Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

La AVIA au seturi (jante otel + anvelope) cu preturi cuprinse intre 1.445,80 (6,0X15" 5/112/47 + anv. 195/65/R15 T Mabor Winter Jet) si 2.283,36 (6,0X16" 5/112/50 + anv. 195/65/R15 91T Conti Winter Contact TS830). Mai au si seturi cu anv. Semperit Speed Grip.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulţumesc! Nu se merită să iau de la dealer...

Mi-am comandat de pe webtire.eu un set de jante pe 15 şi Goodyear ultra grip 7! A mai comandat cineva de la ei? Sper că sunt serioşi... că la preţuri stau cel mai bine! Cică le aduc direct din Ungaria...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ripper, m-am uitat si eu pe site-ul lor, sunt socat .. vreau sa-mi schimb anvelopele de vara (GY NCT5) cu GY Excellence (cred ca sunt bune) .. si la ei pretul este de 280 lei pe cand pe alte site-uri este cam 220 lei .. deci vezi ca nu sunt cei mai ieftini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare cat credeti ca m-ar costa si unde as putea sa ma interesez de mai multe date la un cip tuning pe octavia 2 1.6mpi 102 cai; si cam pana in cati cai as putea-o aduce ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ripper, m-am uitat si eu pe site-ul lor, sunt socat .. vreau sa-mi schimb anvelopele de vara (GY NCT5) cu GY Excellence (cred ca sunt bune) .. si la ei pretul este de 280 lei pe cand pe alte site-uri este cam 220 lei .. deci vezi ca nu sunt cei mai ieftini

Ştiu că nu-s ieftini şi au nişte praştii de anvelope!

Mi-am comandat de pe net!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare cat credeti ca m-ar costa si unde as putea sa ma interesez de mai multe date la un cip tuning pe octavia 2 1.6mpi 102 cai; si cam pana in cati cai as putea-o aduce ???

Cel mai simplu ar fi sa folosesti functia SEARCH sau, sa intri direct in aria Tuning si alte modificari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateodata cand stau pe loc (dupa ce am schimbat bucse si bielete) si trag volanul stanga maxim, se audee un scartait-carait undeva sub masina :lol: Se rodeaza bucsele sau o fi altceva..brate, lichid servo... nu face tare, si doar de vreo 2 zile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care lichid servo? :D In alta ordine de idei, tu spuneai ca ai schimbat DOAR bucsele in nu stiu ce service? Daca da, sper ca cei care au facut montajul sa fi strans basculele asa cum trebuie; adica, nu cu masina pe rampa si suspensia destinsa. Chestiunea cred ca este valabila la orice subansamblu cu bucse, care este supus tensionarilor provocate de sistemul de suspensie. La fel de bine, poti avea acele zgomote si din alte cauze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alte cauze...? La un moment dat eram langa un trotuar, poate erau rotile blocate in bordura...poate fi? Parca zgomotul se auzea mai in spate... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva unde se monteaza de obicei modulul central al alarmei (cel cu butonul de resetare) la masinile noastre?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine este montat in partea stanga fata unde ajungi la sigurante (in interior vreau sa zic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica in compartimentul de sigurante?

Stie cineva daca se monteaza si in alta parte? Am nevoie sa stiu ca sa ajut pe cineva.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da la compartimentul pt sigurante...mare grija atunci cand scoti capacul sa nu-ti cada clemele inauntru..la mine cad tot timpul...si imi ia ceva timp pana le recuperez :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva octavia II 1.4/ 80cp? poate sa imi spuna cum se prezinta?

Daca ar putea sa faca o comparatie cu alte masini cu motor 1.4( clio, logan, GOLF 4) ar fi perfect. Ma intereseaza mai mult consumul si performantele.

Diferenta fata de a mea ar fi cam 150 de kg dar cu un plus de 5 cai, care la un calcul scurt ar fi cam acelasi lucru .... doar o diferenta de greutate de 50 kg in plus.

Problema e ca pot sa iau una foarte ieftin din Germania, dar trebuie sa dau un raspuns in maxim o saptamana si ... daca diferenta de performante nu e foarte mare fata de golful meu ... cred ca merita pt 1500 E sa trec de la uhn golf din 2003 cu 2 usi la o octavia II (neagra - boala mea) din 2006 cu 4 usi (care e si mai mare si mai frumoasa si mai ....)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este posibil ca la Octavia II Elegance sa fie numai 2 tetiere in spate? Conform catalogului, ar trebui sa fie 3. Exista exceptii? Este vorba despre o masina livrata in noiembrie 2006.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu are 3 tetiere spate in toate versiunile. Nu e Logan sa se zgarceasca pana si la alea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa pun o fotografie ca sa te convingi. Ideea este ca sunt si eu mirat. Iar intrebarea este daca a mai vazut/stie cineva. Varianta de echipare este Elegance. Oare in 2006 era o alta echipare. Bancheta nu are nici macar gaurile pentru tetiera (cea din mijloc, desigur), ca altfel intelegeam ca a disparut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

versiunea cu 3 tetiere spate a aparut de la MY2007 parca.Inainte aveau doar 2 tetiere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot jura ca Elegance al unui prieten cumparata ca si a mea in primele 6 luni de la lansare avea 3 tetiere spate. A vandut-o intre timp, dar am facut cateva mii de km cu masina cu 3 persoane in spate si sigur observam daca unul tinea capul in gol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La inceputul anului 2007 (parca in ianuarie), dealerul Skoda a modificat oferta, incluzand in dotarea standard airbagurile laterale (nu cele cortina, ci cele din scaun) si a treia tetiera spate, care pana la acea data fusese pe lista de optionale (asta cel putin la Elegance, pe care o urmaream).

Modificat de robertb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subscriu. abia din ianuarie 2007, cand am intrat in UE si reglementarile erau altele, si la noi au introdus in standard pe toate versiunile de echipare airbag-uri laterale fata si a 3-a tetiera spate.

pana atunci airbag-uri laterale trebuia sa le iei optional, cum de altfel am facut si eu in 2005 iar a 3-a tetiera era optional. cand am luat-o eu costa cam vreo 19e. n-am luat ca in 95% din cazuri la drum lung nu prea accept sa merg cu 5 pers. (nu va imaginati ca daca suntem 5 las pe cineva p'afara si nu-l mai iau :angry:).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine era sa n-am eu tetiera acolo. Aveam o scuza sa nu mai bag o persoana in rarele ocazii in care trebuie sa fie 5. M-am saturat de sters urme de pantof pe consola centrala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subscriu. abia din ianuarie 2007, cand am intrat in UE si reglementarile erau altele, si la noi au introdus in standard pe toate versiunile de echipare airbag-uri laterale fata si a 3-a tetiera spate.

pana atunci airbag-uri laterale trebuia sa le iei optional, cum de altfel am facut si eu in 2005 iar a 3-a tetiera era optional. cand am luat-o eu costa cam vreo 19e. n-am luat ca in 95% din cazuri la drum lung nu prea accept sa merg cu 5 pers. (nu va imaginati ca daca suntem 5 las pe cineva p'afara si nu-l mai iau :coffee_lol:).

Masina mea din 11.2004 are 3 tetiere in spate si airbag-uri in scaune, insa e luata din Germania. Are sens explicatia asta cu UE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!