Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Eu cred ca toti au din ratiuni ecologice piele... ecologica :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare chiar se omoara animale pentru a ne simti noi bine in masina pe pielea lor? Cati producatori se risca sa faca treaba asta?

Poate nu neaparat pentru piele ci pentru carne. De aici rezulta pielea ca si castig colateral... si, daca tot e oftopic, am auzit pe discovery ca la rollsuri se foloseste pielea viitelor din tarile nordice. Motivul? Traiesc in spatii deschise si nu se inteapa in garduri de sarma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicureddogsflo

pot gresi programele pt piese auto de ce va intreb ,pt ca mi-am luat placute de frina fata acum vreo 3 saptamini de la colegul de forum volksparts .

cind le-am cumparat cel de la vinzare mi-a cerut talonul si mi a dat placute cu senzor dar cind le-am pus astazi la mecanic am constatat ca am placute fara senzor doar cu tabla acea puse pe ele care face urit cind sint tocite .

placutele originale au fost FERODO asa ca am pus tablele de de zgomot pe ele si am taiat firul cu mufa .

vreau sa stiu daca programele gresesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred, doar ca selectia a fost cea cu senzor, sau alea erau in stoc, sau doar asa se mai produc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am combinatie de piele si textil crem, si tin sa remarc utilitatea si confortul ridicat. Vara nu am probleme sa imi ia foc spatele, iar iarna am incalzirea in scaune. In concluzie eu zic ca daca ai bani de o asa schimbare, merita.

Modificat de bubu26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se scoate clema de ecuson din parbriz? Mi-au schimbat parbrizul si clema sta acum putin departata de geam. Ma gandeam sa incerc sa o repozitionez eu, ca sa nu mai fie nevoie sa ma duc din nou in service. Am tras usor de ea dar mi-a fost teama sa nu o rup.

post-13747-1231346457_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai airbaguri cortina e mai complicat un pic. Sub semnul cu airbag (eu unul n-am gasit nimic subtire si cu muchii rotunjite cu care sa-l scot) e un surub care trebuie desfacut inainte sa poti da jos capitonajul stalpului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Q:

- Stie cineva daca Skoda va introduce noile motoare diesel CR pt. Octavia facelift?

- La motorul 1.4 TSI 122CP nu se poate pune DSG?

Modificat de LYM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai verificat pe site-ul skoda? La sectiunea Superb au cumva... :blah: ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici la Superb nu poti pune DSG pe TSI 1.4, iar dieselurile sunt TDI-PD.

Modificat de LYM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@LYM : DSG-urile nu se pot pune decat pe motoare nitelus mai potente, asa cum si la noua Octavia vin de la 1,8 TSI in sus, eu personal am condus 1,4 TSI cu 6 rapoarte/manual si am ramas foarte placut surprins de reprizele masinii chiar daca nu avea decat 1000 km la bord.. :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu asta este motivul, DSG se pune pe G6/Passat cu motor 1.4 TSI 122cp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ,corect am vazut si eu pe site-ul lor...Atunci probabil din ratiuni de concern, ptr a iesi in alta segment al clasei cu Passatul (asa cum este de fapt)... , deci si la pretul final :)

Modificat de radiomaniack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.4TSI cu DSG7 ar fi o combinatie care le-ar scoate multora din cap alte masini mai scumpe din gama VAG. De-aia daca apare o sa apara mult mai tarziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Nu am gasit pe nicaieri informatii referitoare la demontarea cotierei.

Intentionez sa dau jos partea superioara (capacul) cotierei pentru a-i aplica o baitza neaparat. Au trecut ceva ani si nu am curatat niciodata tapiteria (pentru ca am huse), cotiera ramanand singura care nu se mai integreaza in "decor". :icon_thumleft:

Am incercat o data cu spuma de la Turtle Wax, iar rezultatele au fost extraordinare, dar lipseau cu desavarsire. :P

Este posibil oare sa dam jos doar capacul cotierei fara sa demontam juma' de masina?

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand ridicu cotiera, sub partea textila ai un plastic (de marimea cotierei - opusul textilului). Plasticul respectiv e prins in cleme. Dupa ce-l scoti o sa vezi mecanismul cotierei si o sa observi 2 piedici care constau in 2 table indoite. Dupa ce indrepti acele piedici, poti scoate cotiera.

Eu am imbracat-o pe a mea in piele si asa am facut :icon_thumleft:

Mult succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci frumos pentru info!

O sa incerc sa o curat in w-e si va anunt ce a iesit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu acum vad, tu te referi la golf 5 sau la o2? Nu stiu ce sistem e la golf 5. Banuiesc ca acelasi....

LE: poate te ajuta http://www.skodaoctavia.cz/Interiernavody/...etky-predni.htm - ca idee sistemul este acelasi

Modificat de c4linutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De Octy vorbesc, am si eu una in familie, dar nu imi place sa trec sapte masini in semnatura. ;)

Inca o data multumesc! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si-a montat pana acum cineva pana acum faruri cu xenon din fabrica......adica daca nu iti montezi si auto leveling credeti ca merge....a incercat cineva..??....mai functioneaza acel buton care da farurile sa bata mai sus sau mai jos..THX

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau te poti inspira de aici

si functioneaza si butonul de leveling. Adica le pui tu manual ca inainte.

P.S. sunt 4 parti :blush:

Enjoy

P.S.2 Stie cineva cum se demonteaza consola dintre scaune, cu cotiera cu tot? Vreau sa ajung la firele de la bricheta, si sa trag altele pe dedesubt.

Modificat de mario75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off-topic: Trebuie ori sa fii nebun ori sa nu prea ai treaba p-acasa ca sa te apuci sa faci singur chestia asta :icon_thumright:

Revenind la problema am si eu raspunsuri punctuale:

1. autolevelingul nu are nicio treaba cu functionarea farurilor. (ele functioneaza si fara acei senzori)

2. reglajul din bord nu mai functioneaza (trebuie facuta o adaptare - PM Pisicutza pentru mai multe detalii sau cauta pe forum ca s-a mai vorbit despre asta!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK.....mersi mult ptr. raspunsuri mai mult eram curios daca si-a montat cineva xenoane...o sa incerc sa iau legatura cu pisicutza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cateva zile (vreo 10 ) nu mai merg stropitoarele de faruri. Pana acum ma enervam ca stropeau asa des si ca-mi consumau apa prea repede, acum ma sec ca nu mai merg. La un moment dat am crezut ca au inghetat, pt ca la fel am patit si cu cele la parbriz insa doar pt cateva ore apoi si-au dat drumul. Nu si cele de la faruri. Aveti idee ce poate fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!