Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Salutare. Va rog sa imi spuneti cum pot sa aflu ce tip de amortizoare si arcuri am pe masina, coduri pentru cele trei tipuri, Normale, PDG si sport. Eu nu am cerut pachetul PDG cand am luat masina, totusi masina are garda foarte inalta :D. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi mare mirare sa iti vina masina cu optionale pe care nu le-ai platit. Garda la sol la O2 este suficienta in standard (fara PDG) si poate parea mare (fata de alte modele). De exemplu, dealerul de la AVIA pe mine chiar m-a pacalit cu asta. In descrierea masinii aparea PDG, care s-a dovedit a fi inexistent (Deh, m-a cucerit si nu am luat-o la puricat mergand si pe increderea ca o iau de la dealer). Asa ca mai mult ca sigur nu ai PDG, mai ales daca scutul motor este din plastic, ceea ce se poate verifica foarte usor, prin simpla deschidere a capotei. Dar daca vrei sa fii sigur, aseaza-o langa o O2 care stii sigur ca are sau nu PDG si atunci vei vedea cum stau lucrurile. (Cazul 1a. cealalta are PDG si e mai inalta rezulta ca a ta n-are, 1b. cealalta are PDG si sunt la fel rezulta ca si a ta are. Acelasi rationament pentru una care nu are...).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca discurile fuleaza, asta e efectul... dar atunci simti o usoara vibratie cand franezi usor de la viteza mare....

Nu fuleaza nimic, merg bine franele dar parca mi-ar placea mai ferme in oras.

Stie cineva daca la O2 se pot pune franele de la RS?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca prezoanele de la jantele de aliaj (cele de fabrica) se potrivesc la jante de tabla (la masina din semnatura)

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, cel putin la mine s-au potrivit. Jantele mele din aliaj se pot vedea la avatar. NU a fost nevoie sa schimb prezoanele pentru jantele de tabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pot sa iti spun ca am schimbat jantele de aliaj originale cu altele de pe piata pentru sezonul de vara. Cele originale au ramas pentru iarna.

Prezoanele nu se potriveau perfect, se strangea roata cu ele, dar nu aveau aceeasi conicitate. Jantele au venit cu tot cu prezoane, am schimbat inclusiv antifurtul. Asa ca fiecare set de roti are prezoane separate. La jante de tabla, nu stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi mare mirare sa iti vina masina cu optionale pe care nu le-ai platit. Garda la sol la O2 este suficienta in standard (fara PDG) si poate parea mare (fata de alte modele). De exemplu, dealerul de la AVIA pe mine chiar m-a pacalit cu asta. In descrierea masinii aparea PDG, care s-a dovedit a fi inexistent (Deh, m-a cucerit si nu am luat-o la puricat mergand si pe increderea ca o iau de la dealer). Asa ca mai mult ca sigur nu ai PDG, mai ales daca scutul motor este din plastic, ceea ce se poate verifica foarte usor, prin simpla deschidere a capotei. Dar daca vrei sa fii sigur, aseaza-o langa o O2 care stii sigur ca are sau nu PDG si atunci vei vedea cum stau lucrurile. (Cazul 1a. cealalta are PDG si e mai inalta rezulta ca a ta n-are, 1b. cealalta are PDG si sunt la fel rezulta ca si a ta are. Acelasi rationament pentru una care nu are...).

La un moment dat a fost asezata langa o alta Ocatavia 2 care avea PDG, si erau la aceeasi inaltime, prima data am zis ca este de la jantele mai mari, dar pe urma am aflat diferenta este minora intre dimensiunile jantelor, am vazut si altele care aveau jante pe 17" si nu avea spatiul acela dintre aripa si roata atat de mare. Am atasat 2 imagini drept exemplu, masina era parcata pe o suprafata plana si alaturat o poza cu masina de prezentare.

dsc00426ok2.th.jpgdsc00425fl1.th.jpg420od8.th.jpg

Modificat de azreil24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Quick question: La Octi 2 uleiul din cutie se schimba la cati ani? 1.6FSI cutie ad labam in 5 trepte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se verifica nivel si se completeaza cand e cazul. Nu se schimba. Totusi, pe la 500mii km m-as gandi sa pun altul ^_^

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca eu m-as gandi sa pun altul acum, pe la 63k? :banghead: Parca m-as simti mai bine sa stiu ca e Castrol si pe acolo. Ma gandesc ca oricum o sa duc masina la maintenance pentru verificat antigelul si lichidul de frana si pus rotile de iarna. Daca e cuminte poate schimbam si bateria preventiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rvacaru, totusi nu i-ar prinde rau un schimb de ulei de cutie. Uite, eu la 65k si 3,5 ani de utilizare ma gandesc serios (chiar am discutat si cu alti colegi) sa ii reimprospatez uleiul. Ce poate sa-i faca rau? Uleiul costa pana-n 100RON (original, nu pun altceva) si manopera nu mai mult de 1/2 ora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un moment dat a fost asezata langa o alta Ocatavia 2 care avea PDG, si erau la aceeasi inaltime, prima data am zis ca este de la jantele mai mari, dar pe urma am aflat diferenta este minora intre dimensiunile jantelor, am vazut si altele care aveau jante pe 17" si nu avea spatiul acela dintre aripa si roata atat de mare. Am atasat 2 imagini drept exemplu, masina era parcata pe o suprafata plana si alaturat o poza cu masina de prezentare.

dsc00426ok2.th.jpgdsc00425fl1.th.jpg420od8.th.jpg

Nu e buna comparatia!! pune doua poze cu roti fata sau doua poze cu roti spate.Si sa ai si siguranta ca ambele sunt fara greutati suplimentare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu poate sa ii faca rau schimbul de ulei, evident. Dar ma gandesc ca daca era necesar, aparea in cartea de service.

