Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

rodajul ar fi urmatorul: primii 1000km a nu se depasi ~3000rpm si viteza maxima undeva pe la 130km/h max. dupa 1000km poti trece de aceste limite dar treptat..nu brusc...ai sa vezi ca scrie si in manualul ei. pana atunci, asteptare usoara.

alea clar nu le depasesc. io vorbesc de minim ca la cielo schimbam la nici 20 intra doua, 30-a treia, 40-45 a patra. apoi am mers(si merg) cu o dacie 1310 unde tre sa mai trag putin de ea 25-a doua, 40- a treia, 50-a patra ca daca schimb mai devreme merge prost, baraie, se ineaca. Inteleg ca ar trebui sa trag de skodita care va veni dupa rodaj? Am tot citit pe aici si inteleg ca ar trebui sa scimb la minim 3000 cand e motorul cald, mie sincer mi se pare mult! Am mers cu cineva inainte sa iau masina sa vad cum merge. baiatul schimba pe la 2000-2200 si parea ca trage destul de bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ah, inca ceva, nu pot folosi vreun aditiv ca sa intretin masina cand o sa vina. am citit pe topicul mentionat de xxnelu ca se dupne niste funingine...

Ce este ERG?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nightlight. probabil capota o sa sara si nu o sa mai ai manerul de care sa tragi. o sa ridici pur si simplu de ea.

@geopsi: vrei sa zici EGR. Exhaust gas recirculation

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stati ca schimb io subiectul ca se incinge treaba...s-a ars becul dreapta de pozitie...se schimba greu?tre sa merg neaparat la service?am incercat cate ceva da nu am reusit sa deblochez tija aia metalica care tine capacul din spatele farului

:)

Modificat de adrian mogos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A facut cineva drive test cu octavia 2 de la un dealer din bucuresti? si daca da a costat ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BAIETI!!! Am o rugaminte; aveti mai multa rabdare si folositi SEARCH-ul. Gasiti topic-uri in care se discuta (deja) despre MOTORINA, TUNING, etc. Am facut "invisible" posturile ce tratau aceste subiecte.

Multumesc. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, multumesc pt raspunsuri. Pentru mine functia search nu a gasit tocmai ce cautam dar am gasit aici raspunsurile!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Functia SEARCH nu o sa-ti "ofere" raspunsuri la toate intrebarile/problemele pe care le ai dar, iti va "oferi" locul/topicul in care poti sa pui intrebari. Mai este nevoie de explicatii/argumente? :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut si sorry daca sunt off-topic. Stie cineva vreun dealer in Bucuresti sau prin apropiere de la care sa pot comanda si monta cotiera originala (jumbo box)?

Eu am incercat la Brady si mi-a zis ca nu o comanda si nici nu o monteaza si chiar mi-as dori sa imi pun.

Multumesc.

Modificat de epm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine-nteles ca am uitat sa ii spun celui de la dealer sa imi seteze BC sa inchida usile automat dupa ce ajunge la 20 km/h. Voi merge poimaine sa im faca setarea care dureaza 5 min pentru ca eu o consider f.utila. Daca tot ma duc sa imi puna laptopul pe masina ce alte setari utile pot sa ii mai cer sa faca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

KimDiesel vezi ca pt functia de care zici exista pe MY2008 o optiune prin meniurile de la maxidot....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si atunci de ce mi-a zis ca se face numai la ei? Chiar l-am intrebat pe cel de acolo daca se poate seta din maxidot si mi-a zis ca nu. Pana la urma nu e o problema sa trec pe acolo, ca doar mi-e in drum, dar ma mir ca tocmai ei sa nu stie asta. O sa mai citesc prin manual........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare despre RS MY2008: stie cineva daca proiectoarele vor fi cu functia cornering? In plus, am remarcat ca la dotari scrie "capacitate rezervor marita". Ce inseamna asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au functie cornering. Vin asa in tari gen UK din cate auzisem odata la noi cu siguranta nu. Nu stiu la ce capacitate marita te referi . Eu nu prea pun baza pe ce vad scris la Skoda. Una e pe site, una pe site la dealeri, alta prin brosuri tiparite etc. Oricum daca ai observat toti prin contract angajeaza ca-ti vand o masina Trend, Elkegance si o motorizare DAR NU ANGAJEAZA IN NICI UN FEL DOTARILE MODELULUI, CE SA VERIFICI CAND O PRIMESTI. In principiu sunt peste tot dar cand semnezi nu stii pe ce ai semnat...o sa-ti spuna ca fabricantul poate modifica oricand dotarile :lol:.Capacitatea si din calculele mele are 55L in total.Cei 7-8L "rezerva" cum spun unii nu cred sa fie altceva decat numarul de L ramasi in rezervor cand primesti avertizarea sa realimentezi si sunt INCLUSI in cei 55L Parerea mea....

