Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Daca masina mea nu a venit din fabrica cu suport de ochelari (montat in plafoniera undeva deasupra oglinzii retrovizoare) se poate inlocui acel plastic cu unul care are suport integrat sau voi avea probleme de prindere si / sau potrivire?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Adica in loc de post-22192-0-87076700-1400226563_thumb.j sa ai post-22192-0-91408400-1400226573_thumb.j ?

 

Daca nu gresesc codul piesei este 1z0 868 565 si sunt de mai multe culori in functie de interiorul pe care il ai.

 

ps: 1Z0 868565 E cream-colored   Or  1Z0 868 565 F gray.

Modificat de BogdanOnet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Asa vreau sa fac. Nu de culoare imi fac probleme ci de fixare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ceea ce vad eu nu e prinsa cu șurub. Are doar cleme.

Asta fiind doar capacul care vine dat jos post-22192-0-13397700-1400230012_thumb.j

Modificat de BogdanOnet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e nici o problema in a le inlocui, asa am procedat si eu, ba am si senzori :)


cine stie cine o sa se uite pe topicul meu, o sa vada ce am facut la masina si cum a fost intretinuta pana am avut-o in posesie, apoi cand apare la vanzare cu aceeasi km pe care ii afiseaza in ambepe locuri (in bord si pe topic), o sa isi dea seama ca face o alegere mai buna decat o masina samsarita la jumatate din km pe care ii afiseaza a mea.

o sa ii doara-n anusi pe toti daca ai pret mai mare decit una samsarita :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ia samsarita atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc!

@DragosR, Senzori?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina avea de fabrica doar inchidere si am suplimentat cu goarna, senzori ca sa fie alarma alarma.

daca tot era dotata raposata, de ce sa nu profite asta vie?!? :)

senzorii sint intr-un "pachet" fixat cu alte cleme unde e pisla aia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ai pus pe ganduri. Cablajul este tras din fabrica pana la senzori?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt trase fire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gaseste de schimbat doar grilajul difuzorului stanga-spate? Mi l-a spart o vaca (cu doua picioare). Sau trebuie schimbata fata de usa cu totul? Si cam cat ar costa o fata de usa la sh? Fix chestia asta imi lipsea, ca in rest le aveam pe toate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Am verificat acum, pare ca nu vine separat...... la mana a doua, daca gasesti sa iti vanda o singura fata... in jurul la 100 lei e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, vine cu tot cu fata de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat azi si grilajul ala se poate scoate. Nu stiu exact cum, dar nu e lipit de fata usii. E prins cu clame sau lipituri de plastic, o sa investighez situatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai nicio "clama" acolo. E nituita la cald, problema va fi de unde gasesti sa iei doar masca boxei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai buget pt fata de usa si transport? asta in caz ca mai e intacta donatoarea de alarma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dimineața,

este posibila montarea unei oglinzi cu codul 1Z0857511A în locul unei oglinzi clasice sau trebuie schimbat și parbrizul ?

Practic sunt interesat nu de senzor de ploaie ci de faptul ca e heliomata.

 

Mulțumesc.

post-22192-0-66050300-1400740371_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

daca vrei sa montezi doar pentru heliomata, atunci nu trebuie sa inlocuiesti parbrizul.... se foloseste suportul - piciorul de la a ta si restul de la cea heliomata - se gaureste un pic, se trag firele si se monteaza.

 

daca vrei si montarea senzorului, atunci trebuie inlocuit parbrizul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi-ilie

Am in continuare o nelamurie,dar intai de toate multumesc userului  Florin pentru ajutorul dat.Butonul pentru reglaj oglinzi merge invers adica cand dau sus jos oglinda merge stanga dreapta si invers,iar geamul sofer in jos merge pe confort iar cand se ridica dupa cel invat geamul merge de cateva ori si apoi nu mai merge pe confort.Ce sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu parca ai schimbat calc de usa nu? Era cu acelasi cod ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi-ilie

Da calc de usa avea exact acelasi cod

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai buget pt fata de usa si transport? asta in caz ca mai e intacta donatoarea de alarma.

Buget ar fi, insa pentru un purice nu as schimba cojocul. O sa caut la reprezentanta, poate gasesc tot la ei si clame pentru usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are cineva carlig de remorcare OEM, demontabil cu cheita (care din cate am inteles este facut de Westfalia), as aprecia daca ar putea sa pune o poza cu eticheta de metal pentru a vedea codul de Westfalia.

Vreau sa imi montez unul si am gasit la dezmembrari dar vreau sa fiu sigur ca e de la Octavia inainte sa il cumpar.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare de baraj: cu ce se pot scoate zgarieturile de pe parbriz/geamuri? Am vazut la omuletul asta ca a curatat parti de crom si otel cu "lana de otel", anume steel-wool, cu 4 de 0.

Parca vazusem mai demult ca merge si la geamuri. Ce spuneti? Macar jegul pronuntat daca l-ar scoate, sa alunece usor lamelele stergatoarelor.

Gasit si clipul:

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt solutii speciale pentru polish parbriz si nu numai. Vezi pe ingrijireauto.ro sau pe http://www.pro-detailing.ro/ (sper sa nu se considere reclama ) Trebuie un pic de atentie daca se aplica cu masina de polisat pentru ca se poate incalzi sticla, manual e mult mai sigur. Dupa polish da cu ipa (e un fel de alcool) si aplica o solutie de anti rain eu iti recomand http://www.abroeurope.com/images/ANTI-RAIN.jpg se gaseste prin supermarket-uri la raioanele de auto si costa maxim 15 RON. Atentie inainte de aplicare parbrizul sa fie curatat si degresat pentru a nu avea probleme ulterioare.

Modificat de azabacher
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!