Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor ! Am o curiozitate destul de mare de un an de zile. In 20.dec.2006 mi-am luat o octavia combi II 1.9 tdi, 105hp, Elegance. Totul e ok la aceasta masina sunt super multumit de ea. Are insa un minus , zgomotul produs de motor . Mai exact masina toarce foarte frumos pana aproape de 130 km/h de aici pana pe la 145/150 zgomotul produs de motor este exagerat de puternic, mai ales daca merg cu ea constant, adica sa ma mentin la 140. Dupa 150 km/h zgomotul incepe sa scada iar pina la un anumit nivel si este mentinut constant pana aproape de 200km/h ( maximul obtinut de mine). Mentionez faptul ca am parcurs 36.000 km cu ea iar stilul de condus este unul "moderat" , recunosc insa ca se intampla cate o data sa am piciorul ceva mai greu. Care ar fi cauza? La voi se intampla la fel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se putea continua aici discutia, nu cred ca era nevoie de topic nou.

La 200km/h numai zgomot de motor nu mai e ala. Sunt zgomote aerodinamice, sunt zgomote produse de anvelope si multe altele. Si mai e si motorul care saracu' duce lipsa unei cutii de viteze cu 6 rapoarte.

Cheers!

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarat e ca dupa 160-170 nu prea mai auzi motorul ci alte sunete (cele produse de aerodinamica masinii si a anvelopelor) dar me tot mi se pare ca motorul e prea zgomotos la 140km/h daca nu gresesc in treapta 5 la 3.000 rpm. Si mai ciudat e ca la acelasi turatie in alta treapta nu se aude la fel de tare. deci revin cu intrebarea ** VI SE INTAMPLA SI VOUA** sau masina mea are o problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ti s-ar parea normal sa se auda? Ti se pare motorul zgomotos la 140 km/h si dupa zici ca la aceeasi turatie in alta treapta nu se aude la fel de tare. Sigur cand ai facut testu aveai 140 in a 5-a de ti s-a parut ca se aude mai tare cand o ai in alta viteza? Din cate vad ai 1.9 105 cp ... sunt mai mult ca sigur ca intr-o treapta inferioara ar face motorul mai rau decat cum a facut cand erai in a -5a la 140 km/h.

Motorul mai face urat si merge mai "zgomotos" sau nu si din cauza motorinei si pe langa asta Blitz avea dreptate, motorul o cere pe-a 6-a.

Nu esti singuru dar vad ca pe zi ce trece cate un nou utilizator de Octavia mai gaseste cate o problema. O chichita.

Fratilor voi v-ati luat masini sa vedeti de ce scartaie scaunu cand stai pe el, de ce se tureaza motorul cand o accelerezi, de ce daca dau de maneta de stergator se misca stergatoarele doar o data...etc.

Ajung la concluzia ca problemele vi le faceti voi singuri.

Din cate am citit la toti noii utilizatori, toti incercati sa gasiti cate un motiv pentru care masina voastra nu e cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu Blitz - motorul saracul 'cere' o a sasea treapta. Dar din pacate aceasta vine doar pentru 2.0 TDI :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu esti singuru dar vad ca pe zi ce trece cate un nou utilizator de Octavia mai gaseste cate o problema. O chichita.

Fratilor voi v-ati luat masini sa vedeti de ce scartaie scaunu cand stai pe el, de ce se tureaza motorul cand o accelerezi, de ce daca dau de maneta de stergator se misca stergatoarele doar o data...etc.

Ajung la concluzia ca problemele vi le faceti voi singuri.

Din cate am citit la toti noii utilizatori, toti incercati sa gasiti cate un motiv pentru care masina voastra nu e cum trebuie.

ma bucur ca in sfarsit a pus cineva punctul pe i. e DOAR O MASINA. si eu o ingrijesc si sunt atent cu ea si imi place sa fie curata si sa mearga brici, dar deja multa lume exagereaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu C4linutz.In perioada in care asteptam masina si citeam tot pe acest forum,ma ingrozeam de cate probleme au unii cu aceasta masina.Incepusem sa ma intreb daca am facut bine ca mi-am comandat Skoda.Asta pana a venit skoditza... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect audi_fan!

c4linutz, o mare bila alba si din partea mea!

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru raspunsuri.

Faza este ca de la Elegance nu prea ma atrage mare lucru, adica geamuri electrice spate nu vreau, jante aliaj nu vreau pentru ca sotia mea e incepatoare si nu vreau sa le rupa prin borduri :rolleyes: Poate o sa-mi iau in vreo 2 ani, dar acuma ar fi pacat de ele, iar climatronic si jumbo box nu stiu, eu-s un tip mai practic si cu banii de elegance as pune cortina de airbguri si esp, restul e mai putin important dupa parerea mea...(am vazut destule accidente la tv sau in alte parti cand s-a murit din cauza loviturilor la cap dupa rasturnare/lovire ;) )

Motorul de 140 de cai l-as vrea si din considerente ca masina o sa o pastrez cel putin 7-8 ani, si nu as vrea sa-mi para rau peste 3-4 ani sa zic: "vai ce pacat ca nu e putin mai puternica" (stiu ca se poate aranja cu un chip la 105tdi dar na...)

Dar sincer din ce auzisem eu pe net, este ca motorul de 2.0 este mai silentios decat cel de 1.9, cel putin cam 75% din lumea de pe briskoda sau din reviewuri de pe net spun lucrul asta, fiind motor mai nou mi s-ar fi parut normal ca VW sa incerce sa reduca din zgomot stiind ca asta e marea problema a tdi-urilor, si stiind ca motorul asta este dieselul de top pe cam toate modelele VAG in prezent :(

Cand ma referesisem la accelaratii nu vorbeam de turbo lag, vorbeam de reviewul asta in care zice

http://www.honestjohn.co.uk/road_tests/?id=132

Cu telecomanda ce intrebasem de fapt, daca eu cumpar masina fara telecomanda, adica sa o deschid din cheie, si peste 1 luna imi pun alarma la dealer, o sa pot din alarma deschide si masina ?

