Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Da, dar eu vreau sa purced la treaba. Pune niste coduri pentru priza, cablaj(bine , asta se poate cumpara) si locul de montaj.Daca se poate! 4 ani?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7L6919341F carcasa cu capac

1J0919309   priza propriu zisa.

nu gasesc codul mufei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Al!

Mufa e pentru cele 2 fire, banuiesc ca se poate inlocui cu papucei metalici. Masa o iau loco de pe acolo, plusul trebuie dus in fata in cutia de sigurante. Ca si loc de montare, in partea stanga, in portbagaj, langa acea nisa in care se poate monta gentuta acea speciala??

Cam ce grosime sa aiba firul, intentionez sa-l folosesc pentru lada frigorifica?


Deci trebuie comandate atat carcasa cat si priza, nu exista un cod pentru ele impreuna?

Un pret aproximativ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt coduri separate. In stanga in nisa e ok, acolo am montat-o si eu.

fir de 2,5 mm 2 pana la sig in fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai montat-o chiar in nisa? Nu e prea aproape de aripa spate( de tabla), eu ma gandeam langa nisa!

Sa inteleg ca tu ai dus ambele fire pana in fata, nu ai luat masa de prin portbagaj de undeva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă mi—am pus capac la nişă, tot în nişă se montează?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Al!

Mufa e pentru cele 2 fire, banuiesc ca se poate inlocui cu papucei metalici. Masa o iau loco de pe acolo, plusul trebuie dus in fata in cutia de sigurante. Ca si loc de montare, in partea stanga, in portbagaj, langa acea nisa in care se poate monta gentuta acea speciala??

Cam ce grosime sa aiba firul, intentionez sa-l folosesc pentru lada frigorifica?

Deci trebuie comandate atat carcasa cat si priza, nu exista un cod pentru ele impreuna?

Un pret aproximativ?

 

Priza mea parca retin ca e luata de pe Superb-ul vechi . E dintr-o bucata din ce retin - priza + capac.

DAr sunt bune codurile de la Cristi :

priza - 1K0919309

capac - 7L6919341F

mufa - 443971989 

 

in total vreo 70 lei.  

O optiune ar fi sa cauti in dezmembrari prin portbagajul vreuni Skoda, VW, etc

Cei cu Golf IV erau fericiti din ce retin, era mufa trasa pana in portbagaj, doar priza trebuia montata.... 

 

http://www.golfgtiforum.co.uk/index.php?topic=231281.0

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi colegi de forum. Dupa sarbatori intentionez sa imi achizitinez piesele si as incerca un montaj. 

Dar treaba cu masa nu am lamurit-o. O iau de la vreun stop spate sau ma duc cu ea in fata masinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU de la stopuri ca sunt fire subtiri acolo. In spatele capitonajului o sa gasesti un surub de masa, acolo te legi, ci fir tot de 2,5 cu papuc inel la capat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa imi spuna cineva la ce cuplu se strange surubul de la volan? Am facut semne pe surub si pe volan la demontare si am numarat cate ture a fost strans. La remontare, la acelasi numar de ture, mi s-a parut ca mai se mai putea strange foarte usor in continuare in conditiile in care atunci cand l-am dat jos a trebuit sa trag serios de cheie ca sa il desfac. Poate ca si sealant-ul de pe filetul surubului a facut ca sa mi se para foarte strans inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Strange cu simt de raspundere, nu are ce sa se intample daca depasesti semnul.

 

30 Nm + 90° further

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu au toate  din fabrica priza ? La mine e pe dreapta portbagajului. Bine ...e break

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la break e inclusa parca. La berlina nu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum se scoate mansonul din nuca, la schimbatorul de viteze? Vreau sa-l schimb, dar n-am reusit sa-l scot din nuca, am incercat toate posibilitatile si nu iese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce am vazut la a mea:

- deschizi capacul scrumierei;

- tragi de rama mansonului, din fata;

- tragi si din partea opusa;

- ridici la maxim mansonul in sus si vezi o "saiba";

- cu o surubelnita sau cleste o desfaci;

- montezi in ordine inversa, cu grija, fara sa te grabesti, iar saiba metalica o inlocuiesti cu un soricel mai zdravan, de vreo 5-6 mm latime.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De desfacut am desfacut-o, exact cum ai spus tu, dar eu vreau sa inlocuiesc mansonul, care este prins de nuca si nu stiu cum sa-l scot din nuca. Am strans piciorusele unde este acel colier, am fortat nuca la baza mansonului si tot nu vrea sa iasa, nu merge nici prin rasucire. Nu stiu cum este prins mansonul ala de nuca, ca nu reusesc in nici un fel sa-l scot.

Modificat de kamikatze
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ma-sa sa nu se desfaca? Pune o poza-doua cu elementul care se impotriveste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

am tot cautat pe forum în sus și în jos și nu numai pe forum și nu am reușit sa ma lămuresc. Poate reușește unul dintre voi :)

Pentru ca actuala unitate de climatronic se exfoliază mi-am propus sa-mi cumpăr una care sa arate mai bine. Daca tot cumpăr alta am cautat una care sa fie cu butoanele de încălzire în scaune. Acum cautând pe net și pe forum am descoperit ca nu e chiar asa de simplu sa montezi încălzire în scaune, ca mai ai nevoie de un controler (sau cum se numește), firele normal și elementele de încălzire ce vin montate sub tapițerie. Pe original mi se pare ca ies la un preț nesimțit de mare. Acum vine întrebarea...se pot monta/adapta elementele de încălzire gen cele găsite pe la logan sau la kit-urile cu butoane rotunde? Am înțeles ca elementele trebuie sa fie cu termistor incorporat și probabil mai e nevoie de ceva relee care sa fie comandate de unitatea de climatronic. Are cineva schema încălzirii în scaune originala? 

Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, e postata de cateva ori pe forum.

Pernele de incalzire fara termostat, cu termistor, daca nu au, se poate adauga, modulul de incalzire de sub scaun, mufa de la el, perechile de mufe dintre scaun si podea, fire trase, siguranta in panou.

 

Din ce an e masina ta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucian, de unde am incercuit cu rosu, vreau sa-l scot.

post-100957-0-27902700-1398174464_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai doua variante: ori cu o surubelnita lata, ori cu flex/bomfaier. Dupa aia poti pune un colier metalic, cu surub.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu m-am facut inteles, nu colierul vreau sa-l scot. Vreau sa indepartez mansonul de nuca, am scos si colierul si tot nu pot sa scot mansonul este prins cumva de nuca. Am incercat sa strang mai tare si plasticul de care este prins colierul crezand ca apasa piciorusele si ma lasa sa scot nuca si sa raman cu mansonul, dar tot nu merge, am bagat si surubelnita intre manson si acel plastic mare de la baza si nu iese nici prin fortare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Draci! Credeam ca e vorba doar de manson, nu de maciulie/nuca. Daca reusesti, sa imi zici si mie, l-as cosmetiza un pic (atat mansonul, cat si nuca).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa ma mai chinui, poate ii dau de cap, sper sa nu rup plasticul ala,o sa-ti zic daca am reusit. Am cumparat un manson nou si nu stiu sa-l scot de acolo, ca sa pot sa-l inlocuiesc.

Modificat de kamikatze
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!