Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Exista incalzire stationara si in oferta Skoda, daca nu ma insel costa undeva pe la 650 Euro.

Doru, ati adus vreo masina cu incalzire stationara in Ro?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incalzire stationara: cod catalog - PHC si include si maxi DOT si sistem de spalare a farurilor....

doar pentru 1.6 MPI, 1.6 FSI, 2.0 FSI si motorizari diesel

doar pt. trend si elegance.

Pret: 885 Eur fara TVA (1053 cu TVA)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi dimineata temperatura a fost de 1 grad. Pana la serviciu am 4 km, iar motorul nu s-a incalzit pana am ajuns. Tocmai cand am ajuns la destinatie acul de temperatura dadea semne de incalzire. Evident si temperatura habitaclului a fost pe masura. Asta e dejavantajul pt.diesel: se incalzeste mai greu.

Ceea ce nu imi place e ca pana se incalzeste motorul intra mai greu in viteze (1,2,3), parca agata ceva. Treapta 4 nu apuc s-o folosesc :icon_thumright:

Si in general intra putin mai greu in treapta 2 (depinde cum schimb). La masinile voastre cum e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Webasto face aceasta incalzire stationara.... dar se monteaza aftermarket.

Doru ai idee cit costa si daca implica pierderea garantiei ? Masina mea este noua are doar 4 luni ... Am intrat pe site-ul http://www.webasto.ro si nu am gasit nimic de preturi ... Inca o intrebare merita ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raspuns rapid.La fel.Cu vitezele e normal sa intre putin mai greu cand e rece pt ca uleiul nu are vascozitate.Am mers si cu un Alfa 159 si dupa o juma de ora de mers in traficul asta superb din bucuresti motorul avea 65 grade.So nu este un tipic Skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine ar fi zis ca e tipic pt skoda. e "motoarele" diesel. ele se incalzesc mult mai greu decat cele pe benzina.

referitor la schimbarea vitezelor, ioans are dreptate. uleiul din cutia de viteze este mai vascos la temperatura scazuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o intrebare...stie cineva ce senzori pot pune pe o bara de spate pentru RS?pentru ca am luat o bara spate RS si este fara senzori, are doar gaurile acelea,iar eu pe masina nu am senzori...sau imi da cineva o idee?daca stie cineva ce senzori se potrivesc in gaurile alea, sau ceva capacele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In echiparea trend manerul schimbatorului de viteze contine un ornament cromat? intreb pentru ca eu asa retin ca am vazut cand am dat comanda dar acum cateva zile am vazut una in showroom cu manerul schimbatorului de viteze complet din plastic. Sunt foarte curios cum va veni ca eu zic ca face mare diferenta la aspectul interior acest detaliu. Oare or fi inceput sa faca reduceri de costuri acuma dupa ce am comandat? :D

Modificat de zetas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , la trend manerul schimbatorului de viteze si manerele interioare ale usilor sunt cromate.Standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la trend am vazut in showroom de curand manerele interioare sunt cromate dar schimbatorul avea capul din plastic negru mat. La Elegance e un plastic ca ala de la manere de emite metalul la nuanta, dar e tot plastic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ioans, din contra, atanci cand e rece uleiul e mult mai vascos, asta insemnand ca nu exista suficienta ungere (asa cum a spus si aufi_fan).

Eu ma refeream la faptul ca de obicei mai face mici probleme la treapta 2, chiar si cand masina e incalzita la parametrii optimi. Am pus asta in seama faptului ca masina inca nu are suficient rodaj. Sper sa nu fie vorba de un defect si se va mai "lasa" in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu retin ca prin vara a venit trendul unui prieten cu schimbator cromat, in showroom cand am dat comanda era cromat acuma cand am fost in ultima data am vazut o Octavia 2 ce parea in echipare trend cu schimbator complet negru. Spun parea pentru ca dealerul din Galati are un prost obicei de a eticheta modelele din showroom cu AMBIENTE si a le vinde la pretul de anul trecut sub motivatia ca au fost comandate inainte de promotie ...

