Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Dude_01, te rog sa fii mai atent la Regulament si sa folosesti "search" Intrebarea ta isi are raspunsul in topicul dedicat detectoarelor radar AICI (link-ul este chiar catre postul meu in care explic treaba cu "parbrizul atermic")

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce opresti motorul, daca dai de maneta in jos, stergatoarele ajung pe pozitia de service, adica ridicate pe parbriz. ca sa poti sa le stergi sau schimbi. nu stiu daca la asta te-ai referit.

Nope. Nu la asta m-am referit. Deci, poate nu m`am exprimat cum trebuie: ajung la destinatie, opresc motorul, scot cheia din contact, cobor, incui masina, plec si-mi rezolv treaba sau mai stau pe langa ea si daca misc de stergatoare (REPET: in sensul lor de functionare) se misca. Deci nu trebuie sa le las o perioada anume sau nu trebuie sa treaca nush cat timp dupa ce opresc motorul, si nici nu misc de vreo maneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Sunt in curs de achizitionare a unei Oktaviutze 2, elegance, 2.0 TDI 140 CP, si cu aproape toate optionalele care mi s-au parut importante (enumar cateva):scaune piele, jante 17'', ESP, xenon, volan multifunctional....Tin sa precizez ca doresc sa o achizitionez in leasing fiind in faza de aprobare a dosarului.....Am incheiat deja contractul cu dealerul si am descoperit cateva chestiuni care nu-mi dau pace.....Pachetul integral piele pe care l-am ales ca optiune, din cate stiu poate fi achizitionat doar daca alegi: tetiere active + scaune incalzite (am ales si pt. spate) + volan multifunctional (am ales comenzi pt radio)....Dealerul, desi am insistat ca am dreptate mi-a spus ca nu e asa.....Adica: pot alege celelalte 2 fara tetiere active (adica PW8+PLE in loc de PKA+PW8+PLE in cazul meu).....Ce credeti? Este o problema? Sau vrea sa-mi faca el cadou tetierele? Daca nu-mi mai baga piele din cauza tetierelor? Astept raspuns urgent. Multumesc

Si ar mai fi o chestie in legatura cu pachetul legislativ (trusa + triunghi semnalizare+ stingator)....Cand am semnat contractul totul s-a petrecut f. repede si pe una din pagini am vazut mai tarziu ca scrie: pachetul legislativ va fi achitat de client la departamentul Accesorii si Piese de schimb (desi in oferta scrie clar ca e standard). ce parere aveti? Astept cu nerabdare raspunsurilor celor mai "vechi" pe acest forum, mai ales ca mai sunt cateva zile si vine aprobarea si nu stiu cum sa procedez! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dat comanda pe 19 oct si chiar acum am citit contractul dar nu scrie nimic de plata pachetului legislativ,deci este in dotarea standard.Daca i-mi aduc bine aminte dealeru-l asa a spus ca e in standard,mai mult ca atunci cind ma duc dupa masina are si folia de la rar pe carte si bonus nr.rosii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum e cu pachetul piele interior si de ce optiuni depinde (parerea mea ca nu ar trebui sa depinda de nimic... e doar piele in loc de textil). In legatura cu pachetul lagislativ este standard in oferta (eu nu am platit nimic pe el). Si e standard in oferta importatorului... nu mai vorbesc de dealer. Daca nu ti-a facut un discount suficient discuta cu el... pt ca mai sunt si alti dealeri care abea asteapta sa ia banu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns! Nu ma asteptam sa-mi raspunda cineva asa repede! :icon_thumright:

Cred ca ma duc luni sau marti la dealer sa-l pun sa refaca contractul....sau sa stearga textul ala (acolo scrie pret aprox. 170 RON), nu ar fi vb. neaparat de bani....dar m-a deranjat ca scrie ca este dotare standard....si il intreb si de tetierele active. Am mai citit totusi pe undeva...ca nu-i bine sa-ti "stresezi" dealerul....Ce ma sfatuiti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam ce discount se poate obtine? Ca mie mi-au spus ca skoda se vinde si nu fac discounturi....

Aveam alternativa Peugeot 407....si dealerul peugeot inca se mai roaga de mine (cu o gramada de optionale gratis)....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am primit dicount pachetul de drumuri grele si maxidotu-lsi covorasele de cauciuc care am impresia ca oricum le primeam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am primit dicount pachetul de drumuri grele si maxidotu-lsi covorasele de cauciuc care am impresia ca oricum le primeam

Si cum a procedat? Cand ai primit discountul?

