Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

E adevarat, dar asta presupune sa lasi intrerupatorul pe pozitia de lumina de intalnire

Nu nu, stai ca nu ne intelegem. Functia "coming home" functioneaza si cu luminile pe off. de la incuierea masinii iti mai tine pozitiile aprinde un timp definit dupa care le stinge. Asa stiu eu. Sper sa nu ma insel. O sa mai probez odata pe viu treaba.

Cheerz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee cei care aveti TPM mai demult merge acest sistem cu adevarat eu cand vand cu ochii mei si din ce mai zic si altii cum merg gadgeturile pe O2 ma indoesc ca te scuteste de verificarea presiunii periodica in pneuri nu ? Ma insel : Daca l-am calibrat prin mentinerea apasarii acum vreo 2000km sa ma bazez pe el ca nu am pierderi semnificative de presiune ? :lol:

eu am facut 5000km in concediu si nu a anuntat nimic si am facut corectii pentru ca erau vizibil lasate rotile in fata, cineva a facut un experiment lasand aer intentionat si tot nu s-a declansat TPM, sistemul este conceput pentru avertizarea in cazul pierderii bruste de aer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru a fi activa functia "coming home"trebuie sa fie setat cit timp sa stea aprinse luminile(din maxi dot)si intreupatorul de lumini sa fie pe pozitia intilnire sau pe auto-,daca sint pe pozitie, acestea se sting imediat cu incuierea masinii,-luminile de intilnire,stopurile si lanternele din oglinzi(nu mai stiu daca si cele din plafon)ramin aprinse cit timp a fost setat.

Modificat de cristi.v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blitz, eu unul asa am tradus din manual. Functia coming/leaving home este activata daca este lasat comutatorul pe faza mica sau pe auto si se ia contactul, se incuie usile...... Se seteaza din maxidot asa cum a zis si cristi, perioada dupa care sa se stinga singure. Luminile se aprind si la revenirea la masina si, zice mai departe, ca nu se recomanda in oras, pe distante scurte pentru a nu solicita bateria inutil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupun ca sa ai aceasta facilitate tre sa ai optionala pusa,sau la nivelu de echipare elegance e standard??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e standard pe Elegance (vine cu optiunea de senzor ploaie lumina si light assistant, ca poti lua senzoir de ploaie am senzatia simplu cu vreo 50 euro mai ieftin) pentru functia asta de coming/leaving home (absolut inutil daca nu ai casa stil americana si nu parchezi perpendicular pe directia acasei undeva pe aleea din dotare ca sa-ti lumineze drumul pana in casa ...Pt cei ca mine mai amarati cu parcari daca apucam pe langa bloc total inutila. Iarasi inutila daca lasi masina in garaj ca mai sta lumina aprinsa in oglinzi si lumineaza zidul putin. Ca marketing suna extrem de bine termenii in engleza gen light assistant, leaving home, coming home si am mai vazut unul in afara de astea 2 cu "home" la o masina dar imi scapa acum numele :lol:.

Din tot packul ala singurul lucru care nu ti l-ai putea asigura singur fara vreun efort este oglinda cu efect antiorbire, restul ca te scuteste de o apasare de maneta cand ploua sa-i dai drumul pe o viteza automata sau sa aprinzi singur farurile cand se insereaza eu zic ca e mai mult decat moft. Plus ca asa cum e in cazul meu si banuiesc ca nu sunt eu singurul, desi clar sunt mai pretentios poate, senzorii de ploaie si lumini, dau rateuri mult mai enervante (ca ai senzatia aceea tampita ca nu controlezi tu masina ci ea e de capul ei) ,senzatia care la mine e mai enervanta decat faptul ca imi scuteste 1-2 apasari de maneta de 4-5 ori pe luna....

Intrebare stie cineva daca se pot pune oglinzi laterale cu efect antiorbire after sale :D daca ai senzorul de lumina deja ? Si daca da o estimare de pret ? Chestia aceea e chiar buna desi la inceput pana m-am obisnuit era sa intru in oameni noaptea pt ca farurile nesimtindu-le credeam ca nu e nimeni in spate sau in unghiul mort sau ca e mult mai departe decat era in realitate. Dupa ce te obisnuieste e f confortabil noaptea :D

Modificat de AndreiO2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva se poate monta sticla de oglinda de la RS (este in tenta albastruie) pe oglinzile de la Elegance?

Eu am TPM si mi-a fuctionat f bine cand am facut pana. Am luat un cui si in timp ce ma deplasam cu viteza mica prin oras s-a aprins becul(TPM) din bord. Am coborat si la prima vedere nu am sesizat care ar fi roata cu probleme. La o inspectie mai atenta am vazut care e si i-am verificat presiunea avea 1.1 atm fata de 2.4 cat e normal. Am umflat-o si m-am oprit la prima vulcanizare. Daca nu aveam TPM probabil ca stricam anvelopa pt ca la viteza mica nu trage masina si nu mi-as fi dat seama de pana decat cand as fi ajuns pe janta.

Modificat de andreit
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am fost si eu ieri la un test drive la PBA cu o octavia de 1.6 MPI, caci asta e motorizarea pe care vreau sa o iau.

