Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Nu cumva e reimport? A mea e model 2006 Germania, Elegance si are ambele scaune cu reglaj pe inaltime :)

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceva de genul asta zice si el ca are cartea de garantie in spaniola am inteles deci nu e pt germania echiparea se poate sa fie pt spania...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100% e reimport atunci. Deci e echipare Elegance-Spania :) Cu minusurile (la dotari) de rigoare :salut:

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt standard la noi pe Elegance..in Romania..scaunele cu reglaj pe inaltime si lombar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

De ceva vreme incerc sa aflu o informatie, si nu am reusit sa o gasesc nici macar la dealerii Skoda. Am incercat search aici pe forum, dar nu am gasit informatii, scuze daca cumva le-am ratat.Intentionez sa achizitionez o ambarcatiune. Aceasta salupa cantareste 920 kg , iar impreuna cu peridoc-ul ajunge la greutatea totala de 1300 kg. Eu am o Octavia II din 2007 - diesel 140 CP , iar in specificatii ( OII cu motor 140 CP) se spune ca poate trage maxim o remorca de 1400 kg daca are sistem de franare. Deoarece 1300 kg se apropie ingrijorator de mult de valoarea maxima de 1400 kg, as vrea sa stiu daca mai este vre-un posesor de OII care a tras o remorca de 1300 kg, si cum a mers masina, daca au fost probleme, etc. Fiind o ambarcatiune, pentru lansarea la apa e nevoie sa cobori sau sa urci anumite pante. O sa reusesc cu OII fara sa fortez masina ? Adica nu vrea sa imi bat joc de masina, nici sa ma trezesc cu ea trasa la vale in lac din cauza greutatii barcii :D.

Multumesc anticipat,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...

Eu abia am facut 22 si tot skoda am si e super masina:) oricum vreau sa o dau sa iau un vrs :) adica tot skoda

Multi multi km fara incidente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IONEL.MARIAN

semnal oglinda dreapta nu mai merge stie cineva ce pot sa fac ??? :blink: ce tip de bec trebuie si cum se schimba :)) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3. Senzorul de LUMINA (pentru sistemul cu lumini automate)este in talpa/suportul oglinzii din interior. Pe bord, este senzorul - hai sa-i zicem, de "Soare" - pentru climatronic.

In talpa oglinzii nu cumva se afla senzorul de ploaie, iar pe spatele oglinzii sa fie senzorul de lumini?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut scuze de off-topic dar sunt plin de nervi

Astazi mi-am gasit masina fara ambele oglinzi. Imi puteti da si mie un sfat cat ar costa una bucata si daca merita facut pe CASCO (mai aveam o luna si incheiam anul fara sa apelez la el :offtopic: . Au ramas cate 2 papuci in aer nu stiu daca au mai luat si altceva din acel mecanism. Ma duc la Politie sa reclam furtul.

Va astept cu un sfat

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa ai surpriza ca cei de la CASCO sa nu despagubeasca "vandalismul" inlusiv furtul unor parti. Daca te duci la politie se deschide un dosar.. faci o plangere..si.. astepti. Ca sfat, oricum nu ai nimic de pierdut, du-te la politie, declara furtul si dupa du-te si la casco cu actele de la politie. Plangerea e depusa, daca-l prinde sa se duca CASCO sa scoata banii de la hot. Nu e problema ta. Trebuie doar dupa cum ziceam sa ai grija de clauzele din polita de asigurare CASCO.

Discutia dintre mine si un reprezentant de la skoda:

Calin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicureddogsflo
Salut scuze de off-topic dar sunt plin de nervi

Astazi mi-am gasit masina fara ambele oglinzi. Imi puteti da si mie un sfat cat ar costa una bucata si daca merita facut pe CASCO (mai aveam o luna si incheiam anul fara sa apelez la el :( . Au ramas cate 2 papuci in aer nu stiu daca au mai luat si altceva din acel mecanism. Ma duc la Politie sa reclam furtul.

Va astept cu un sfat

Multumesc

eu mi-am schimbat pe casco oglinda de la sofer vara trecuta la brady si am vazut devizul catre casco la cel care imi schimba oglinda in suma de aproximativ 500 ron,eu avind casco la tiriac

PS : atentie oglinzile nu vin in culoarea caroseriei si deacea trebuie vopsite , ele vin negre pentru ca asa e culoarea plasticului de pe ele.

Modificat de nicureddogsflo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tuturor pentru sfaturi si va astept si cu alte pareri utile. Nu stiu daca exisat vreun topic dedicat poate ar trebui sa mute un moderator acolo posturile.

Am fost la politie am dovada pentru asigurare.

Nu stiu daca am precizat dar e vorba doar de sticla. 500 ron doar sticla / oglinda?

CASCO e Allianz. Despagubesc oare ?

