Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

ce intelegeti voi prin my2008? a io nu am vazut nimic in oferta ddealerului despre o astfel de octavia! a mea e elegance si nu are luminata bricheta!

Modificat de geopsi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, Elegance vine standard cu 2 chei "briceag" identice dpdv functional

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa e cu cheile. dar cu my2008 nu imi izce nimeni care e faza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

my2008 inseamna model 2008 toate masinile fabricate dupa jumatatea anului 2007 sunt my2008 cand se trece de la my2007 la my2008 se fac mici ajustari ale configuratiei se mai carpesc niste probleme etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc, atunci a mea e my 2008 ca ieri am luato:)). si nu are lumina, oricum mi se pare super masina!

Modificat de geopsi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu 2 intrebari pt posesorii de Octaivia Elegance

1. Cand se termina lichidul pt spalare parbriz va apare ceva pe Maxidot? ca mie nu mi-a aparut nimic ultima oara....

2. Butoanele de la geamurile electrice SPATE sunt luminate? (La Vechea Octavia 1 erau... la Noua Octavia 2 va ca nu se vad noaptea)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Iti arata ca lichidul se termina doar daca ai instalatia de spalare faruri. Altfel nu iti arata nimic.

2. La mine (Elegance) sunt luminate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogdanV, daca le-ai blocat nu se aprind.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca le-ai blocat si nu se aprind, inseamna ca au bagat functia asta pe versiunile mai noi. eu, tot pe elegance, le am luminte si chiar si cand le blochez nu se sting.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si io am elegance. si daca sunt blocate sunt stinse, daca merg aprinse. am elegance dar nu am maxi dot, cu toate astea am un martor care arata cand se termina lichidul(e scris si in cartea masinii simbolul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand le blochezi cel putin la MY2008 -ul meu asa se petrece Se stinge iluminarea butoanelor din spate. Facilitatea mi se pare "desteapta" ca fiind blocate si stinse practic simbolizeaza ca sunt anulate sau de exemplu pt un copil mic care e tentat sa apese orice care ii trezeste interesul (fiind luminate) iti "protejeaz" poate butoanele impotriva micilor curiosi care le-ar butona in draci asa mai au o sansa bietele butoane sa scape...Ma gandesc si eu la o explicatie poate ma insel :)Legat de diversi martori de pe maxidot am si eu parerea mea. Masinile mai vin si cu personalizari pentru Euro de Est. Eu de exemplu stiu ca nu vin cu avertizare asupra lichidului si nici cu avertizare de placute de frane tocite, dar nu bag mana in foc totusi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putin in galati nu numai ca nu se ofera discount dar sunt mai scumpe cu 1500 eur.

Nu cred. Daca ai probleme cu ei zi-mi si le rezolvam. Sunt de treaba sa stii si nu cred asa ceva, ca exista diferente de pret fata de alte reprezentante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred. Daca ai probleme cu ei zi-mi si le rezolvam. Sunt de treaba sa stii si nu cred asa ceva, ca exista diferente de pret fata de alte reprezentante.

Mie mi-au servit o poveste de-a dreptul stiintifico fantastica, ca masinile din stoc sunt ambiente nu trend si comandate inainte de promotie (care daca nu ma insel este de la inceputul anului) si de aceea au preturi cu 1500 eur mai mari. Extraordinar dar saptamanal masina din showroom se schimba cu alta masina "comandata inainte de promotie" semn ca unii musca aceasta poveste.

Studiind cateva din dotarile acestor ambiente am vazut 4 airbaguri, climatronic iar din ce am vazut pe siteurile straine ambiente are 6 airbaguri si aerconditionat automat.

Jenant asa cum iau pe toti de prosti dar culmea este ca unii chiar pun botul si cumpara pe de o parte daca esti dependent de masina ai vandut-o pe aia veche si ti s-a pus pata pe skoda asta e scoti banu ca 3 luni mers cu masina inchiriata cu chiria negociata la sange iese tot pe la 1500 eur.

Modificat de zetas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zetas: variantele de echipare din afara difera mult fata de cele de la noi, asa ca observatia cu 6 airbag-uri fata de 4 e irelevanta. relevant este ca inainte de trend, atat ambiente cat si elegance aveau in standard 2 airbag-uri. (cele frontale). asta standard pentru romania. ceea ce fac cei de la ivas, este fals si minciuna pe fata.

