Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Repet intrebarea: Motoarele de 2.0l tdi pd de 103kw, 140cp care echipeaza o elegance au DPF sau nu, sau vor avea toate in curand?

Pe site-ul mama skoda-auto.cz am vazut ca se poate alege ca motorizare si cu DPF si fara. Cum sunt cele care vin in Romania? Am mai vazut ca cele 4x4 au toate DPF.

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar cele de 2.0 de pe RS au DPF si cele 4x4.Mi se pare ca ai optiunea sa comanzi cu DPF dar nu stiu sigur.In afara parca am vazut ca si pe 1.9 poti pune DPF.Si este mai scump cu aprox 300 €

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IONEL.MARIAN

Ce diametru au boxele spate ca vreau sa le cumpar inainte sa ma duc sa le montez si ce fel de senzori parcare sunt cei mai practici? este posibil sa afiseze pe maxi dot distanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce diametru au boxele spate ca vreau sa le cumpar inainte sa ma duc sa le montez

16,5''.....citeste mai multe in topicul Sonorizare Octavia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Octavia mea are aproape un an . Am fost in service si mi-au spus ca trebuie schimbat computerul de bord. Garantia pentru computerul de bord va fi de 1 an sau de 2 ani ? Eu cred ca ar trebui sa fie de 2 ani pentru ca primul s-a stricat in garantie si este o piesa importanta de pe masina. Voi ce parere aveti?

Multumesc

PS oricum o sa ii intreb dar ca idee sa stiu si eu ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorin_balan

garantia pe partea electrica se acorda pe 2 ani deci nu ar trebui sa comenteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garantie o sa fie, la respectiva componenta ( cumputer de bord), perioada cea mai mare intre garantia masinii si garantia data de service pentru piesa! Un an o sa ai cu siguranta (garantia masinii)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garantie o sa fie, la respectiva componenta ( cumputer de bord), perioada cea mai mare intre garantia masinii si garantia data de service pentru piesa! Un an o sa ai cu siguranta (garantia masinii)

Un an stiu sigur ca o sa am , eu ma refeream la faptul ca poate ar trebui sa am 2 ani pe respectiva componenta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piesele inlocuite in garantie vor avea garantie pana la expirarea termenului de garantie initial. Este altceva atunci cand inlocuiesti ceva pe banii tai. De exemplu, in problema in cauza cu CB-ul. Cat are garantie CB-ul masinii din momentul in care ai cumparat-o? 2 ani. Daca ti se strica cu 1 zi inainte de expirarea garantiei si va fi inlocuit, va mai avea garantie doar 1 zi. Daca ti se strica la 1 zi dupa expirarea termenului de garantie dat de vanzator/producator, il vei putea inlocui numai contra cost, dar vei avea garantie 2 ani (sau cat este specificat) din momentul inlocuirii (asta pentru ca ai facut-o pe banii tai). Pe undeva este normal. Daca ar fi altfel ar fi in avantajul celor carora li se mai strica cate ceva pentru ca garantia pe componentele defectate si inlocuite s-ar extinde mai mult decat garantia initiala. Pe scurt, garantia are grija de masina ta doar pentru perioada specificata initial.

Vorbesc din experienta. Am avut o masina si mi-a „cazut” pompa de apa in garantie. Mi s-a schimbat distributia in garantie, dar mi s-a specificat ca termenul de garantie nu poate depasi garantia initiala a masinii pentru respectiva componenta.

Dar poate gresesc, poate sunt si dealeri care iti inlocuiesc o piesa in garantie oferindu-ti garantie ca si cum ar fi platita din banii tai. Rog pe cei care cunosc astfel de dealeri sa ii mentioneze.

Modificat de xpert
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este normal.Teoretic o piesa poate avea garantie 3 sau 6 luni de la inmontare.Daca se strica o piesa cu o zi inaintea expirarii garantiei masinii atunci piesa inlocuita va trebui sa aiba garantie separata + garantie la lucrare.Este aberant sa dai garantie o zi la o piesa.

