Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Septimiu, crezi ca e universala cheia? :) eu zic ca nu, si poate dai in jos ceva mai mult la pret ca nu are cheie (doar daca ai in zona mesteri ce iti fac cheie dupa butuc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos, septimiu cred ca vrea o poza a tablitei de pe carlig, nu de pe cheita. :)

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am nevoie de parerile voastre: De o vreme am un cloncanit care "simte" undeva din dreapta fata. Vibratiile astea se simt si in podea, destul de fin, nu sunt puternice.

Nu se simte la viteze mici, doar cand trec de 110-120.

 

Nu am probleme de stabilitate, nici cand iau curbe. Mentionez asta pentru ca singura senzatie similara pe care am avut-o, a fost cand aveam Dacia parintilor mei si aveau probleme cu planetarele.

 

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau poza de pe tablita de pe carlig cea pe care scrie incarcatura maxima etc. Am specificat doar ca este tipul cu cheita. 

Vreau doar sa vad daca e acelasi cod pentru ca este facut de Westfalia si nu e trecut codul de producator pe carlig. Omul de la dezmembrari zice ca e de la Octavia dar vreau sa ma asigur inainte sa il cumpar,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am nevoie de parerile voastre: De o vreme am un cloncanit care "simte" undeva din dreapta fata. Vibratiile astea se simt si in podea, destul de fin, nu sunt puternice.

Nu se simte la viteze mici, doar cand trec de 110-120.

 

Nu am probleme de stabilitate, nici cand iau curbe. Mentionez asta pentru ca singura senzatie similara pe care am avut-o, a fost cand aveam Dacia parintilor mei si aveau probleme cu planetarele.

 

Mersi.

pai deja ai un punct de plecare. Verifica tripodele de la cutie daca au joc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa va intreb ce modalitate de prindere pentru o plasa retractabila de luneta ati gasit fara sa gauriti plasticele de pe plafon.

Doresc sa-mi cumpara asa ceva dar nu vreau sa dau gauri cu acele suruburi in ornamente.

Si inca ceva, nu vreau sa iau originala din motive de pret si care cred ca tot asa s-ar prinde.

Am avut parasolare(plasa) cu ventuze dar mi-a lasat urme pe luneta de nu le mai pot scoate.Astept cu mare interes parerile si ideile voastre, eventual poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdanpiatra

Pai fara gaurele nu prea ai cum sa le prinzi. E destul de mare forta arcului la ridicarea haionului, sau chiar si in repaus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU e scump ruloul original. undeva la 250 lei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E 350, chiar acum 2 zile m.am interesat la reprezentanta.

Sent from my HTC One X using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da dar poate la pia nu include si suportii aceia care trebuie prinsi de haion? E ciudat ca pia sa aiba pret mai mic ca la restul...hmm, o sa ma interesez.

Sent from my HTC One X using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA PIA este varianta de accesoriu, se prinde cu suruburi in loc de cleme pe policioara si contine si clemele de sus de pe ornament.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact, are tot ce ii trebuie, chiar si instructiuni :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Original 250ron-350 ron sau cat o fi, in supermarket 17-25 sau 35 ron. Mda nu e prea scumpa originala :tuktuk: :tuktuk: .(glumesc)

O chestie care sa fie arsa de soare , decolorata etc si pe care sa dau 250 ron...e prea de tot.

Am cumparat originale protectii praguri, protectii noroi si alte chestii, dar acel pret e prea mare pentru ceea ce este. Stiu, o sa-mi spuneti ca se potriveste, intra perfect etc dar, nu.

Treaba e ca ma gandeam daca ar intra plasa in spatiul dintre geam si marginea din plastic.

Ideea e ca vreau sa o prind fara sa dau gauri...aceasta e intrebarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdanpiatra

Ce vrei tu se monteaza pe polita, nu pe geam.Ia o ruleta si masoara, Sau nu am inteles eu intrebarea ta.cred ca merge, eventual masoara una originala daca ai ocazia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata ce idee mi-a venit. Am vazut o plasa retractabila dar din plastic. Sunt 2 modele de jaluzele din plastic si din textil cum sunt parasolarele cu ventuze. Are ceva putere arcul de retragere dar nu foarte mare, oricum se poate bloca la baza, deci nu e o problema.

Da Bogdan, partea de jos se monteaza pe polita tot cu suruburi, nici asta nu-mi convine, dar blocand plasa pe unde iese din rulou nu va fi o problema.

Acum urmeaza greul.Intre geamul lunetei si plasticul acela din interior e un spatiu de circa 5mm. Spunet-mi ce sa bag prin maginea plasei acolo unde vine in doua , in zona agatatorilor, un fel de tija care sa strabata latimea lunetei si sa intre putin in spatiul dintre plastic si geam.

Cred ca metalul e exclus. Deci ar trebui o tija de 5-6mm din plastic, lemn etc.Astept pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am vazut ( si montat ) cateva parasolare de astea.  Nu se decoloreaza de la soara, se potrivesc perfect ( ai dreptate) , poti sa ridici hayonul si nu se rupe, e prevazuta treaba asta, etc

 

una peste alta nu o sa regreti daca o cumperi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pana la urma sa dau gauri in plasticul acela din spate...? :tuktuk: :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se dau gauri in plasticul de pe hayon

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut domnilor!

 

am nevoie de o parere din partea voastra. 

 

In acest moment am o skoda octavia 2 din 2005. As vrea sa o modific si sa o transform in octavia 2 facelift. Pentru aceasta operatiune am discutat cu un vopsitor si un tinichigiu. Mi-au cerut 4000 lei pentru faruri, bara, aripi, grila radiator. E mult? e putin? merita investita? Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O dai pe a ta, pui mia aia de euro si iti iei O2 FL. Simplu, nu?

Eu o s-o transform pe a mea in Superb. O rezolv cu 5000 lei?

 

@DPC: nu inteleg de ce vrei sa faci tuning aiurea si nu montezi folie. Autorizata, fireste.

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cauza de copii.... :lol:  Au zis ca ei nu vad cu folie. Chiar ma si programasem sa-mi pun folie...a iesit cu scandal, chiraiala etc.

pe lateral am cate 2 parasolare care se potrivesc perfect cu forma geamului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdanpiatra

Acelea de pe lateral de unde le-ai luat? Evident daca au un pret decent, ca pe original se duc in 300 lei,daca nu mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe original sunt chiar 650 lei alea laterale :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!Am si eu o skoda octavia 2 1.9 tdi 105 cai BKC.Si cred ca a aparut o problema la turbosuflanta.Inainte cand intra turbo se auzea ca un fluierat asa..astazi in timp ce mergeam a aparut o schimbare..cand intra turbo nu se mai aude acel suflat,se aude ca o masina de jucarei,nu pot sa explic acest sunet,ca si cand ar pierde aer pe undeva..Daca merg constant cu ea nu se aude,dar cand o calc iar se aude..Daca o las putin sa se raceasca motorul 10-15 min,dupa ce plec pe o distanta de 3-4 km merge ca inainte se aude acel fluierat apoi iar apare acel sunet..aa si am mai observat o reducere brusca ,ca si cand as fi pus frana eram in treapta a 4 pe la 3000 ,3000 si ceva de ture si am lasat.o sa curga,si reducea brusc.Mentionez ca in treapta 1 si 2 nu se aude doar daca o turez foarte tare..Voi ce credeti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!