Ce vroiam sa va intreb, in pedala de ambreiaj se simte motorul...ceea ce mi se pare foarte ciudat. Este un comportament cunoscut sau respectiva masina, desi are doar 7000 km ar trebui bagata in service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa ma duc sa-mi fac verificarea si in caz ca e nevoie presiunea corecta la O2 1.9 TDI (cu PDG) , in caz ca e nevoie. Intrebarea mea este urmatoarea. Ce presiuni ar trebui sa folosesc banuiesc ca acele valori date de producator sunt cel mai OK nu si de referinta ? Aceste valori sunt cele inscrise in interiorul capacului de la rezervor?

Intrebare intrebatoare : avand PDG si ceva dotari probabil masina mea este MAI GREA cu cateva kg nu stiu 30, 50 cate or fi fata de modelul standard ALTELE?

Ma gandesc ca logic ar fi ca da dar poate greutatea e prea mica sa influenteze ? Sa iau si pt masinile cu PDG de bune valorile din interiorul capacului rezervoprului Va multumesc eventual PM de la cei cu PDG la cat isi fac presiunea si au performante optime stiu e ca si stabilitate la viteza, consum , confort la denivelari etc.

Modificat de AndreiO2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am fost si eu ieri la un test drive la PBA cu o octavia de 1.6 MPI, caci asta e motorizarea pe care vreau sa o iau.

Ce vroiam sa va intreb, in pedala de ambreiaj se simte motorul...ceea ce mi se pare foarte ciudat. Este un comportament cunoscut sau respectiva masina, desi are doar 7000 km ar trebui bagata in service?

in viteza 1?? sau si in restul??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in viteza 1?? sau si in restul??

si restul..l-am intrebat pe cel care ne insotea si evident a zis ca habar nu are.

la motoarele pe bezina ar trebui sa se simta ceva in ambreiaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se simte ceva in ambreiaj si la mine, dar numai daca conduc in tenisi :D

Nu asa tare ca la diesel, dar se simte si la benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...eu doar intr-a-ntaia simt cat de cat o vibratie! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am terminat de citit manualul. Vreau sa va spun ca prima parte a fost mai interesanta, setarile maxidotului bla bla. Restul sunt chestiuni universal valabile, cel putin alea de siguranta. Ce m-a distrat, ca in vreo cateva randuri scria: pentru a remedia problema apelati de urgenta la cel mai apropiat dealer Audi :vaidecapulmeu:

La TDI simt vibratia in pedala si cand stau pe loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O alta intrebare am, referitoare la garantie daca stie cineva.

Daca imi aduc de afara o Skoda O2, veche de 1 an..teoretic cu inca 2 ani de garantie... masina inca mai este in garantie?...garantie este internationala...indiferent daca esti primul sau al doilea proprietar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La intrebarea asta, daca nu gresesc, rvacaru iti poate raspunde; poti sa-l intrebi pe el (PM) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat masina din Germania veche de 1 an si cateva luni si ca al doilea proprietar (dar tot in Germania) am beneficiat de garantie (imi va expira in noiembrie). Am si inlocuit senzorul de la alarma pe garantie, fara nici o problema.

Nu stiu insa exact daca o masina cumparata din Germania si apoi inmatriculata in Romania mai beneficiaza inca de garantie :)

PS: O mica observatie: daca o iei veche de 1 an, mai ai inca 1 an garantie Skoda ofera doar 2 ani garantie.

In Germania se poate prelungi garantia insa in contract e stipulat clar, ca extinderea e valabila doar pe teritoriul statului german

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionut, garantia merge in continuare pana la 2 ani de la data primei inmatriculari (care este notata si pe service plan), indiferent de tara (cred ca e valabila doar pentru tarile UE? sau ma insel). Ce nu inteleg este de ce ai mentionat "3 ani". In Germania garantia Skodelor este de 3 ani?? Rvacaru, is that right?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum cateva minute am vrut sa mut masina in parcare si m-am dat jos si dinspre motor, in partea stanga langa rezervorul de lichid parbriz se auzea un suerat ca si cum ar rasufla un cauciuc (ceva de genul), este normal? asa facea tot timpul si doar eu acum am observat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate doar 2 ani si in Germ. Se poate face o prelungire (e un fel de asigurare de fapt) dar prelungirea e valabila doar in Germ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No, atunci sa-i raspundem clar si d-lui Ionut C.

Daca iei masina cu garantie 2 ani din Germania, garantia continua pana la al 2-lea an si in Romania. Mare grija insa sa nu cumperi masini care au fost daune totale, etc etc. Unele sunt mai usor de observat, altele mai greu, dar se observa pana la urma.

Cheers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care este viteza maxima pe care o prinde O2 1.9TDi nemodificata?sunt curios pt ca am auzit multe variante si a mea mai are pana vine ca sa vad eu cu ochii mei!

bafta all :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai o obsesie :Driver:; ai mai pus intrebarea asta... Chiar nu ai gasit raspuns in datele tehnice ale producatorului?

PS: Pentru asta iti iei masina...sa o "alergi" la viteza maxima? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) ce ai tzinut tu minte!:Driver:)am pus demult intrebarea asta:D

atunci alta intrebare:

-merge sa imi pun cauciucuri 215 / 55 ele fiind 205 / 55? :( Fara sa schimb jantele

bafta all :icon_thumright:

Modificat de migcartel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!