Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

citeste mai multe in topicul despre stream...oricum toti avem aceasta problema!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum schimb un stop de frana? nu tin minte sa fie instructiuni de genul pe forum. am becul, din trusa de becuri pe care o am de la dealer de cand am luat masina dar daca ma duc la reprezentanta o sa imi ia 50 ron manopera si nu stiu daca merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E chiar foarte usor... in portbagaj, in zona farului, ai o piulita din plastic ca si o elice... cu un surub in centru - il desurubezi, tragi putin de mocheta si ai acces la toate becurile - desfaci usor capacul de spate al farurli, e cu niste clapete simple... sa ai mare grija cand mufezi inapoi, sa infigi bine mufele, sa nu cada becul in far (eu am patit asta) ca trebuie sa il dai jos... si ai nevoie de chei mici si nervi :)

Chiar nu are rost sa mergi la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut tarziu pm-ul tau. ti-am dat sms. o sa ma duc sa incerc si te anunt cum a decurs operatiunea. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit :)

mersi frumos. nu stiu de ce, dar cred ca becul pe care il aveam in trusa este de o intensitate mai mica pe pozitie. (adica, sigur este), insa pe frana e ok. o sa cumpar altul zilele astea. stie cineva cam cat costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motoarele de 2.0l tdi pd de 103kw, 140cp care echipeaza o elegance au DPF sau nu, sau vor avea toate in curand?

Pe site-ul mama skoda-auto.cz am vazut ca se poate alege ca motorizare si cu DPF si fara. Cum sunt cele care vin in Romania? Am mai vazut ca cele 4x4 au toate DPF.

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am o nedumerire. Am 28.000 km si sunt in Germanica. M-as incadra la limita cu revizia daca as face-o cand ma intorc in Ro (de unde sunt acum pana in cta unde stau sunt 2100 km). Ma gandeam sa fac revizia la Arad cand intru in tara, sau ma gandeam s-o fac aici la un service "autorizat". La VW ma ajunge revizia de 30.000 km 400-500 euro :icon_thumright: Am vorbit cu cineva la un service care are "certificat de functionare european", si mi-au zis ca daca pun stampila de service nu voi avea probleme cu garantia. V-ati mai lovit de astfel de probleme? revizii in alta tara? Se pierde garantia ? Sau este recunoscut service`ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astazi am plecat la drum :beerchug: (primul) si am constatat ca nu-mi merg boxele spate (octavia2 1.6 trend) ce poate fii???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai comandat difuzoarele suplimentare? Varianta Trend nu are boxe spate in dotarea standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta nu ai difuzoare pe spate, doar daca ai comandat 4 difuzoare suplimentare. Daca citeai putin pe forum aflai ca cele 4 boxe standard de pe trend se impart astfel: bass&tweeter, deci 2 difuzoare pe fiecare din usile de pe fata, in total 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SI la ambiente era la fel, eu am din comanda suplimentara cele ,,8" boxe, adica 4 difuzoare si 4 twe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa este nu am boxe spate :vaidecapulmeu:

cam cat costa la un service autorizat skoda? :rolleyes:

si care sunt senzorii parcare cei mai buni? unde gasesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si care sunt senzorii parcare cei mai buni? unde gasesc?

Dai cu search!!!!! S-a discutat foarte mult pe tema asta!

Toate vesele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A schimbat cineva discurile de frana la O2? Am impresia ca trebuie sa o fac cat de curand.

La franarea de la 120km/h (franare usoara, nu violenta) apar niste vibratii ca si cand drumul ar fi denivelat.

Toate vesele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le simiti in volan?

Fa o echilibrare serioasa a rotilor si cred ca o sa scapi de tremuraturile alea... :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...n-as prea fi asa de sigur :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se simt in volan, dar numai cand calc frana. De echilibrat sunt echilibrate.

Le-am verificat acum 3 saptamani cand am trecut la rotile de vara si am exclus varianta asta.

Pe mine ma interesa daca a schimbat cineva pana acum sau sunt primul?

Toate vesele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, in configuratorul skoda exista una dintre optiuni "Geamuri cu protectie termica" , ce inseamna mai exact?Si pentru ca de maine voi incepe sa folosesc un detector radar, credeti ca poate afecta cumva aceste "geamuri cu protectie termica"?multumesc.

Modificat de DAaWeed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am descoperit si eu o problema: daca descui masina utilizand cheia (si nu din telecomanda) se descuie doar usa soferului, restul raman inchise. Este normal acest comportament? Mentionez ca am inchidere centralizata si alarma OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citeste in manual,ai setare din calculatorul de bord ca sa deschizi doar usa de la sofer.Nu ai nici o problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasta optiune, este prezenta, cred, incepand cu MY 2008. Este copiata dupa modelul american. Ideea este sa nu te "opereze baietii" cand esti singur(a) intr-o parcare mai izolata de exemplu. De aceea se poate seta din meniul maxidotului sa se deschida numai usa soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, multumesc frumos pentru raspunsuri :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal

mai pot sa merg cu masina ( in sensul daca e bine ) daca pe bord apare " Service now ! " ?

ntreb deoarece....programarea la service e abia pe 14 mai ...si pana atunci nu prea am cum sa stau ...si am posibilitatea sa ma duc la un alt service..dar la vreo 400 km

un service...n care am o relatie si pot sa o fac mai rpd

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa mergi,stai linistit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!