Modificat de ioans
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e aberant dar asta e!! bine ca se intampla inainte de expirarea garantiei,ca dupa e mai nasol!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

pt ca am o gramada de intrebari m-am gandit sa le trec aici,chiar daca unele din ele nu-si gasesc locul in acest topic,imi cer scuze pt asta

sa incep cu inceputul

pe 15 luna asta in sfarsit am reusit sa dau comanda la octavia 2 1,6 mpi , trend cu ceva optionale( pdg, esp, difuzoare suplimentare, maxi dot, proiectoare ceata, alarma, vopsea neagra(cadoul dealer))

acuma incep intrebarile mele;magandesc la aceasta masina cam de 2 ani,sincer nici macar nu am facut un test drive cu o skoda(eram student in iasi si incepand sa ma incante ideea de a-mi lua o masina totusi nu aveam bani asa ca nu gaseam inca rostul) dar timpul a trecut am terminat fac am plecat in danemarca sa lucrez si uite asa am realizat ca in scurt timp as putea sa-mi iau aceasta masina(asa ca mi-am pus parintii sa se ocupe de toate)

dar cum deja am platit mai bine de 3 sferturi din pret,incep sa ma intreb chiar oare merita masina e buna,eu pana acuma am condus o dacie,asa ca ma gandesc ca orice masina e mai buna

dar neavand prieteni care sa aibao skoda sa vad si eu cum e, citind doar de pe net, nu zic ca am nedumeriri in alegerea masinii,dar voi posesorii de skoda daca v-ati pune in locul meu, un baiat de 25 de ani in care ultimele vacante de vara le-a petrecut in anglia sa starnga bani, ultimele 9 luni am fost muscat de mii de ori de nurci(cu asta ma ocup acuma)ce ziceti merita? masina, motorizarea,optionalele??

adevarul e ca mie unul imi place la nebunie cum arata,dar vreau ca atunci cand o sa ma urc in ea sa nu amnici o secunda un sentiment de nemltumire, asta si in limitele masinii( ca nu pot sa cer mai mult)

probabil chiar daca mi-ati raspunde negativ, eu tot pe a mea o tin,si anume ca am facut cea mai buna alegere

dar stiti cum e, nu mai am rabdare,si poate daca cineva-mi raspunde poate trece timpul ,poate nu ma mai gandesc asa de mult; oricum masina soseste undeva pe 15 iule , dar eu ajung acasa abia pe 7 august asa ca o sa am ceva de suferit

citesc acest forum de luni bune si va cam stiu chiar daca nu am scris decat o singura data,si stiu ca sunteti oameni buni si chiar va pricepeti la aceasta marca

sper ca ati inteles ceva din tot ceea ce am scris si daca da poate va dati si voi cu parerea

multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punctul meu de vedere eu zic ca ai facut cea mai buna alegere avand in vedere pretzul.Este o masina care chiar isi merita banii.

Eu am comandat acum o luna tot trend 1.6 cu aceleasi optionale mai putin pdg si esp. Avand in vedere ca eu inca sunt student si o parte din bani i-am facut muncind niste veri in state pe la diferite restaurante sau magazine te inteleg perfect. Totusi fi mai optimist pt ca skoda e o masina f buna si o sa te simti f bine in ea.

Pana una alta toate bune si sa ne mai tinem de vorba ca sa ajunga masina mai repede la noi:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multi dintre noi au trecut prin ce spui tu, insa toate indoielile s-au risipit indata ce am facut primul drum... :Driver: Am masina asemanatoare cu a ta la dotari si motorizare, mai are putin si face doi ani si 33.000 Km, sunt extrem de multumit de ea. In cazul meu, in mod cert viitoarea masina va fi tot Octavia. Asa ca stai linistit, asteptare usoara si :vaidecapulmeu: !

