Eu am rupt doua din cele trei ciocuri de pe latura dinspre bordul masinii, dar nu le simt lipsa. Totusi, ar fi de preferat sa nu repetati si voi greseala mea. :nono: Cred ca cea mai buna solutie ar fi sa incepeti cu o surubelnita cu varful lat si putin bont (ca sa nu zgarie) sa desfaceti clemele de pe laturile laterale, dinspre spatele masinii inspre fata. Astfel, vor ramane doar clemele din fata (latura din spate nu are nici o clema), si va fi mai usor.

2. Pentru clemele metalice veti avea nevoie de o surubelnita zdravana (vorbesc serios). Eu am reusit sa indoi una in timp ce dezdoiam clemele, care sunt destul de groase, tabla fiind de vreo 2 mm. Mare atentie sa nu le dezdoiti "de tot"! Incercati sa aplicati forta progresiv, dar sa fiti gata in orice moment sa incetati. Stiu, suna aiurea, dar asta e...

De aici inainte, stiti ce aveti de facut. :nono: Eu am folosit sapun, nu aveam chef sa imi bag mainile in detergent. Am bagat cotiera in apa cu tot cu ramforsarea ei de dedesubt, deoarece e facuta din zamac (un aliaj de aluminiu cu nu stiu ce) si nu rugineste. Restul e plastic si material textil. Am uscat-o fortat cu feonul dupa ce am scurs apa din ea si am tamponat-o bine cu un prosop.

Toata operatiunea a durat cam 90 de minute (cu tot cu montat inapoi pe masina). Nu este dificil, dar necesita rabdare si atentie.

Spor celor care vor da "join" clubului de spalatori de cotiere! :P

Drive safe! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Sper ca am postat bine.

Am "ceva " desprins sub masina si nu stiu ce-i. :blink:

Am observat asta de vreo 2 saptamani timp in care n-am mai circulat decat putin prin oras.

Imi puteti spune va rog ce reprezinta?

Chestia asta din plastic, "bombata", o am in dreptul scaunului sofer si pasager dreapta, undeva pe la mijlocul masinii.

Dar se continua spre fata masinii, pana in dreptul bordului parca, ca un fel de protectie de plastic.

Multumesc.

post-17095-1232198561_thumb.jpg

Modificat de garbage
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linistit asa este si la mine..este un fel de protectie am inteles

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este prezenta la toate octaviile 2. sa te uiti pe strada si o sa observi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este prezenta la toate octaviile 2. sa te uiti pe strada si o sa observi.

aha.

ok, numai ca la inceput nu era asa, acum o vad desprinsa si ma gandesc sa nu-mi pice daca o sa merg mult cu ea asa.

service scrie pe mine :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit ca totul e in regula, nu ajungi la service, asa e la toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca de acolo iese cablul franei de mana. Sau ce cablu se vede pe acolo?

Consola dintre scaunele fata cum se scoate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit ca totul e in regula, nu ajungi la service, asa e la toate.

E din ciclul "asa face toate"?:Driver:

Dar starea ei normala e sa fie lipita de podea nu desprinsa, nu?

Doar din pozele facute n-am prea vazut vreo gaura unde sa intre varful la suruburi.

Sau, fiind parca prinsa de o tabla aia s-a bombat putin?

Mai atasez o poza ceva mai neclara pentru ca nu mi-a intrat blitzul.

Dar gata, deja bat campii, ma opresc aici:)

Multumesc de raspunsuri.

O sa-i rog sa se uite cand ajung la revizia de 30.000.

Mai am vreo 4000 pana atunci.

post-17095-1232215444_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am "ceva " desprins sub masina si nu stiu ce-i. :Driver:

Am observat asta de vreo 2 saptamani timp in care n-am mai circulat decat putin prin oras.

Imi puteti spune va rog ce reprezinta?

Chestia asta din plastic, "bombata", o am in dreptul scaunului sofer si pasager dreapta, undeva pe la mijlocul masinii.

Dar se continua spre fata masinii, pana in dreptul bordului parca, ca un fel de protectie de plastic.

Multumesc.

Nu e desprinsa - si ai platit pt ea; este protectia anti-pietre ce face parte din pachetul de drumuri grele. E montata elastic tocmai pt a nu transmite socurile la caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e desprinsa - si ai platit pt ea; este protectia anti-pietre ce face parte din pachetul de drumuri grele. E montata elastic tocmai pt a nu transmite socurile la caroserie.

mmm...

dar la inceput cand am vazut-o sub masina parca nu era asa departata de caroserie.

chiar daca-s incepator si am "obsesii" totusi asa retin, nu se vedea distantata.

insa nu te contrazic...dupa raspunsurile voastre m-am linistit :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de-aia am si eu si nu am pachetul de drumuri grele. E altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai tin minte unde am citit, dar zice-se ca este un "limitator" util atunci cand incaleci borduri inalte; este facut special sa atingi cu acel 'bombeu' in loc sa atingi direct cu pragul; in momentul in care incaleci o bordura si auzi zgomot de sub masina, acel 'bombeu' (care este menit sa atinga primul, inaintea pragului) semnalizeaza ca 'stop! daca mai dai un pic, atingi cu pragul'.