Salut sunt nou pe acest forum desi citesc de ceva timp tot ce apare.Vreau doar sa-ti spun ca eu am Octavia2 luata acum 9 luni si nu am avut rabdare 3 luni sa vana masina asa ca am luat una care era in proces de venire in tara.Nu are cheie tip briceag asa ca i-am montat alarma si o poti deschide si inchide din telecomanda alarmei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalin001 - tu ai vazut data la care a fost scris post-ul caruia i-ai raspuns? :rolleyes:

In aproape 3 ani, crezi ca nu s-a lamurit omul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

audi, blitz :beerchug:

ms de sustinere.

:offtopic: xxnelu - postu e nou. ati uitat voi sa schimbati luna si anu :))

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal

am o saptamana de cand am masinutza asta....foarte incantat de ea...

DAR, azi ...am descoperit ca nu mai pot sa scot cheia din contact......( o fi geloasa si vrea sa ma tina cu ochii pe ea / langa ea.....)

am citit ca ar trebuii sa rotesc volanul...pana face "click" , un click metalic....mecanismu de autoblocare a volanului....probabil..

eu am tras ...dar mai cu mila....

si am reusit odata sa o scot asa....dar ACUM , can scriu asta....ma uit la ea...si ea la mine....si cheia...tot la ea...e... :angry:

sa fortez mai tare volanul....mentionez ca ...am cutia DSG...are vreo legatura...sa fie n P sau in N ....ca am mai auzit si ceva de genu asta...ca doar in P merge sa scoti ....am incercat dar ....nici un rezultat...

eu am rotit si de volan....dar...mie ca il fortez....si na....

can s-a blocat prima oara....am miscat relativ putin de el....s-a auzit clincket ala metalic...si s-a eliberat...acu ....am rotit....si mie ca se forteaza acolo ceva....

masina a avut prbl n urma la partea de servodirectie...din interogarea care am facut-o eu la service

ceva sugestii.....ca nu prea as vrea sa dorm in ea n seara asta...:)

inca ceva...cu cealalta cheie.....a mers fara prbl.....dar...nu o am la ndemna....sa inchid masina....ca altfel....asa as face...daca se poate...(daca se poate inchide masina cu cheia in contact - la asta ma refeream )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca in semnatura ai trecut golf 5 aici e sector de O2

Si mie mi se intampla dar atunci cand bag in contact cu volan blocat,dar misc putin de el si merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca se referea totusi la O2 DSG.Daca nu ma insel, problema ta este legata de DSG si nu de masina in general. Ca sa scoti cheia din contact masina trebuie sa fie in P nu in N.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e scris mai jos configuratia partiala a masinii :rolleyes:

voi modifica semnatura

cel mai imp Problem solved....

doar in P am reusit sa scot cheia....nu si in N

si...banuiam ca ar avea ceva legatura si cu frana de mana...dar ...m-am inselat

pt a spulbera dubiile e O2 2.0 140 CP , DSG etc etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Ma gandesc sa-mi cumpar o skoda octavia 2 dar mai intai am catvea intrebari... Cam cat consuma motorul de 1.6 non fsi(urban/extraurban)? Skoda declara 9,9 si stiu ca mereu masina consuma mai mult decat declara constructorul. Avand in vdere ca deja declara 9,9 cam cat de mult consuma peste? Alte marci, de exemplu opel, au la 1.6 un consum de 8.8... Si inca ceva. Octavia 2 vi se pare o masina silentioasa? Adik: apar greierasi mai multi de cat ar fi normal? Daca apar se rezolva usor? La viteze de peste 100 km/h se aud tare aerul si cauciucurile in interiorul masinii? PT CEI DIN CRAIOVA: cei de la noi din service iti repara probleme de acest gen(greierasi/diferite zgomote) sau spun ca nu au ce sa faca (asa cum zic prea priceputii de la seat)?

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raspunsuri la toate intrebarile tale sunt pe forum!! succes la citit! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare, poate ca pare cam ciudata, pot sa ma blochez in masina? am observat ca daca apas butonul de la inchidere dintre usi se blocheaza toate cu exceptia celei de la sofer, se poate face cumva sa o blochez toata din interior?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar daca inchizi masina din telecomanda si se termina bateria in timp ce tu esti inauntru :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca apesi butonul ala se blocheaza toate usile...din exterior nu se deschid iar din interior se deschid sa a doua "incercare" !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna !

Se poate face cumva sa se deschida din prima "incercare" ? Ma refer la deschiderea usilor din interior. Imi e cam frica sa nu ramana fimea cu clapa in mana ...

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare, poate ca pare cam ciudata, pot sa ma blochez in masina? am observat ca daca apas butonul de la inchidere dintre usi se blocheaza toate cu exceptia celei de la sofer, se poate face cumva sa o blochez toata din interior?

se seteaza din maxi-dot daca ai model my2007.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna !

Se poate face cumva sa se deschida din prima "incercare" ?

Da, nu le incui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt cei care au acest motor de 1.6,vi s-a parut cumva ca nu are suficienta putere in depasiri?

Din regulament:

La inscrierea pe forum, completarea campului LOCATION este obligatorie. Aceeasi obligatie revine si membrilor deja inscrisi. Refuzul completarii acestui camp, duce la invalidarea cererii de inscriere, sau, in cazul celor inscrisi, la interzicerea accesului pe forum, pana la rezolvarea problemei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!