Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Deci am cam terminat cautarile si concluzia este aceasta: la toti dealerii de la chevrolet,skoda unde am fost pana acum mi s-a zis ca Octavia 2 e in clasa medie de baza si un exemplu de compacta logan ar fi,in revistele care le-am citit aceeasi chestie iar pe net unii o considera ''large family car'' altii o includ datorita noilor dimensiuni in clasa cu laguna si ford mondeo.Daca aveti surse cum ca ar fi compacta sa mi le aratati si mie ca altfel doar sa imi ziceti ca peste tot e gresit mai bine nu.Respect

Modificat de Shellshock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai n-ar trebui sa te iei dupa tot felul de articole si articolase, nu toti sunt cunoscatori in adevaratul sens al cuvantului.

O2 este o compacta deoarece este construita pe platforma PQ35, creata pentru COMPACTELE grupului VAG (3 = size, class-ul platformei compacte).

Am vazut si eu astfel de site-uri, reviste, etc. care o categoriseau undeva intre clasa compacta si media, d.p.d.v. al dimensiunilor si atat; dar ea este o compacta pura.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor,am o nedumerire despre cutia de viteze la Octavia Elegance 105cp. Pe site-ul lor arata ca are 6 trepte si in oferta este in 5 trepte.Este un bug pe site-ul lor sau... :D

post-14747-1189153582_thumb.jpg post-14747-1189153596_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la Motorul de 1,9 TDI PD se pune cutia manuala 5 trepte sau automata in 6 trepte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu, dar pe site cutia manuala este in 6 trepte la fel si dsg-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu pe ce site ai intrat dar la motorul de 1,9 TDI de poate comanda doar manuala in 5 trepte sau automata in 6.Daca il iei pe cel de 2,0 TDI DPF atunci ai automat si manuala in 6 trepte.Daca intri pe www.skoda.ro la configurator o sa te convingi.Probabil este un bug unde vrei sa faci tu comparatie intre modele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oameni buni :icon_thumright:, am intrat pe site-ul http://www.oilshop.ro/catalog/vagvincore.php , am bagat seria de sasiu, mi-au aparut dotarile si celelalte informatii doar ca nu stiu cum vedeti voi daca a ajuns masina in Curtici si alte date referitoare la drumul pe care-l parcurge masina pana la dealer... unde o sa vad cand ajunge masina in tara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai probabil vezi doar daca esti in Curtici cand ajunge trenul :icon_thumright: Glumesc nu poti sa stii decat ce are amabilitatea sa-ti comunice dealerul, care chiar daca e bine intentionat tot poate sa nu aiba acces total (totul e filtrat de Porsche Romania, unde dintre cele ma mari cred ca e in top 10 companii din romania ca valoare de piata in acest moment)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si inca ceva... am comandat Sound Systemul cu 12 difuzoare.. si ce-mi apare mie pe site-ul cu pricina:

RAD

RA1 radio preparation antenna, eight speakers

la RAD nu scrie nimic iar la RA1 scrie ceva de 8 difuzoare.... (iar eu stiu ca sunt 12 difuzoare)

e vreo prolema? sau daca apar cele 2 pozitii in tabel (RAD si RA1) tre sa stau linistit...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

programul ala e mai mult informativ. nu iti dai seama ce ar insemna sa fie corect 100% la cate milioane de masini sunt fabricate in fabricile grupului VAG? munca de sisif sa bagi atatea date.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa rationamentul tau ar trebui sa ne bucuram daca toate optionalele alese is pe masina :)