Numai de bine,

Emil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"adevarul e ca mie unul imi place la nebunie cum arata,dar vreau ca atunci cand o sa ma urc in ea sa nu amnici o secunda un sentiment de nemltumire, asta si in limitele masinii( ca nu pot sa cer mai mult)"

- pot sa te asigur ca in momentul in care te vei urca in ea nu vei avea nici un moment de nemultumire :) Eu m-am urcat chiar si in Jetta, facand o comparatie la pret si vreau sa zic ca Octavia ramanea in frunte pentru mine.

Poate te gandesti ca unii dintre noi avem Octavia si ne e oarecum sa zicem de rau. Toti vrem mai mult.

Din punctul meu de vedere poti sta foarte linistit. Skoda Octavia este cea mai buna masina din Europa avand in vedere raportul pret-calitate, si asta nu o zic eu, sunt studii facute. Nu mai stiu link`ul de pe net ca ti-l dadeam sa`l citesti.

SFAT : Cand o sa iti vina masina si o sa te urci in ea TE ROG mult nu-i cauta defecte cum fac altii de pe forum :) Masina este ffff ok. Incearca sa te bucuri de ea nu sa-i cauti bube.

Tot la categoria sfat, ti-as sugera sa nu te mai gandesti la ce-a fost si de unde ai bani, e greu, dar in ziua de azi nu mai faci nimic fara sacrificii si chiar unele mari. Gandeste-te ca e LUCRUL TAU si ca e REALIZAT DE TINE! Vei fi mult mai linistit cand stii ca ce ai e al tau fara nici un ajutor.

Asteptam sa-ti soseasca masina si sa o conduci, dupa care asteptam sa ne zici ca am avut dreptate :P

Salutare si asteptare usoara.

Modificat de c4linutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pt cele zise

oricum defecte cred ca sunt si la o masina de cateva zecii de mii

abia astept sa soseasca sa ma bucur de ea,oricum pana atunci nu mai am stare

si imediat dupa ce o cumpar ma asteapta un drum pana in danemarca, asa ca sunt sigur ca o sa am ce sa va impartasesc din experienta primilor mii de km!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai fara griji ca o sa'ti placa , sunt sigur de asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa imi spuna cineva cati litrii de antigel trebuie pentru Octavia 2 cu motor 1.9 tdi?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... 7,7 litri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare, tocmai am intrat si eu in clubu octavia.

Octavia elegance / iunie 2007 / esp,abs,10 airbaguri,boxe suplimentare,etc.

Acum vin intrebarile:

1. Este normal sa am reglaj pentru inaltime doar la scaunul sofer? pe scaunul pasagerului nu gasesc vreo maneta.

2. Are cineva linku de la manualul masini .pdf in romana? vreau sa vad ce mai stie si mi-ar trebui manualu.

3. Senzorul de lumina e ca o piesa de plastic in fata geamului pe mijlocu bordului? aproape de geam

Salutare.

Modificat de Andrei221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Da, este normal; reglajul pe inaltime al scaunului din dreapta, este optional.

2. Daca ar fi avut cineva un astfel de link, l-ai fi gasit AICI...cred.

3. Senzorul de LUMINA (pentru sistemul cu lumini automate)este in talpa/suportul oglinzii din interior. Pe bord, este senzorul - hai sa-i zicem, de "Soare" - pentru climatronic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai oferta de la dealer scrie pe ea ce are standard elegance plus optiunile tale ....

(apare ca optional la elegance codul este PK2 si costa 111 euro cu tva pt scaun pasager la fel ca cel de la sofer reglaj inaltime si reglaj lombar )

In rest a raspuns colegu si sunt si eu de acord :)

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am masina de 6 luni si am tot Elegance dar ambele scaune fata au reglaj pe inaltime si lombar standard.

Masina am luat-o de la ProCar Timisoara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze am gresit voiam sa spun ca apare standard pe elgance si optional pe trend deci ar fi trebuit sa ai...dar avand in vedere ca este 2007 atunci nu stiu exact ce era in standard la elegance desi ma mir sa nu fi fost deci se poate sa nu fie elegance

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e din iunie 2007 luata de la reprez din germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!