Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Am si eu o intrebare: vreau sa comand O2 DSG TDI si oscilez foarte mult intre 1.9 si 2.0. Vreau sa stiu daca 2.0 merita diferenta de ~1500 euro sau sa iau linistit un 1.9 si daca nu-i de ajuns sa-l ajut cu un chip? Masina o sa fie de firma, 60-70% din rulaj va fi facut in afara oraselor. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...daca nu "stai" in cei ~1500 e eu zic sa iei 2.0!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai se cam merita motorul de 2.0TDi. Mai ales daca se va circula mai mult in afara.

1,9TDi+chip nu este neaparat egal cu 2.0TDi simplu. Caii adaugati in plus sunt mai mult magarusi :rolleyes: :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca 1.9 este un motor excelent, care si-a dovedit fiabilitatea in timp, 2.0 TDI este de-a dreptul magnific si ofera performante net superioare. In plus 2.0 TDI este de conceptie mult mai noua (2003), deci are o viata mai lunga in fata :)

Recomand cu caldura 2.0 TDI.

P.S. Subscriu opiniei lui d-rive conform careia caii adaugati prin chip-tuning sunt mai mult magarusi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am 1.9 tdi cu DSG si pot sa-ti zic ca dupa 4000 de km masina se comporta foarte bine, nu am ce sa-i reprosez. Daca ar fi sa o cumpar acuma as face un efort financiar si as lua 2.0 Tdi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare ca vazusem pe alt topic,am avut nevoie de o franare brusca si mi s-au aprins avariile,in alt topic am inteles ca sistemu e pus standard doar in germania si nu la noi...pana la urma acum e si la noi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu exista sistemul asta si la noi standard cel putin pe elegance si pe rs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mai fost o polemica referitoare la tema asta. nu se stie insa clar de la ce MY200x a fost introdus si la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am elegance din iunie anu asta si otiunea asta o am pentru ca am pus o frana brusca si automat s-au aprins si avariile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa incerc si eu. zi-mi de la ce viteza ai pus frana brusca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e brake assist. nu cred ca viteza conteaza prea mult (peste anumite valori, bineinteles), ci violenta franarii. se aprind avariile, iar rotile sunt franate pana la limita aderentei indiferent de pozitia piciorului pe pedala, dupa ce ai strivit frana.

din cate am inteles, sistemul s-a impus dupa ce producatorii de masini au observat ca soferii "se sperie" de ABS si au tendinta de a ridica piciorul de pe pedala.

avariile stau aprinse pana cand viteza creste din nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa incerc o franare puternica si o sa va anunt de rezultat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La O2 normala becul de proiector este H8. La Superb este H11. Poti vedea aceste caracteristici si in manualul masinii :) mufele in principiu e posibil sa se potriveasca, depinde de distanta intre lamele. Asta iti poate spune cineva de specialitate. Becurile e posibil sa nu se potriveasca de la O2 la RS din cauza suportului de prindere.

Au venit proiectoarele...nu le-am putut lega, mufele nu se potrivesc,nici becurile nu sunt la fel,nu stiu de care sunt,dar nu arata la fel.am dat comanda la mufe si mi-au spus ca le au pe stoc,ma duc sa mi le monteze astazi,va tin la curent!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o intrebare.Am volan multifunctional.De fiecare data cand aprind pozititiile imi lumineaza automat si butoanele de pe volan chiar daca ultima data le-am inchis de la buton.Asa este si la voi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in manual scrie ca atunci cand farurile sunt aprinse,se vor lumina butoanele de pe volan doar dupa apasarea tastei (*)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci la mine e bug ca se aprind automat de fiecare data cand aprind luminile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e bug, inseamna ca e recurent. si la mine se aprind by default cand aprind farurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Shellshoch! nu am masina decat de 3 zile.Pusa frana brusc , masina a intrat pe avari .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HELP!

Am o problema cu butonul de blocare/deblocare usi din interior.

In urma unui accident casnic (a calcat fi-miu pe el) a intrat inauntru, in ormanentul de plastic dintre scaune. Intrebarea mea este: CUM IL SCOT DE ACOLO? Nu mai la service pot? E prea complicat sa umblu eu? Dati-mi idei va rog!

Toate vesele! (daca pot spune asa)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa desfaci ornamentul! eu am patit-o cu butonul de reglat oglinzi si mai ca era sa dau jos si usa :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e standard la franare brusca se aprind avariile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 chestiuni...

- se pare ca la versiunea mea, Ambiente - nu pot (nu am buton) pentru dezactivare airbag pasager... e normal? doar autocolant care imi arata sa nu pun in fata scaun bebe...

- cum e la voi? am cheia briceag cu 3 butoane, pe mijloc deschidere portbagaj...insa nu se ridica sus ca la Jetta... doar se deschide din centralizata...e normal, oarecum?

LE - si nu am in torpedo buton cu care sa opresc ventilatia acolo :rolleyes:

mercici

Modificat de RIon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai acel buton pentru simplu motiv ca nu l-ai pus ca optional cand ai luat masina. Eu il am standard pe Elegance si este posibil sa fie standard si pe Trend,dupa ce s-au schimbat nivelurile de echipare. Referitor la chestiunea a 2a, butonul doar descuie portbagajul fara a-l ridica,nu ai nicio problema. De altfel nu compara cu Jetta deoarece Octy are ditamai hayonul care nu s-ar ridica cu una cu doua... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LE - si nu am in torpedo buton cu care sa opresc ventilatia acolo :icon_thumright:

mercici

L-ai cautat atent? De fapt... ai cautat-o atent, pentru ca este o rotita/rozeta undeva in stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!