Modificat de cbodnara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa rationamentul tau ar trebui sa ne bucuram daca toate optionalele alese is pe masina :D

e normal sa-ti doresti sa se fabrice masina cu toate optionalele pe care ti le doresti.. Pt mine optionala de care sunt nesigur e cea mai importanta... !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor,am o nedumerire despre cutia de viteze la Octavia Elegance 105cp. Pe site-ul lor arata ca are 6 trepte si in oferta este in 5 trepte.Este un bug pe site-ul lor sau... :D post-14747-1189153582_thumb.jpg post-14747-1189153596_thumb.jpg
Pe care site? Si daca ar fi gresit (acolo unde ai citit) , gasesti destule site-uri care sa-ti ofere informatia corecta. Astea sa fie intrebarile despre Octavia II ?! :D
dupa rationamentul tau ar trebui sa ne bucuram daca toate optionalele alese is pe masina :)
Toate optionalele sunt pe masina si nu cred ca asta i-a fost rationamentul :D
e normal sa-ti doresti sa se fabrice masina cu toate optionalele pe care ti le doresti.. Pt mine optionala de care sunt nesigur e cea mai importanta... !!!
Cum am spus si mai sus...toate vor fi pe masina. VIN decoderul de pe oilshop, mai are si bug-uri (la optionale), asa ca...stati linistiti.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva unde e pozitionat senzorul de temperatura exterioara la Octavia II ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal....am o O2 4000 km si se aude la roata fata derapta(cred) ca si cum ar rula fier pe fier....se accentueaza mai ales in curbe.....are cineva idee ce este....la drq...e duminica si e inchis la service....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorry :icon_thumright: Ash vrea sa vin si eu la intrunirile voastre da nu stiu unde si cand se tin! Masina mea se fabrica abia pe 24.09.07 asa ca mai am de asteptat dar macar sa visez la intruniri...:rolleyes:

bafta all :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva unde e pozitionat senzorul de temperatura exterioara la Octavia II ?

undeva in dreapta barii fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorry :scratch: Ash vrea sa vin si eu la intrunirile voastre da nu stiu unde si cand se tin! Masina mea se fabrica abia pe 24.09.07 asa ca mai am de asteptat dar macar sa visez la intruniri...:mad:

bafta all ;)

Nu te supara dar, chiar nu stii sa folosesti functia SEARCH sau, sa te uiti pe prima pagina a forumului? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru a regla stropitoarele de parbriz trebuie neaparat interventie in service?stie cineva cum se regleaza?ca la cele clasice cu jet era simplu cu un ac, tot la fel se procedeaza si la cele de tip perdea?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca tasnitoarele de apa se pot regla cu mana. Plasticul ala care pulverizeaza apa are mai multe pozitii in care poate sta (sus , jos). Incearca sa te uiti si te prinzi cum trebuie sa le reglezi. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand dau prima cheie, imi afiseaza ceva cu DMF... si nu mai stiu ce scrie, dupa care dispare de pe maxidot. Recunosc ca nu am avut timp sa citesc manualul, sper ca saptamana aceasta sa o fac. E o chestiune normala sau e motiv sa ma ingrijorez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand dau prima cheie, imi afiseaza ceva cu DMF... si nu mai stiu ce scrie, dupa care dispare de pe maxidot. Recunosc ca nu am avut timp sa citesc manualul, sper ca saptamana aceasta sa o fac. E o chestiune normala sau e motiv sa ma ingrijorez?

In loc de ora ? Eu zic ca e normal... si a mea tot asa face ... probabil isi "initializeaza" computeru' :rolleyes: Si parca MDF scrie (Multifunctional display... )

Modificat de ovidius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da da, eu am gresit, asa apare MDF, eram pe aproape :rolleyes: Deci "asa face toate". Scuze si merci! Deseara ma apuc de citit manualul ca sa nu mai vin cu "stupid questions" :angry:

Modificat de KimDiesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare desi cred ca o sa apara pareri diferite..

Cum e bine sa faci rodajul la un TDI:

1) km perioadei de rodaj,

2) turatia maxima in rodaj

3) sarcina motorului : accelerari rapide, lente sau normale (progresive)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foloseste search,s-a mai discutat!!

insa: 1 - 1500-2000 km

2 - 2/3 din turatia maxima

3 - accelerari lente

Modificat de garfield
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!