Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Ai incercat sa mai deschizi odata hayonul si sa-l inchizi mai cu putere? asa am patit si eu odata, aveam martorul la bord, de usi deschise aprins, am verificat toate usile, erau inchise, apoi m-am dus la portbagaj, parea inchis, dar nu era bine inchis... se misca in sus si in jos vreo 2-3 mm, nu se ridica complet, tinea probabil in prima treapta. L-am "trantit mai bine" si s-a stins martorul, si probabil, automat si becurile din interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur era complet inchis, am patit deja de 4 ori in 2 sapt de cand e masina. nu se misca deloc portbagajul cand face faza aia, nici nu il pot deschide, de inchis suta in suta e inchis bine pt ca il inchid ferm plus ca la un din faze stiu sigur ca nu umblasem la portbagaj si inainte de drumul in care mi-a facut faza am mai facut inca 2 drumuri fara sa deschid portbagajul intre timp si totusi la primele doua ture nu s-a aprins martorul de bord iar la ultima tura sa aprins, eu zic ca e clar ceva cu senzorul sau incuietoarea de la portbagaj, mai ales ca acum am vazut ca lumina in portbagaj sta tot timpul aprinsa. ahh prima data cand a facut figura cu portbagajul era la 2 zile dupa ce am ridicat masina, am dat sa plec cu ea si mi-a bipait ca e deschis haionu si dupa cativa metri a tacut si si-a revenit, cei cativa metrii i-am facut incet fara sa merg prin gropi, deci e exclus sa fi fost intradevar deschis portbagajul si la o groapa sa se fi inchis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AM o intrebare taxa de inamatriculare expusa in euro de exemplu Octavia 2 1.6 FSI - 183e include tva??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hey .. poate nu sunt asa de idioti ...

Adrian nu stiu daca ai urmarit discutia... era vorba de ridicat stergatoarele la o octavia 2 lucru care implicit se poate face doar lovind cantul capotei (sare vopseaua) si dandu-le putin peste cap (fortand mecanismul). Eu inteleg ca vrei sa dai de inteles ca nu mai trebuie sa parchez acolo (iar daca nu ai rezervat si platit locul la primarie nu ai acest drept... e spatiu public) dar poti sa rezolvi problema fara sa distrugi masina omului si intr-un mod mai clar si cu bun simt (ii lasi un biletel in geam in care ii explici ca acest loc e platit de tine si il rogi frumos sa nu mai parcheze acolo).

Toate cele bune si sa speram ca pe viitor vor fi suficiente locuri de parcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

shellshock: e cu tot cu tva da vezi ca se calculeaza la un curs din star trek :beerchug: undeva pe la 35mii si ceva/euro :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie careva daca scaunele se pot desface sa montez incalirea asta http://www.auto-confort.ro/?module=display...&product=16

ma intereseaza daca se pot baga pe sub husele ei, sau cum sunt alea de gabrica la elegance

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca merita si au mai facut-o si altii idea e ca imi trebuie butoanele originale sa arate bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut mai sus, spunea cineva de ridicat stergatoarele la O2. Am citit in carte ca exista o pozitie de service, in care le ridica de pe parbriz sa poti schimba lamele. Am incercat, si nu mi-a iesit, cu cartea in fata, facut pas cu pas. :D

Imi poate explica cineva ca la idioti? pas cu pas ce sa fac?, ca din carte nu intelegi prea mare lucru, cineva care a facut chestia asta (in carte scria ca te poti folosi de optiunea asta sa nu-ti mai inghete lamele pe parbriz, ca tot vine iarna :) ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut in felul urmator: Am pus contactul am dat de maneta stergatorului in jos cat sa faca o cursa, si in momentul cand au ajuns ambele stergatoare la o jumatate de cursa, in pozitie verticala, am luat repede contactul si ele au ramas in acea pozitie. Trebuie sa te misti destul de repede. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...nu-i nevoie sa te misti repede !!! :icon_thumright: si nu trebuie sa iei contactul repede,ele se vor opri singure in "pozitia de service"

Citeste si in manual!

