Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Da, asa e si chiar scrie in manual - cazul in discutie, cand e motorul oprit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci practic daca motorul e oprit nu se mai pot ridica geamurile prin doar o apasare/tragere maxima de buton si tre tinut apasat,ceea ce oricum poti face si din cheia briceag dupa ce iesi din masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat, geamurile functioneaza inca 10 min, chiar daca scoti cheia din contact.

Butonul de inchidere din interior are functii similare telecomenzii pentru actionarea geamurilor, dar a actionat geamurile numai dupa ce am scos cheia din contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers cu Octavia RS a colegului de munca si am observat pe timp de noapte ca butoanele de inchidere/deschid a geamurilor pe spate nu sunt luminate.Este cumva din cauza ca erau blocate de la sofer ?? sau nu sunt luminate deloc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este si la mine - daca sunt blocate de la butonul de la sofer, luminile butoanelor de la geamurile din spate se sting.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, optiunea "fara inscriptionare motorizare" ce este cu ea?daca o alegi nu iti mai apare pe portbagaj, de exemplu "1.9 tdi", ci doar "tdi"?multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vreo 2 saptamani de cand am intrat in posesia masinii. Pana acuma totul a mers perfect cu o mica exceptie (nu a mai mers radio-cd vreo 2-3 minute ;) ), dar am niste intrebari legate de masina. In cartea tehnica zice ca atunci cand dai in spate, ar trebui ca oglinda stanga sa se lase putin in jos ca tu sa vezi mai bine in spate la efectuare manevrei de garare cu spatele. Am incercat de vreo cateva ori dar supriza nu merge deloc; stiti cumva ce ar trebui facut ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a mai discutat... acest lucru merge doar daca ai optional scaune electrice cu memorare de pozitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...si daca nu ma insel e vorba de oglinda din dreapta!! :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si butonul de reglat oglinzi trebuie sa fie pe pozitia R (de la Dreapta) :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorry am scris eu gresit cu oglinda din stanga. Nu stiam ca trebuie sa am si scaune scaune electrice cu memorare de pozitie da oricum merci pt informatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Octavia 2 Elegance apar in bord martori daca ramai fara lichid pt. parbriz sau placutele sunt uzate si trebuie schimbate sau...alte chesti care in catalog nu sunt precizate?(am maxi dot) ascunde ceva secrete?

bafta all :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca se aprinde si martorul de placute cand pui contactul, ar trebui sa fie si sa functioneze in caz de nevoie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...corect!! si noi ar trebui sa mergem cu placutele pana se aprinde :P sau cumparam alte discuri! :huh:

Modificat de garfield
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu se aprinde cand pui contactul si se face verificarea sistemelor ,inseamna ca nu mai exista.Poate nu era fiabil sau au inceput sa faca economie :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia 2, 2.0 TDI, 3700 km - azi am auzit prima oara un usor suierat la orice turatie, cand ridic piciorul de pe acceleratie... Deja am sunat la dealer, mi-a spus sa ma duc si sa-mi fac o programare, dar pana una alta, nu mai am rabdare, a mai patit cineva asa ceva? - Nu prea as crede ca e de la turbina...

(Scuze daca sunt off-topic, presupun ca aici pot pune orice intrebare legata de O2)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am un astfel de suierat cand calc ambreiajul sa schimb viteza. E ca si cand ar trage aer, nu? Mie mi se pare ca suieratul vine de undeva din spate, de la toba :question: .

Modificat de xxnelu
Te rog! nu mai da QUOTE/REPLY la mesajul anterior; foloseste Add Reply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai m-am intors de la service, de la un diagnostic cu VAG COM-ul (parca asa se cheama, nu?): "0 faults detected", iar seful de service mi-a spus ca este perfect normal acel zgomot, se aude turbina, a carei geometrie este variabila. Daca nu am auzit-o pana acum este pentru ca, poate, aveam radio-ul dat mai tare, zgomot trafic, etc.

Deci.. pt. moment m-am linistit. Sa speram ca totul o sa fie ok in continuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei cu varianta Elegance ziceti-mi si mie daca e folositaore noaptea dotarea: oglinzile exterioare cu efect de luminare a intrarii in masina...

Modificat de Shellshock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare folositoare, zona usilor fata e luminata destul de bine, dar se poate trai si fara. Oricum daca iti iei elegance nu-ti iei pentru lumini oglinzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...e bine sa fie acolo!! da bine la psihic...iar in ziua de azi conteaza! eu n-am dormit 2-3 nopti ca n-am avut iluminare exterioara la oglinzi! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iluminarea de la oglinzile exterioare mi se pare mai utila la coborarea din masina. Am vazut la ford iluminare la urcare in masina amplasata sub bord si mi s-a parut interesanta ideea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt care au adaptat lumina de la pedale de la Audi si la Octavia. In fond nu e mare lucru sa pui niste becuri/leduri acolo, legate la plafoniera...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!