Sper totusi sa ma insel si a mea sa vina cu schimbator cromat ca ala negru da impresia de ieftin :vaidecapulmeu:

Modificat de zetas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zetas eu nu am vazut nici o ambiente si nici un trend prin shoroom cu maner asa zis "cromat". Daca tu spui ca ai vazut....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de crom, din cate am observat eu este vorba de o foita subtire din metal apicata peste plastic, asa cum staniolul imbraca ciocolata - nu este doar plastic vopsit ca la Logan. Acesta cred ca este motivul ptr care iarna e rece si vara se incinge foarte tare la soare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zetas eu nu am vazut nici o ambiente si nici un trend prin shoroom cu maner asa zis "cromat". Daca tu spui ca ai vazut....

sunt sigur ca trendul achizitionat in iulie de un prieten avea acest ornament cromat (plastic vopsit, folie metalica nu conteaza ce este important e ca arata foarte bine) ieri l-am sunat si mi-a confirmat ca are acest ornament, dar intr-adevar acuma ce am vazut in showroom nu avea respectivul ornament.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In martie anul asta cand am luat masina (comanda decembrie 2006), nu aparuse varianta trend ci varianta de mijloc era ambiente. La mine este negru si cand am intrebat dealerul a zis ca doar la varianta de echipare elegance este cromat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am comandat masina pe la sfarsitul lui septembrie era un trend in showroom si chiar m-am uitat la schimbator insa nu era cromat,era negru,din plastic.Cred ca doar elegance-ul vine cu schimbatorul cromat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm s-ar parea ca la my2008 au inceput sa reduca costurile: inelul care lumineaza soclul brichetei, schimbatorul cromat sa vedem ce mai identificam :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea este my 2007, trend , ridicata in mai 2007 si nu are schimbator cromat si nici lumina la bricheta. Poate era mai frumoasa cu crom, una din showroom, dar eu am avut principiul de masina noua nu in care s-au suit cateva sute de persoane. Plus ca in vest pt o masina de showroom obtii 15% discount. La noi cred ca nici 5% nu se poate obtine, asta si pt ca marja de profit este mai mica, dar si datorita mentalitatilor inchistate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plus ca in vest pt o masina de showroom obtii 15% discount. La noi cred ca nici 5% nu se poate obtine, asta si pt ca marja de profit este mai mica, dar si datorita mentalitatilor inchistate.

Cel putin in galati nu numai ca nu se ofera discount dar sunt mai scumpe cu 1500 eur.

Modificat de zetas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm s-ar parea ca la my2008 au inceput sa reduca costurile: inelul care lumineaza soclul brichetei, schimbatorul cromat sa vedem ce mai identificam :)

zetas nu stiu la ce model de O2 te referi... dar la mine MY2008 Elegance are inel verde luminat in jurul brichetei si schimbatorul este cromat. Ce stiu eu este ca decand au inlocuit Ambiente cu Trend si au facut reducerea de aprox 1000Euro... prin martie 2007 ce a urmat vin fara senzor de placute de frana dar asta chiar nu ma deranjeaza...

Voi chiar incercati sa gasiti nod in papura? E o masina excelenta care ofera o multime de dotari la un pret bun.

Modificat de rempha
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu la trend ma refer...

masina mi se pare si mie foarte ok ca altfel nu as fi comandat ce prezinta o calitate sub orice critica sunt serviciile dealerilor cu personal slab calificat incapabil sa dea suficiente detalii si devin foarte acri de zici ca-s functionari la stat imediat dupa ce ti-au luat banii de avans cu putine masini in showroom cu si mai putine masini pentru testdrive cu preturi cu 1500 eur mai mari pt masinile din stoc etc....

Modificat de zetas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zetas nu stiu la ce model de O2 te referi... dar la mine MY2008 Elegance are inel verde luminat in jurul brichetei si schimbatorul

Esti sigur si eu am MY2008 si nu are luminat inelul din jurul brichetei (acum eu spun de pozitia cand nu e apasata bricheta) Si altii au confirmat ca nu mai apare asa ceva pe masinile de anul asta...cine stie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca prezenta sau absenta inelului luminos tine de pachetul de dotare. eu am trend MY 2007 si nu am acest inel luminos.... sau cine stie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu am remarcat inelul luminos de la bricheta. Modelul meu este elegance my2008

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!