Modificat de garfield
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A incercat cineva sa curete filtrul de aer singur? Sunt probleme la garantie? In manual nu se zice nimic referitor la demontarea filtrului de aer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...il poti curata dar nu costa asa mult (30-40 ron) si daca-l schimbi la 5000km nu cred ca e asa costisitor! De desfacut se desface foarte usor,sunt 3 sau 4 suruburi si gata...nu dureaza mai mult de 3 minute!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Actiune de rechemare.

Am fost marti la service, pentu o problema minora si cu aceasta ocazie mi-a fost schimbata sonda lambda...stupoare!(si zic ca nu e placebo) ..Mi-a scazut consumul si a crescut puterea motorului. Nu stiu ce sa cred...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si care a fost explicatia? de ce au schimbat-o?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Actiune de rechemare, din dispozitia producatorului ceh. Totul este gratuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si actiunea de rechemare e valabila doar pentru 1.6MPI?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut in felul urmator: Am pus contactul am dat de maneta stergatorului in jos cat sa faca o cursa, si in momentul cand au ajuns ambele stergatoare la o jumatate de cursa, in pozitie verticala, am luat repede contactul si ele au ramas in acea pozitie. Trebuie sa te misti destul de repede. Bafta.

Ma da sinteti de coma. :P :P :)

La spalatorie nu v-au dat accidental peste maneta de la stergatoare niciodata ? Daca nu, schimbati spalatoria ca sigur aia nu fac treaba buna :P

Cu sau fara contact ar trebui sa se ridice singure in pozitia de service cita vreme motorul este oprit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si actiunea de rechemare e valabila doar pentru 1.6MPI?

diesel-ul n-are sonda lambda :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Actiune de rechemare, din dispozitia producatorului ceh. Totul este gratuit.

Ai idee, este un intreg lot rechemat? Inteleg ca ai ajuns ptr alta problema in service, daca nu aveai acea problema minora cum aflai ca trebuie sa schimbi sonda? Cand e fabricata masina ta? Te intreb sa stiu daca nu cumva trebuie sa ajung si eu... Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este fabricata in octombrie 2006.

Nu stiu alte amanunte, probabil ca as fi fost instiintat cumva.

Nu stiu daca a fost un lot sau doar cateva serii de motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o data intrebarea era de ce sufla cald cald doar pe grilele laterale din bord dispre usi si pe cele centrale sufla rece. Banuiesc ca e normal dar care e logica ????????? Am comutat pe unul din butoane care era de distributie a aerului si atunci a inceput sa sufle cald si pe cele centrale . In pozitia DEFAULT nu sufla cald pe acolo ? Asta era intrebarea....

Mai degraba nu baga deloc pe cele din mijloc ... e un circuit gandit pentru setarea AUTO. In principiu, grosul aerului cald intra pe jos, pentru ca, in mod normal, acolo e cel mai rece aer ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare : Astazi am mutat de test , apropiindu-se vremea rea, "butonul" oglinzilor-impropriu spus dar nu-mi vine altceva in cap acum :beerchug: -pe pozitia de incalzire, era pe 0 inainte. Am constat ca semnul acela de pe el nu s-a oprit in dreptul simbolului acela pt incalzire, ci s-a dus practic la 180 grade fata de pozitia lui 0. Nu trebuia sa ramana intr-o pozitie in dreptul acelui buton ? de ce nu l-au desenat in pozitia unde se opreste ? Nu se mai opreste la mine unde trebuie sau acolo trebuie sa se opreasca ?! .....

Modificat de AndreiO2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai verificat sau stie cineva despre setarea aia de care vorbeste Andrei ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am mers prin Bucuresti vreo ora prin ploaie. Am constat ca am vizibilitate f proasta. Probabil praful de Buc in combinatie cu apa forma o pelicula ciudata. Oricum am observat in mod clar ca in stanga parbrizului cum te uiti din masina (exact in dreptul soferului) stergatorul NU STERGE CUM TREBUIE. Parca nu se muleaza pe parbriz. E o intreaga zona pe care doar intinde apa putin nu o inlatura si prin care nu zaream mai nimic! Se poate regla treaba sau intr-adevar stergatoarele nu sterg uniform tot parbrizul in zona de vizibiltitate a soferului ? Nu stiu sa aiba vreun reglaj............A mai constat cineva asta ? Banuiesc ca nu sunt primul :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!