Modificat de AndreiO2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si atunci de ce mi-a zis ca se face numai la ei? Chiar l-am intrebat pe cel de acolo daca se poate seta din maxidot si mi-a zis ca nu. Pana la urma nu e o problema sa trec pe acolo, ca doar mi-e in drum, dar ma mir ca tocmai ei sa nu stie asta. O sa mai citesc prin manual........

pe cel care l-ai intrebat e un mare idiot....nici la mine nu era setata, m-am jucat un pic prin maxidot si s-a rezolvat...vezi ca se seteaza f simplu..mai joaca-te!!! :Driver:...e ca si cum ti-ar fi spus sa nu umbli la maxidot pt. ca doar ei au voie..:Driver:

Modificat de adrian mogos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la intrebarea mea de mai sus cu capacitatea rezervorului marita pentru Skoda Octavia RS, am gasit o contradictie in datele de pe site-ul skoda.ro.

La date tehnice, rezervorul e trecut cu aceeasi capacitate ca la oricare Skoda Octavia - 55 litri (cu exceptia celor 4x4 care au 60 litri). Sau RS ar trebui sa aiba mai putin si, fiind marit rezervorul, ajunge la 55 litri? :Driver:

Dotari_standard_RS.zip

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine ma ajuta cu mailul de la Skoda Cz? mailul de la Skoda mama. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine ma ajuta cu mailul de la Skoda Cz? mailul de la Skoda mama. Multumesc.

Mai bine spus, mailul unde sa ne plangem de calitatea "ireprosabila" a service-ului. Nu de alta, dar nu se stie cand avem nevoie... sper sa nu avem nevoie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap, la asta ma refeream si eu. D`aia am zis mailul de la Skoda Mama... A avut cineva probleme cu dealerul? Probleme incat sa le scrie celor din Cz? Daca da, ce s-a intamplat dupa? Suna ce-i de la service sa vi sa se rez problema?

V-ati lovit de astfel de probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut o problema cu aeroterma de la climatronic, am fost de 2 ori la avia si au zis ca la ei nu face , nu imi dau garantie.desi inreg pe tel sunetele. Am trimis mail la skoda cz unde mi-a raspuns un tip si a zis sa apelez la pbn. dupa cateva ore primesc mail de la un tip din pbn ca isi cer scuze etc etc etc si ca or sa ma sune cei de la avia. a doua zi ma suna de la avia si ma intreaba cand pot veni sa schimbam aeroterma.

in situatia asta a fost si shkoda...doar ca la el a fost problema cu volanul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am corespondat cu: skoda@dialogservice.com si cu

SKODA Auto a.s.

Kundenservice

Vaclava Klementa 869

CZ - 29360 Mlada Boleslav

Tel.: +420-326-811111

Fax: +420-326-811921

E-Mail: info@skoda-auto.cz

PS: Am povestit in engleza, nu trebuie ceha :Driver:

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut o problema cu aeroterma de la climatronic...

Deci pana la urma se schimba aeroterma? (nu mai tin minte, oare cu tine am vorbit despre problema asta??). Hah, dupa cate interventii, mailuri la Skoda etc. :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da...fara nici o discutie au schimbat-o si am schimbat si eu masina...insa mi se pare lipsa totala de neprofesionalism sa schimbi ceva pe garantie dupa ce te suna "Sefu' "...asa e in romanica.

Modificat de dany
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

saru` mana. Multumesc pentru mailuri si sugestii. La faza cu aeroterma cred ca s-ar fi rezolvat si pe plan local ca sa zic asa cu OPC`ul. Dar e bine de stiut mailul :offtopic: merci inca o data

Modificat de c4linutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina fiind achizitionata pe PJ.............ar fi fost egal cu 0 ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!