Cand ai semnat contractul a scris in anexa de la contract, cea de comanda a masinii dotarile pentru care a facut discount?

Ca i-am zis de discount...mai ales la pretul final al masinii (19977 EUR CIP)....Ma gandesc ca poate asta a fost discountul...tetierele active (desi nu le-a trecut in contract - anexa privind comanda...).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe factura proforma sub pretul total scrie:SUPORT adica discountul pe care il dau ei iar dedesubt pretul final din care a calculat avansul de 30%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe factura proforma sub pretul total scrie:SUPORT adica discountul pe care il dau ei iar dedesubt pretul final din care a calculat avansul de 30%

Am inteles! Saru' mana! :icon_thumright:

Sa inteleg ca m-am grabit eu....Inseamna ca imi va face discountul dupa ce e aprobat dosarul! Ca atunci va face si factura proforma. Mersi din suflet! Pot sa dorm linistit in seara asta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca si pe mine m-au luat cu placa ca si asa e mai ieftina cu 1000eur fata de pretul de lista,bla bla bla dar vorba unui alt coleg de pe forum cind i-am spus ca mai astept niste oferte pe mail de la alti dealeri sa mai inmuiat putin.Oricum multa bafta iti doresc si asteptare usoara tuturor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai citit totusi pe undeva...ca nu-i bine sa-ti "stresezi" dealerul....Ce ma sfatuiti?

Bai nene, esti dus? Sunt banii tai, nu-ti convine mergi in alta parte! Hai sa lasam naiba mentalitatea asta idioata din trecut si sa ne dezvoltam...la cati dileri sunt in Romania ar trebuii sa intrebi in stanga si in dreapta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

senzori de parcare aftermarket se pot vopsi in culoarea masinii?

daca da isi pierd din proprietati?

multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorin vezi ca se gasesc gata vopsiti. adica cauta si o sa gasesti culoarea care se potriveste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina pe care vor fi montati este un rs albastru race culoare in care nu cred ca o sa-i gasesc gata vopsiti.

senzorii vor fi luati de la dealer la recomandarea lui si montati tot acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postez aici o intrebare, sper sa nu fie foarte off topic: Stie cineva cum functioneaza sistemul de spalare a farurilor? Ma refer la pachetul "xenon cu sistem de spalare a farurilor".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer nu prea imi dau seama ce intrebi.ce vrei sa stii despre asta.Ai niste duze orientate catre far.Folosesc acelasi rezervor cu cel de la spalare parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, de duzele alea stiam si eu, dar intrebarea e ce fac duzele alea? "Stropesc" apa pe far si atat? Asta e toata "spalarea"? Cam light in opinia mea... ma indoiesc de eficienta "sistemului"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai altceva nu stiu sa faca,crezi ca iti pun si stergatoare ca la volvo???Doar stropesc,dar avand in vedere ca multe marci folosesc asa ceva probabil ca sunt eficiente.cred ca au presiune destul de mare la stropire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce stergatoare? NU vreau nici un stergator ca arata ca naiba!!! :mad: Nu cred ca sunt stergatoare ca n-am vazut pana acum nici o octavie cu stergatoare, de aceea am si intrebat. Eram curios mai mult de detaliile tehnice... :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt doar niste duze iar presiunea apei e destul de mare, ca spala si capota :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Acum ca a iarna ( am masina OII 1.9TDI elegance din iunie) am si eu o intrebare.Tot frunzarind manualul am observat ca la incalziere exista posibilitatea de a se incalzi mai repede habitaclu decit motorul. Mai pe scurt eu nu am caldura pina nu se incalzeste motorul si este o functie al carui nume imi scapa acum care face ca habitaclu sa se incalzeasca mai repede. Aveti idee cum se face ? M-am jucat prin maxidot dar acolo unde ar trebui sa fie functia asta la Settings nu e ... Se refera cumva doar la cele care au scaune incalzite ? Nu prea cred totusi ca acestea nu pot incalzi habitaclu ....

Multumesc pentru ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la Incalzire stationara?

Nu cred ca exista vreo Octavie in Romania cu optiunea asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Webasto face aceasta incalzire stationara.... dar se monteaza aftermarket.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!