Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

As dori si eu un sfat de la cunoscatori. Tocmai mi-am ridicat skoditza de la dealer si sunt cam incepator in ale sofatului...!

Cine are motor pe benzina...ce benzina sa folosesc preponderent ? de 98...de 95 ? Diferenta de pret e cam mare...cea de 98 e cu 7 mii mai scumpa...si as vrea sa stiu daca bag de 95 e vreo problema ?

Voi de la ce statii alimentati ? OMV ? PETROM? MOLL ?

Multumesc...!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...poti folosi fara grija benzina de 95, motorul asta nu e deloc pretentios! Iar daca folosesti de 98 nu te astepta la o crestere de putere...tot acolo ramai! :)

Iar in legatura cu statia de unde sa alimentezi,vezi ca e un topic dedicat aici

am scris toti in acelasi timp... :)

Modificat de garfield
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc prieteni.

Eu sunt din Timisoara........

De oriunde-ai fi, tot in topic-urile indicate ar trebui sa scrii.

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o nedumerire, am luat pachetul de drumuri grele si mi-a venit si cu jante de 17, se observa orice pietricica peste care trec fiecare damb, ma asteptam ca suspensia sa absoarba mai bine denivelarile, asa trebuie sa faca? Parca as avea suspensie sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

luku - si eu am PDG`ul dar mi-a venit cu jante pe 15. Acum am pus eu pe masina jante de 17 si e o diferenta enorma. Asa o sa simti, orice pietricica. Daca vrei totusi sa nu se simta asa rau ai 2 variante:

1 - pui jante mai mici - pe 15 sau 16

2 - pui cauciucuri cu talon mai mare (minim 235 - eu am 225 si se simte orice)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

c4linutz:235 si 225 sunt latimea anvelopelor, ele nu afecteaza duritatea masinii. Talonul anvelopelor de 17 este cel mai des de 45(225/45/R17). Poti intradevar sa-i pui de 50(225/50/R17).

luk2u: Am incercat sa configurez acum o O2 cu jante de 17+PDG(pachet drumuri grele) si nu ma lasa configuratorul. Aceasi chestie este si la G5. Eu cred ca a venit masina ta cu sasiu sport si nu cu PDG. Uitate sub masina si vezi ce scut de protectie are. Daca este metalic atunci este PDG daca nu este metalic atunci cel mai probabil ai sasiu sport.Eu asa cred.

Modificat de Devastator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect, scuze. am gresit eu. sorry.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am comandat PDG si cu jante de 16"...a venit cu 17 din cauza unei probleme la fabrica..s-a tot discutat pe aici nu sunt singurul in situatia asta. Cat despre scut nu am putut sa ma uit super bine dar pare sa fie .... o sa ma uit mai bine maine de dim ca in seara asta ies cam tarziu de la servici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o intrebare. M-am uitat in biblia masinii(manual) si nu am gasit asa ca va intreb pe voi . Din auzite de pe la prieteni mi s-a spus ca de exemplu cand mergi pe autostrada daca dai in ea 180km/h si apoi intrii in parcarea autostrazii si opresti motorul imediat nu ii face deloc bine la turbina.

Mi-au zis ca trebuie tinut motorul la relanti 2 min sa se raceasca singura turbina. E adevarat? Mai stiti alte situatii in care trebuie facut acest lucru? (mers pe drumuri grele in a doua cu 20km/h).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se face asta de fiecare data cand motorul este solicitat mai mult,indiferent de conditii,dar parca scria in carte asta,sau visez eu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este!

Cica la toate motoarele TDI este recomandata procedura asta. Se spune ca lungeste viata turbinei.

Toate vesele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este cat se poate de adevarat. scrie in cartea masinii si este recomandat, dupa un drum lung, sau dupa solicitari intense in oras (mers mai in forta), sa nu se opreasca motorul imediat cum se ajunge la destinatie ci sa se mai tina la relanti in jur de 1-2 min. in acest timp, turbina ajunge la temperatura gazelor de la relanti, iar racirea nu este atat de brusca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mutumesc tuturor pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Am postat asta si pe un alt topic dar sper ca de aici sa primesc raspunsuri.

Mi-am luat si eu o Octavia II, Elegance, 2.0 TDI DSG, cu urmatoarele optionale: Duze incalzite, ESP (fara Hill Control) Maxi Dot, Pachet dinamic I, Scaune fata incalzite, Scut protectie plastic, Tempomat, Trapa electrica, Volan multifunctional. Din pacate nu m-am uitat ca nu e in standard stergatorul de luneta si nu-mi prindea rau. Sfatuiti-ma la ce sa fiu atent cand o ridic sau ce sa le cer sa faca. Ce merge prost la sistemul audio Stream? Am citit thread-ul dar m-a cam ametit, asa ca daca se poate spuneti-mi ce trebuie sa-i pun sa faca. Orice sfat e OK. Din ce am citit imi dau seama ca masina e f. buna dar partea proasta e ca nu te astepti de la o masina de peste 20.000 euro sa aibe atatea hibe marunte. Multam'!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care este diferenta intre octavia 2 normala si octavia MY2008?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia MY2008 este tot o Octavia 2 normala. MY2008 inseamna model 2008. Sunt toate masinile produse dupa august 2007 cind fabrica a avut o pauza de vreo 2 saptamini. Modelele respective ar putea avea citeva detalii in plus. Nu stiu cum e la O2, dar la Golf spre exemplu, toate modelele MY2008 vin cu proiectoare de ceata standart si MP3 player. In talonul masinii, la anul fabricatiei scrie 2008 chiar daca este produsa in 2007. Cam astea ar fi diferentele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A scos cineva grilele de aerisire? Care e procedura? Multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat de pe sub ea la o revizie si parca se vad cateva torxuri prin zona, dar mai mult nu stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A scos cineva grilele de aerisire? Care e procedura? Multam!
Salut!vezi postul meu de la greierasi.Mi-e lene sa mai scriu. :D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si din ce si-a confectionat lopatelele alea? ce forma au?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

devastatror> te inseli, Octavia MY2008 sunt produse incepand cu saptamana 28 (mai) 2007 si nu dupa pauza din august

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate sa-mi confirme cineva daca mufa pentru bec xenon OEM este de tip D2S? vreau sa cumpar niste becuri si am auzit ca astea ar fi...

help please!!!?? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o intrebare.

Am vrut sa vad cati kilometrii mai am pana la prima revizie, am tinut butonelul ala negru de langa MaxiDot apasat si am pus apoi contactul. Mi-a aparut mesajul "Service now", dar eu nu am decat 450 km, masina fiind noua, de nici o luna.

E normal acest mesaj?

Modificat de doarmarius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!