Mie mi se pare destul de util, chiar m-a ajutat uneori... pare sa aibe un rost bun...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm...imagine familiara.

Inteleg ca are legatura cu protectia, insa asa trebuie sa stea..parca este desprins si are clemele rupte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai tin minte unde am citit, dar zice-se ca este un "limitator" util atunci cand incaleci borduri inalte; este facut special sa atingi cu acel 'bombeu' in loc sa atingi direct cu pragul; in momentul in care incaleci o bordura si auzi zgomot de sub masina, acel 'bombeu' (care este menit sa atinga primul, inaintea pragului) semnalizeaza ca 'stop! daca mai dai un pic, atingi cu pragul'.

Mie mi se pare destul de util, chiar m-a ajutat uneori... pare sa aibe un rost bun...

Oho, si de cate ori nu m-a ajutat sa opresc la timp :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceea ce spune in postul 1538 - smoothcoder - este corect.

La masinile din ultimii 2 ani se pare ca se desprinde mai usor, iar cei din service stiu asta, mergi intr-o vizita scurta sa o prinda cum trebuie din nou, nu dureaza mult si ar trebui sa o poti face pe garantie sau cu bani putini. S-a intamplat si altora :wub: A mea...din aprilie 2005 tine, si mai merg si pe macadam :)

Si mie imi e foarte folositoare, stiu ca in momentul in care freaca deja drumul e accidentat ;) Mi s-a intamplat de putine ori, dar e bine sa ne cunoastem limitele ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceea ce spune in postul 1538 - smoothcoder - este corect.

La masinile din ultimii 2 ani se pare ca se desprinde mai usor, iar cei din service stiu asta, mergi intr-o vizita scurta sa o prinda cum trebuie din nou, nu dureaza mult si ar trebui sa o poti face pe garantie sau cu bani putini. S-a intamplat si altora ;) A mea...din aprilie 2005 tine, si mai merg si pe macadam :D

Si mie imi e foarte folositoare, stiu ca in momentul in care freaca deja drumul e accidentat ;) Mi s-a intamplat de putine ori, dar e bine sa ne cunoastem limitele :D

Aha, deci de data asta nu fu doar o "obsesie"! :Driver:

Buna treaba!

E inca pe garantie, pe 14.01 a implinit un an:)

Service calling...

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma poate ajuta cineva cu o informatie, va rog? as dori sa inlocuiesc manerul interior de la usa spate stanga, care s-a rupt. Se gaseste doar la reprezentanta? are cienva o idee de pret? multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre ce maner este vorba: cel de care tragi ca sa deschizi usa (cel nichelat) sau cel de plastic de care tragi ca sa inchizi usa? Pune o poza eventual.

Si bun venit pe forum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare : ca sa schimb becul de la pozitie trebuie sa dau aripa jos sau cum ca m-am uitat astazi si alta solutie nu prea am vazut ..bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se da doar farul jos..are doar o clema si piulita din plastic (intr-adevar e putin mai delicat dar merge fara sa dai aripa jos)..daca nu ma insel este descris si in manualul masini..SUCCES!!

Modificat de florina7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai repeta o data te rog, de data asta mai cu vlaga si in Romana

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu o intrebare, cum se ajunge la electro-sistemul de deschidere a portbagajului, sa-l gresez un pic cu wd-40? Este sus in capacul portbagajului care se ridica sau jos in partea din spate a masinii? Cum se ajunge la el? Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tutuciprian: vezi link-ul de mai jos (nu esti singurul care a patit-o).

http://vwforum.ro/index.php?showto...0rupt&st=60

Ca idee, eu cand am pasageri despre care intuiesc ca nu isi vor da seama si vor trage (si la mine au tras unii de am zis ca acum se rupe), descui usile din butonul de langa frana de mana (uneori o fac chiar dupa ce am plecat ca sa nu uit la oprire) pentru ca usa sa se deschida din prima.

Vezi postul #69 din linkul de mai sus. Acolo ai si un pret de reprezentanta. Dar e posibil sa gasesti la pret mai bun. Citeste toate posturile. Intreaba si pe colegul volksman care aduce piese la preturi bune (da un search) si trebuie sa se rezolve. Vei mai gasi si un tutorial in care se explica cum dai jos fata de usa. Succes! Cred ca in masinile astea ar trebui sa facem instructie cu pasagerii inainte de calatorie (ca in avion :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o alta problema: cand trec peste denivelari sau dau prin vreo groapa, TRONCANE frate! si ma enerveaza la culme... are doar 1 an si 1 luna masina si ~23k km...stie careva de la ce e?

Si parca fluiera la geamul spate dreapta.. Asta stiu ca se face pe garantie, dar la troncanit se schimba tot pe garantie sau terbuie sa platesc piese+ manopera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!