Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

E ok si asa, dar poti inchide masina si fara baterie, pe lateralul usilor ai un capacel de cauciuc, il scoti si bagi cheia acolo si se actioneaza o parghie si nu mai poti deschide usa din afara, doat dinauntrul. la usa soferului o incui cu cheia in butuc.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mai buna varianta de care zici dar ramane hayon-ul. Exista si acolo ceva sistem de inchidere mecanic sau el ramane blocat dupa ce iau borna de pe baterie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti propun sa incerci in felul urmator: lasi capota deschisa, inchizi masina din telecomanda sau din cheie, scoti borna de la baterie, deschizi usa soferului cu cheia si fiind fara baterie se va deschide mecanic doar usa soferului, restul raman incuiate. Eu asa am procedat la fosta fabie si a functionat.

Sent from my GT-I9070 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Metoda lui Bogdan o aplicam si eu la fostul Golf si mergea fara probleme.

 

Totusi, la Passat daca inchid (transtesc) portbagajul nu-l mai pot deschide decat cu bateria montata, pt ca butonul/manerul de deschidere este electric.

E foarte enervant cand ai de lucru pe la masina si ai bateria deconectata... nu trebuie sa inchizi portbagajul, ca ai ramas fara scule....

La Octavia nu este la fel?

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, avem comanda mecanica, pe sufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

berlina are contact electric; combi nu e la fel?!?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E doar senzorul. Zavorul e clasic. Vezi la Moieciu mai in detaliu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si berlina si combi au broasca electrica la portbagaj la octavia 2

daca dai jos bateria nu se mai deschide

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ptiu, am citit cu picioarele si m-am gandit la capota motorului...

Dar hayonul se deschide mecanic din interior, insa trebuie sa se intre in portbagaj prin rabatarea banchetei.

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cite tin eu minte in cartea masinii exista o procedura unde se poate descuia manual hayonul din interior(portbagaj) daca partea electrica este defecta sau nu mai ai baterie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare: ce LED-uri de semnalizare sunt in  oglinda? Ma intereseaza cati V au... Unul este ars, din cauza lui nu merg celelalte. AM incercat sa pun un LED albastru (gasit printr-o cutiuta) si merge. Nu stiu cati V are, insa nu il pot pune din doua motive: nu e galben si nu incape :D. Al naibii de mici is LED-urile originale, din cauza unuia nu mege niciunul. Becul de pozitie merge.

 

Cel defect e din dreapta, traseul curatat.

post-117502-0-47234100-1396720191_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai pot edita, dar am gasit singur LED-ul http://adelectrocom.ro/product_info.php/cPath/620_710_716/products_id/144177 - cred ca asta este. Poate l-oi gasi la Dioda sau Tor in Piatra, ca nu am chef sa platesc suplimentar posta pentru cateva buburuze (e transportul de cateva ori mai scump decat produsul). Am pus un led verde mic, l-am inghesuit cum am putut, lipit provizoriu si sper sa tina cateva zile. Apoi desfac totul, pun ce trebuie si lipesc cu simt de raspundere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei care aveti oglinzi electrice, la actionarea butonul pozitionat in O , se misca ambele oglinzi? sau niciuna? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niciuna, ca e pe zero.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

doresc sa-mi schimb unitatea de climatronic (sa exfoliat datorita unei picături de deodorant, greșeala fostului proprietar). Daca tot o schimb am cautat model cu încălzire în scaune. Eu pe mașina am 1Z0 907 044 AE iar ce am gasit la un pret bun are codul 1Z0 907 044 J. Îmi poate spune cineva care este diferența intre AE și J înafara încălzirii în scaune?

Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu are webasto nu sunt alte diferente

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

As vrea și eu sa montez senzori de parcare fata-spate pentru Octavia mea.

Care ar fi cea mai buna varianta(ma refer din punct de vedere financiar) dar în același timp sa nu pierd nici garanția, mașina mai având 3 ani și ceva de garanție.

 

Mulțumesc.

Modificat de CiprianB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Montaj in reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU pierzi garantia nici daca ii montezi in alta parte, doar sa fie OEM si sa nu ai erori pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca aia stiu masina si observa senzorii, pot sa faca galagie si sa ramai fara garantie pe partea electrica. La Chevy si la Matiz nu acceptau lucrari electrice inafara service-ului monomarca. Dupa ce am iesit din garantie, am montat alt player, statie cu alimentare de unde am vrut eu, alte dif-uri etc. Dar teoretic, daca sunt OEM si sunt montati cu simt de raspundere si, vorba colegului, nu sunt erori, nu ar trebui sa faca aia gargara in service.

 

Sa nu mor prost: cat are omul garantie la masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea e locul, si-a montat cineva o priza de 12 V in portbagaj la octavia 2? am cautat cu search dar am gasit doar pentru seat. daca poate pune cineva niste coduri, eventual un mod de montaj. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Lucian M   4 ani am garanție...am scris din greșeală 3 în loc de 2 ani și ceva.

 

Probabil o sa-i montez în reprezentanta deoarece nu știu pe nimeni de încredere care sa facă montajul în Timișoara, iar la reprezentanta am un prieten bun șef de service.

Modificat de CiprianB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea e locul, si-a montat cineva o priza de 12 V in portbagaj la octavia 2? am cautat cu search dar am gasit doar pentru seat. daca poate pune cineva niste coduri, eventual un mod de montaj. Multumesc!

 

Bogdane, promit ca fac un ghid cand o montez eu, am piesele de 4 ani cumparate (priza, cablaj, etc) :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!