@restul: referitor la butoanele geamurilor spate. eu chiar m-am suparat cand am vazut ca nu se stinge becul la ele cand apas butonul de blocare geamuri spate. mi se pare un detaliu insignifiant, dar care face diferenta, ca orice amanunt (se aduna). ford focus are optiunea asta inca de la prima generatie. nu mai vb de marcile premium gen audi sau bmw. anyway... macar s-au mai desteptat intre timp, ca oricum nu cred ca era greu sa mai introduca un comutator cand apasai butonul de blocare.

referitor la martor placute uzate. poate acum nu mai vine. eu cel putin am.

iar referitor la martor lichid parbriz. cel putin "pe vremea mea" :) (a se citi sept 2005) cand mi-a venit masina, martorul era prezent doar la masinile care aveau spalator faruri sau faruri cu xenon (care implicit veneau cu spalator faruri). de asemenea bidonul nu are 3 litrii cat are in standard, ci 5 litrii. acum, daca s-au desteptat iar si au pus pe toate modelele senzor lichid parbriz consumat, e foarte bine, ca oricum nu au inventat cehii roata la faza asta.

(ps: am varianta de echipare elegance my2006, si am si maxi-dot, asta daca va intrebati ca de ce la unii poate e si la altii nu, sa stiti cu ce comparati)

Modificat de audi_fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi pt raspunsuri... cred ca din cauza geamurilor blocate pe care le tin tot timpul nu se aprind beculetzele butoanelor usilor din spate :))

in ceea ce priveste senzorul de lichid parbriz... mi se pare cea mai mare tampenie sa nu aibe asa ceva (ar trebui sa existe pe toate nivelurile de echipare).. Inainte am avut un Cielo cumparat in 1996 care avea senzor de lichidul pt parbriz... Nu mi se pare normal ca la o masina cumparata la mai mult de 10 ani dupa acesta sa nu intalnesc acest senzor... Ma intreb de ce naiba a costat 21.000 euro pe ea (senzori pt ESP o avea? =)) sau are doar butonul ala si un beculetz la bord :)))... ma asteptam cel putin la senzori pt lichid spalare parbriz, pt placutze de frana, pt becuri arse etc...

Sunt foarte multumit de masina... nu-mi pare rau ca am dat atatia bani... doar ca nici prin cap nu-mi trecea ca are lipsuri pe care masinile din 1996 NU le au....

Ma rog... asta sa fie toata problema mea:))

Va urez cat mai multi km (chiar si fara lichid de parbriz) :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si a mea e my2008 si se aprind luminile la geamurile din spate si se sting daca blochez geamurile, iar senzor de placute si lichid nu am (aaaa,am uitat,e nivel echipare Elegance)si nici inelul de la bricheta iluminat nu il am, in schimb fatza de elegance-ul my2007 am o tetiera in plus in spate(adica 3) senzor centura de siguranta si inchidere deschidere geamuri din telecomanda, dar parca am mai discutat diferentele astea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea e Elegance My2007 si are 3 tetiere in spate...

Ciudate toate lipsurile si adaosurile astea :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

phantom21042003

A mea este my2008 si are inelul verde de la bricheta luminat si binenteles interiorul brichetei, trei tetiere spate, lumina la butoanele geamurilor spate se inchide cand le blochez din fata, butoanele de incalzire in scaunele din fata luminate cand sunt in functiune, inchiderea geamurilor din cheia briceag tip telecomanda(ma rog, se inchid geamurile si din alarma), duzele de stropire a geamurilor incalzite, spalator faruri plus xenon, senzor placute, senzor lichid de spalare a parbrizului, senzor calitate ulei si cantitate, senzor becuri arse, senzori parcare, etc. Toate astea sunt confirmate de indicatia VIN decoderului si sunt foarte curios de ce unele vin asa si altele nu, binenteles la aceiasi clasa(Elegance, Ambient, Classic,Trend sau mai stiu eu ce).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi pare rau sa te dezamages, insa eu inca din 2005 am senzor centura de siguranta (venea obligatoriu cu airbag-urile laterale daca le comandai), de asemenea mi se inchid si deschid si mie geamurile din telecomanda.si am inelul luminat din jurul brichetei (naiba sa-i ia, ca e un detaliu frumos si era prezent si pe octavia 1).n-am 3 tetiere pt ca n-am comandat-o pe a 3-a. pe vremea aia nu era standard.

