Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Pana da inghetul folosesc lichid de spalare parbriz original: adica apa chioara si vreau sa va spun ca isi face datoria foarte bine pana acum.

Am obiceiul sa spal des parbrizul. Singura chestiune ca nu face spuma :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E indicat sa-l dezactivezi NUMAI la plecarea de pe loc in conditii de aderenta scazuta( polei, zapada, etc). Am impresia ca se scrie despre asta si in cartea masinii. In restul situatiilor il dezactivezi pe riscul tau....daca intelegi ce vreau sa-ti zic :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare daca nu ai duze incalzite iti va ingheta automat condensul in interiorul lor CHIAR daca folosesti lichid de spalare parbriz care are punctul de inghet f jos ?

E posibil ca din cauza duzelor incalzite cu motorul oprit acestea sa condenseze si ulterior acel condens sa inghete opturandu-le si astfel sa ai mari mari sanse sa se infunde iarna decat la cele neincalzite?!

Oricum din cate stiu rolul incalzirii lor e doar sa le dezghete si NU sa incalzeasca lichidul ce trece orin ele instantaneu (nu au atat aputere la dimensiuni asa mici).

Intrebare rezistenta aceea sau ce au pentru incalzirea lor mentine o anumita temperatura (le incalzeste) tot timpul din baterie sau doar cand e pus contactul ? Cred ca e a 2-a varianta dar as vrea sa stiu sigur :icon_thumright:

Daca ai duze incalzite exista totusi vreo posibilitate sa le testezi ca isi fac treaba de unul singur?!

Modificat de AndreiO2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Am luat si eu o Octavia acum o saptamina (cea din semnatura) si am o intrebare pentru cei care detin o astfel de masina de mai mult timp. Cu ce presiune in pneuri trebuie mers? Mie unul mi se par cam prea umflate rotile...... Am vazut pe capacul de la motorina ca scrie presiunea dar am zis sa intreb si pe cineva...Multumesc anticipat si imi cer scuze daca aceasta problema s-a mai discutat, dar nu am gasit nimic pe forum....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca masinile vin cu presiune mult mai mare in roti... probabil din cauza ca sunt transportate si stau pe loc vreo 2 saptamani, sa nu se deformeze au presiunea mai mare (eu am avut in jur de 3bar pe toate rotile). Verifica presiunea si incearca sa urmezi specificatiile de pe capacul de la rezervor. Numai bine! :Driver: safe !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu pricep chestia asta : daca stau pe loc se deformeaza. Nu stau pe loc 80-90% din timp la unii luni si ani ce se deformeaza atunci ?! Daca nu variaza presiunea interioara, deformarea ar trebui sa fie neglijabila. Eu cand am luat masina , pe canicula aceea din vara asta, pareau f moi rotile. Ziceau de la dealer ca e asa din cauza caldurii. Adevarul e ca toate masinile la care ma uitam erau "lasate" in perioada aceea. Acum stau mult mai bine :Driver: Chestia care nu mi-o explic este ca, de ce cand e cald si teoretic aerul se dilata din interior, nu par mai tari , ci par mai tari, paradoxal, cand e frig :lol: Mi se pare putin usor pe dos fata de fizica care am invatat-o eu, dar tre sa fie o expliacatie nu? :D

Modificat de AndreiO2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OFF Topic: Andrei, mai pune si tu cate o virgula ca nu se prea intelege ce zici :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare legata de capactiatea vasului spalatorului de parbriz. Eu stiam asa : are 3L la cele fara instalatie de spalare faruri si la cele cu acea optiune de spalator faruri este de 5L.

Eu NU am spalator de faruri.

Mai avea putin sub 1L am completat de 2 ori cu cate 2,5 L aproximativ si dupa ce am pus 5L a ajuns practic lichidul sus pe unde turnam. Asadar demonstrat are 5L + ceva cat e traseul acela destul de lung (poate inca 1L aproape)

Intrebare stiam eu gresit sau toate vin acum cu 5L capacitate la vasul de lichid spalare?!

