Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

are cineva montate pleoape? se pierde cumva din bataia farurilor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu "cat de completa" este, uitati dotarile la Elegance in UK... Elegance-ul "lor" are cu mult mai multe optionale decat pentru saracia romanilor...

Elegance models have the highest specification trim. As well as the equipment fitted on the Classic and Ambiente models, their exclusive features include:

- 16" VEGA alloy wheels (with full size alloy spare wheel)

- 2 zone climate control air conditioning

- cruise control

- rear acoustic parking sensors

- leather steering wheel, gearknob and gaiter

- auto dimming rear view mirror and rain sensor wipers

- door mirrors with lights illuminating the door area

- jumbo box - air conditioned storage compartment with adjustable armrest between the front seats

- sunglasses holder

Precum vedeti, jante de 16", cruise control, senzori parcare spate, pachet sumar piele, senzori ploaie...

Si eu ma chinui sa-mi fac o configuratie pana in 16.500CIP, dar nu stiu ce sa pun si la ce sa renunt... :P. Link-ul la Skoda UK e AICI

da dar si pretul e mult pest cel din romania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ALOOOO! Ce fcem aici? "Raspundem" la chestiuni de acum 2 ani? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva montate pleoape? se pierde cumva din bataia farurilor?

Nu se pierde nimic!! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma tot uit dar nu gasesc....unde practic se monteaza a 3a boxa in usa daca alegi varianta cu 12 difuzoare,practic unde ar mai avea loc?? e doar o intrebare simpla daca stie cineva sau daca are cineva :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand mai rasfoiam si eu manualul am vazut ca exista optiunea la oglinda din dreapta cand dai cu spatele sa se regleze ca sa vezi bordura.Asta se intampla cand butonul oglinzilor este pe R.Eu am incercat la mine si parca nu face asta.Pe la voi cum este?Imi trebuie cumva optiunea de oglinzi cu memorie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a mai discutat de cateva ori (cred ca chiar pe acest lung topic). Se zice ca da, optiunea vine doar cu scaunele cu memorie si din cate stiu eu inca nu s-a reusit "pacalirea" controllerului sa functioneze si fara scaunele alea. Din pacate :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am si eu o intrebare celor care detin o Skoda Octavia de mai mult timp. Pe sub masina este un scut de platic... nu ma refer la cel de la motor, ma refer la "bucata dintre rotile din fata pina la rotile din spate"- Acum si intrebarea ce se intimpla daca spargi acel scut ? Daca nu esti atent poti sa il spargi foarte usor cind fixezi cricul ..

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca-l spargi este foarte posibil ca la rulare sa apara niste "fluieraturi" pe sub masina pe la anumite viteze. Dar cum sa pui gresit cricul cand trebuie fixat pe marginea pragului.....

Cheers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a mai discutat de cateva ori (cred ca chiar pe acest lung topic). Se zice ca da, optiunea vine doar cu scaunele cu memorie si din cate stiu eu inca nu s-a reusit "pacalirea" controllerului sa functioneze si fara scaunele alea. Din pacate :)

Presupun ca nu este vorba doar de pacalirea controllerului, ci si de salvarea pozitiei oglinzilor inainte de manevra marsarier intr-o memorie care fizic nu exista decat la optiunea scaunelor cu memorie. Pentru "cost saving", share-uiesc acelasi chip de memorie. Doar o supozitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se apropie sosirea masinii mele si as avea o intrebare daca cineva care si-a comandat octavia 2 cu optionale a avut neplacuta placere sa afle ca nu i s-au instalat toate optionalele care au fost cerute pe contract ?? Sa ma astept la asa ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi indoiala o aveam si eu,de aceea le-am platit inainte ca sa ma ceva la mana,dar a venit exact ce am comandat>Cand se inregistreaza comanda si se mai modifica ar trebui sa fie acolo.Eu am mai adaugat cu 3 sapt inainte de fabricatie si au venit pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut destule optionale trecute in comanda (si mai mari, si mai mici) si le-am primit pe toate. :vaidecapulmeu:

Singurul lucru care mi-a scapat a fost culoarea tapiseriei - si astfel, din gri pe care il vroiam eu, acum am tapiserie neagra. O trec la "culpa comuna" intre mine si reprezentantul dealer-ului, pentru ca eu nu am verificat si el a pus negru fara sa intrebe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci practic ce e scris pe contract aia se pune fara doar si poate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum e in general, dar la mine contractul avea o anexa ce era tiparita dintr-un fel de program special tip baza de date, ce continea si acele coduri din 3 caractere (vezi "vin decoder") pe langa denumirea optionalelor.

Poate ca vreunul dintre colegii de forum ce stie "din interior" aceste lucruri ne poate lamuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate optionalele din anexa erau la locul lor (si eu am facut de 2 ori modificari la optionale inainte de fabricatie si m-am intrebat acelasi lucru inainte sa vina masina). E greu de crezut ca se poate face o asemenea greseala, dar nu imposibil. Nu cred ca a patit cineva asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca vine ceva "in plus", cand verificati dotarile bucata cu bucata langa dealer... dati jos? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare in legatura cu inchidere deschidere geamuri

1 dupa luarea contactului geamurile mai pot fi inchise si deschise inca 10 minute,cu conditia sa nu deschizi usa.- la mine nu merge,o sa mai incerc dar parca nu merge,o trebui sa iau contactul dar sa nu scot cheia?

2 geamurile mai pot fi inchise si deschise daca se apasa pe butonul de inchidere/deschidere usi din interior - nici asta nu merge

3 daca se tine apasat "la limita"(sincer nu inteleg limita lor) pe butonul de geamuri se va deschide singur sau inchide.La mine se inchide doar daca tin apasat pana ajunge el sa se inchida sau acelasi lucru la deschidere.

pe la voi cum e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1) Da e valabil daca nu scoti cheia (nu am verificat daca 10 minute dar stiu ca cel putin la vreo 3-4 minute dupa ce cheia era in pozitia zero am putut sa ridic geamul daca tineam apasat pe buton - deci nu mergea sa le ridic automat - cum defapt spune si in manual)

2)De asta nu stiam, nu am vazut in manual ... poate vrei sa zici de la butonul inchidere/deschidere geam din interior

3)La mine e valabil. Incearca sa faci o apasare scurta si o apasare pana la limita (toata cursa butonului) si o sa vezi ca o data se ridica/inchide geamu cat executi apasarea si in celalalt caz se face inchidere/deschidere automata pana cand ajunge sus/jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult,o sa mai incerc si maine.

Ma refeream la butonul de blocare al usilor din interior,se pare ca are aceleasi functii ca si cele dupa telecomanda,adica inchiderea confort,dupa cum spun ei la pagina 39 din manual deasupra la chenarului cu atentie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. In manual scrie ca poti sa deschizi geamurile inca 10 min de la oprirea motorului, cu conditia sa nu deschizi usile din fata. Se pot lasa pana jos automat, dar la ridicare trebuie sa tii apasat butonul (scrie). N-am incercat sa scot cheia sa vad daca mai merge, o sa incerc.

2. nu stiu daca merge de la butonul de inchidere din interior si nici nu ii vad rostul, din moment ce ai butoanele pentru geamuri langa tine.

3. explicatia de la pct. 1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La pct.1 esti sigur ca daca tii putin apasat "in sus" nu se duc automat pana sus? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!