Eu mi-am invatat lectia cu "never touch a running system" de cand m-am dus de bunavoie (preventiv) sa schimb distributia in service Skoda si m-au nenorocit. La ce noroc am eu, sigur nu mi-ar strange surubul la cutie cum trebuie si as pierde lichid si as da de alte belele :))

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e buna comparatia!! pune doua poze cu roti fata sau doua poze cu roti spate.Si sa ai si siguranta ca ambele sunt fara greutati suplimentare.

In masina nu erau alte greutati, am sa revin cu poze pentru ambele parti ale masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din poze mi se pare ca masina are pdg.

mie mi s-a completat 1L la 97700km in CV ...

am intrebat la service daca pot pune discuri de RS, cica trebuie si alti etrieri cu mai multe psitonase, dar si brate, sau punte parca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la 65k si 3,5 ani de utilizare ma gandesc serios (chiar am discutat si cu alti colegi) sa ii reimprospatez uleiul. Ce poate sa-i faca rau?

Si bine faci :icon_thumright:

Schimbul de fluide de 4 ani ar fi trebuit sa includa si uleiul de cutie dar nu il include din motive de poluare.

Avantaje :

1. Compusii EP din ulei se degradeaza in timp

2. Se elimina particulele metalice nemagnetice (e.g. bronz sau AL) din suspensie

3. Aditivul de corectie a aciditatii e mancat bine la varsta asta, pe la 5 ani se schimba PH-ul catre acid

4. Scazi cantitatea de apa/oxidanti din fluid.

Practic, sunt numai avantaje cand faci schimbul pe la 3 max 4 ani. Vei vedea culoarea schimbata a uleiului fata de cel nou (trage cu seringa ca sa-l examinezi). Singurul dezavantaj e pt mediu - polueaza destul de mult, si sunt vreo 3-4 L... Eu l-am tot schimbat pana acum la fiecare din masinile precedente si se vedea optic diferenta.

Ideala ar fi o UOA, dar la noi nu se fac, si cum spuneai, la ~120Ron cost total, nu merita.

am intrebat la service daca pot pune discuri de RS, cica trebuie si alti etrieri cu mai multe psitonase, dar si brate, sau punte parca...

Confirm - se schimba: Discuri, Etrieri, Portfuzete. Bineinteles si placutele. Iar discurile mari nu intra decat pe jante de 17 sau mai mari... nu sunt sigur la 16inch, dar cred ca nu merg.

Distractia e destul de scumpa.... depaseste 700E doar pt piese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singurul dezavantaj e pt mediu - polueaza destul de mult, si sunt vreo 3-4 L... Eu l-am tot schimbat pana acum la fiecare din masinile precedente si se vedea optic diferenta.

Stiu diferenta, doar vad in fiecare zi ulei de cutie. 3-4 litri sunt multi, intra doar 2 litri (1.9) in cutiile din gama 02T; totusi se duc bani multi la o firma de recuperare uleiuri uzate asa ca nu-mi fac griji de poluare :banghead:. Am pus problema schimbului de ulei in diferite locuri si toti au recunoscut ca N-AR avea ce sa strice; la urma urmei doresc sa-mi exploatez masina in conditii bune (turbez daca ceva nu merge) inca ceva timp de-acum, deci inca un motiv sa-l schimb.

Anyway, rvacaru, ti-l strnag eu cu mana mea.... busonu' :study: !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca as fi carcotas v-as intreba cati ani (sau km) tineti masina si cam dupa cati km credeti ca apar uzuri semnificative. Am urmarit testele de anduranta 100mii km AutoBild si cutiile erau impecabile dupa prima suta de mii. In testele de 200mii km Golful avea cutia brici, Opel Astra parca avea ceva uzura (nu mai tin minte exact, oricum Opel e mai slabut la cutii in general).

O sa intreb si eu la revizia de 60mii km cati euro vor pe un schimb de ulei si daca nu imi va parea exagerat il voi schimba si eu. Nu de alta dar eu vreau sa tin masina asta 200mii km (daca ne vom mai iubi si atunci ca acu in primii 50 :P )

:D

PS: Si ca sa ma puneti si mai sus pe lista neagra a celor carora nu le pasa de masina marturisesc ca fac schimbul de ulei motor la ~25mii km :) Longlife... cine stie daca e bine sau e rau? Va afla urmatorul proprietar, cel care o ruleaza la 200+ mii km :)

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e bine... doar uleiul il schimbi atunci? Filtrele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totul cand cere masina (longlife: maxim 30mii km sau 2 ani/revizie). Ultima data a "cerut" la 26mii km (revizie, filtre, ulei, m-a costat vreo 200 eur toata afacerea). Urmatoarea o vrea cam pe la 55mii :) Sunt curios cat va costa atunci. Pana acum masina e teribil de ieftin de intretinut (revizii si consumabile: 200 eur/45mii km) :D

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dealerii au cauciucuri de iarnă şi jante de tablă?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!