Ce imi este groaza este ca le pun dau o gramada de bani (oricum pierd discount-ul eventual ca nu avusesem un an indicent mai era mai putin de o luna - are cineva idee cat ar fi fost ca procent la Allianz :( pe CASCO sau din buzunar si a 2-a zi sau peste o saptamana acelasi mi le salta din nou, acelasi pentru ca parchez in acelasi loc, pentru ca nu mai este o alta Octavia 2 in zona si pentru ca ...poate sa faca rau fara sa pateasca nimic. :(. Si nu am ce sa-i fac. Ii ia 2 secunde sa faca asta per oglinda. Mi-a spus politia ca folosesc niste ventuze puternice si ies foarte usor cam la orice model masina.

Nu cred ca am cum s ale protejez la nivel fizi. Masina nu am cum s-o filmez si nu vreau sa devin paranoic :(

Asta e marea problema ca le schimb si iar raman fara ele....ca doar stie unde e masina parcata mereu. Si chestia care ma irita la culme ca nu vad ce as putea face.

Daca are cineva o idee e binevenit :)

Apropo stie cine catr ar fi o sticla din aceasta ? Chiar sa fie 500 ron ?

Este posibil sa fi produs si vreo alta stricaciune cand au tras de ele, par a se roti inca , desi una imi pare ca mult mai incet ca viteza decat cealalta. Si produc si un zgomot acum care nu-l produceau. Acum nu stiu daca este rezultat in urma furtului sau se aude mai tare ca nu mai este sticla care sa izoleze incinta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicureddogsflo

ai inteles gresit 500 ron toata cu motoras, oglinda de sticla si carcasa plus brat , deci toata oglinda nu numai sticla

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

semnal oglinda dreapta nu mai merge stie cineva ce pot sa fac ??? ;) ce tip de bec trebuie si cum se schimba :blink: ?

Semnalele din oglinda nu-s becuri, sunt LED. Toata bucata e capsata si se schimba cu totul, nu e foarte ieftina, peste milion e sigur.

Totusi pune-i sa verifice inainte sa nu fie din conexiuni problema, LEDurile ar trebui sa aiba o viata foarte lunga, in nici un caz sa cedeze asa repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e numai sticla de schimbat te costa 207 lei bucata. Eu am schimbat acum 2 saptamani si atat am dat pe ea la reprezentanta Skoda din Piatra Neamt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: la masina din semnatura, atunci cind este in viteza si ridic piciorul de pe acceleratie( indiferent de viteza de deplasare), cu bc pe consum instantaneu arata valori ciudate( ex. 8.4 , 2,3 , si alte asemenea) dupa care ramine pe consumul mediu( in conditiile amintite la inceput) :wacko: .E normal?

PS: masina nu are maxi dot :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe maxi dot la consum instant atunci cand se ridica piciorul de pe acceleratie,sa zic un fel de frana de motor, consumul arata 0.0%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti pe consum instantaneu si trece singura pe cinsum mediu? nu e normal! si cand ridici piciorul de pe acceleratie si esti in viteza trebuie sa arate intr-un final 0.0! Atunci cand o scoti din viteza arata valori mai "ciudate" pana te opresti,dupa care trece in l/h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee ce dimensiune are O2 hatch la portbagaj cu bancheta rabatata? Maine am sa incerc sa inghesui pe-acolo o barcuta gonflabila :)

Daca nu apare un raspuns intre timp vi-l voi da chiar eu maine dimineata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de postul meu 1187. Scuze de off-topic! Revin cu mai multe detalii legat de sticlele de oglinzi. Sper sa o pateasca cat mai putin. M-am intereast si intr-adevar

Oglinzi standard (cele incalzite dar neheliomate) - 207 RON per bucata. Le astepti 1-3 saptamani in general.

Oglinzi heliomate sunt mult mai scumpe doar sticlele sunt pe undeva pe la 970 ron per bucata. Se poate sta dupa ele 2-3 luni din cate am inteles! Asa ca mare atentie celor care configurati masinile cu laterale cu oglinzi heliomate sau celor care aveti deja poate nu ar fi rau sa le inscriptionati . desi se cam vede aiurea :icon_bounce:

Atentionarea se refera pentru Bucuresteni. Am aflat de 4 persoane care au ramas fara sitclee in ultimele 2 luni, dintre care unuia i s-au luat oglinzile cu totul.

Scuze de off-topic din nou dar poate e de folos cuiva care inca nu e patit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@fx 1420 rabatat si 560 nerabatat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca iti intra barca fara probleme. mie mi-a intrat un leagan de gradina. ambalat, normal :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa ma laud si eu putin , mie mi-au intrat cu bancheta rabatata 3 lustre mari cu 12 brate. si chiar erau mari :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le-au comandat la peles? ca vad ca esti din sinaia. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare...din ce material sunt bandourile de pe usi - bord din interior..practic linia aceea care la Octavia Rs de exemplu este de culoare alba iar la Elegance o culoare ceva mai inchisa, si daca este vreo diferenta intre cele doua inafara de culoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!