A mea este my2008 si are inelul verde de la bricheta luminat si binenteles interiorul brichetei, trei tetiere spate, lumina la butoanele geamurilor spate se inchide cand le blochez din fata, butoanele de incalzire in scaunele din fata luminate cand sunt in functiune, inchiderea geamurilor din cheia briceag tip telecomanda(ma rog, se inchid geamurile si din alarma), duzele de stropire a geamurilor incalzite, spalator faruri plus xenon, senzor placute, senzor lichid de spalare a parbrizului, senzor calitate ulei si cantitate, senzor becuri arse, senzori parcare, etc. Toate astea sunt confirmate de indicatia VIN decoderului si sunt foarte curios de ce unele vin asa si altele nu, binenteles la aceiasi clasa(Elegance, Ambient, Classic,Trend sau mai stiu eu ce).
unii din senzorii enumerati de tine sunt comandati suplimentar. iar senzori de becuri arse au toate variantele de elegance din 2004 pana in prezent.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

phantom21042003

iar senzori de becuri arse au toate variantele de elegance din 2004 pana in prezent.

Nu chiar toate, am doi prieteni care nu au acest senzor, zic eu de bun simt pentru o echipare Elegance.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciudat. eu am senzorul de becuri arse si l-am vazut si in functiune. in afara de faptul ca imi scrie pe maxi-dot ce bec e ars si pe ce parte, (ex: right front fog-light defective, ca e singurul bec care mi s-a ars pana acum), imi sta si un beculet aprins in bord.

ps: nu merg cu proiectoarele aprins, mi s-a ars pe o ploaie torentiala de nu vedeai la 2 metrii in fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Phantom interesant ce spui sa mai fii pastrat la acelasi nivel de echipare Elegance avantaje "mici" pt motorizarile mai mari (tu ai 2.0 TDI ). Eu am 1.9 TDI MY 2008 de nici 3 luni fabricata si NU are luminile cu pricina la bricheta si nici nu cred ca are toti senzorii de care pomenesti. Te rog si cred ca sunt in asentimentul tuturor da te rog copy-paste din PDF-ul cu carcateristicile masini obtinute cu VIN la liniile care sunt dedicate senzorilor pe care i-ai amintit. Se pare atunci ca 2.0 TDI vine mai "echipata" totusi decat 1.9 TDI ambele Elegance. Daca e asa poate fi caz de OPC sau oricum nu e corect decat daca acei senzori sunt toti legati de anumite optiuni sau de buna functonare au motorului de 2.0 te rog fa copy-paste la urmatoarele zone :

- senzor placute

- senzor lichid de spalare a parbrizului

- senzor calitate(?) ulei si cantitate

- senzor becuri arse

Sa vedem daca chiar 1.9 TDI nu le are....sunt f multi posesori de 1.9 TDI (marea majoritate) si am vrea sa stim desigur :vaidecapulmeu:

Iar urmatoarele sunt optiuni suplimentare IN PLUS fata de dotarile de la Elegance dupa cunostintele mele:

- butoanele de incalzire in scaunele din fata luminate cand sunt in functiune (vine cu sacune incalzite)

- duzele de stropire a geamurilor incalzite (optional sau poate vine automat cu spalator faruri)

- spalator faruri plus xenon (optional)

Modificat de AndreiO2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

phantom21042003

Indata ce-l voi gasi il voi posta, stiu ca l-am salvat acum cateva luni in urma curios fiind dupa ce am luat masina din Germania. Asadar voi reveni cu el in timp util.

- butoanele de incalzire in scaunele din fata luminate cand sunt in functiune (vine cu sacune incalzite)

- duzele de stropire a geamurilor incalzite (optional sau poate vine automat cu spalator faruri)

- spalator faruri plus xenon (optional)

Sunt optionale intr-adevar, insa alti posesori intalniti de mine cu aceleasi optionale au unele diferente de ex:butoanele ptr incalzire in scaun nu se aprind cand apesi sau ma rog rotesti de ele. Altora(printre care si eu acum doi ani cand aveam o O2 berlina 2l tdi,140cp) nu li se aprindea acel martor din bord care-ti confirma daca ai vreun bec ars. Nu stiu ce sa cred in final.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!