Mentionez ca masina mea are si stergator luneta si este MY2008.

Sa fii montat rezervoare din acelea mari si la cele cu stergator de luneta sau la toate MY2008 sau stiam eu prost ?! Va astept cu o parere :lol:

Sa aiba 5L totusi si stiam eu pros!? Stiu ca la noul Passat are 5L.E evident ca are 5L ca am vazut si pus masurat cu ochii mei si nu am pus pe langa :(

Modificat de AndreiO2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la fosta masina (octavia II) aveam vasul de 3L, chiar daca aveam si stergator luneta.Masina era MY2006. la masina actuala(cu spalator de faruri) am 7L(cand mai raman 2L, se aprinde led-ul de atentionare). Probabil au marit capacitatea rezervorului de lichid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...eu cand termin lichidul si completez imi intra cu mult peste 3 L si nu vars deloc!! si n-am My2008!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare pt posesorii O2. voua va bipaie senzoru de centura si la pasager? mie unul imi bipaie doar la sofer, pasageru nu e important :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mergi singur in masina nu te-ar deranja sa bipaie mereu senzorul pentru centura din dreapta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright:

nu ar bipai decat daca ar avea pasager pe scaun. ar avea senzor de presiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, dar asta presupune deja mai multi senzori. Cred ca se poate trai si fara ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!am gasit in germania o octavia 2 din 10/05 130.000 si imi spune k este AMBIENT.Ce dotari are acest ambient si ce inseamna.Ma poate ajuta si pe mn cineva?MS anticipat pt raspuns.

Salut!am gasit in germania o octavia 2 din 10/05 130.000 si imi spune k este AMBIENT.Ce dotari are acest ambient si ce inseamna.Ma poate ajuta si pe mn cineva?MS anticipat pt raspuns.
si are un motro de 1.9 tdi 105 cp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi pentru respunsuri legat de centura :offtopic: e logic acum :offtopic: nu m-a dus logica asa de mult, sorry

sry99: incearca pe http://www.skoda.de/ pentru ca dotarile difera fata de cele de la noi. De exemplu pe site scrie ca are: ESP, Oglinzi electrice si incalzite, sensori parcare spate, geamuri electrice fata, aer conditionat, cd player melody, 8 difuzoare... astea sunt cateva care am crezut ca sunt mai importante, nu stiu daca senzorii de parcare spate chiar sunt sau am inteles eu gresit, nu prea inteleg germana foarte bine. Astea ar fi dotariile de acum, poate acum 2 ani erau alte dotari, nu ai de unde sa sti pana nu vezi masina si mai e si faptu ca ea poate fi ambiente dar clientu se poate sa fi pus niste optionale mishto pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi spune si mie cineva daca mufele pentru proiectoarele de ceata la RS sunt aceleasi cu cele normale?ca am inteles ca sunt becuri diferite pe cele doua tipuri de proiectoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu sigur,ca am comandat proiectorele de RS si mi-au spus cei de la skoda ca vin cu tot cu becuri, dar ca ar fi alte becuri decat cele de pe "normala", dar va tin la curent, azi trebuie sa imi ajunga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am 2 mari intrebari si va rog sa ma ajutati:

1. cum schimb numerele de inmatriculare(cele rosii cu numerele normale).

2. cum scot covorasele din masina?

Posturile tale (si raspunsurile) se muta AICI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi spune si mie cineva daca mufele pentru proiectoarele de ceata la RS sunt aceleasi cu cele normale?ca am inteles ca sunt becuri diferite pe cele doua tipuri de proiectoare

La O2 normala becul de proiector este H8. La Superb este H11. Poti vedea aceste caracteristici si in manualul masinii :) mufele in principiu e posibil sa se potriveasca, depinde de distanta intre lamele. Asta iti poate spune cineva de specialitate. Becurile e posibil sa nu se potriveasca de la O2 la RS din cauza suportului de prindere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!