Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Am desfacut plasticele, credeam ca se intelege. Nici asta nu prea are relee dar are totusi citeva in doua socluri perpendicular pe cutia de sigurante. Sau in spatele sertarului din stinga volanului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia e centrala electrica. de ce vrei sa o scoti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

centrala electrica e prinsa in 2 cleme pe lateral, le declipsezi si o basculezi cu firele in sus, 

Dar cum spune si Cristi .. ce treaba ai cu ea? Alarma (fie ca e OE sau aftermarket) nu prea are treaba cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un snop de fire din alarma sint legate care pe unde in fire din mormanul de mufe ce intra in ea.

ca sa pot sa le scot pe fiecare si sa izolez corespunzator fiecare fir ar vrea sa am cit mai mult loc de manevra.


centrala electrica e prinsa in 2 cleme pe lateral, le declipsezi si o basculezi cu firele in sus,

nu mi-a permis decit coborirea ei foarte putin in jos....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai declipsat cele 2 cleme de pe lateral, o fortezi putin.... sunt multe cablaje conectate pe centrala si sunt mai rigide.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate tote mufele de la ea si apoi o scoti si pe ea afara. Acolo cred ca e legat plus, masa si firele ce duc la semnalizari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei sa scoti toate mufele, atentie mare.. Intre mufe este o tija lunga rosie, trebuie impinsa intr-o parte, ea blocheaza mufele. 

Daca nu o deblochezi, cam risti sa rupi pe la mufe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista vreun tutorial de schimb al bujiilor la O2 1.4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e greu.

in functie de motorul pe care il ai  - BCA sau BUD - dai jos capacul de pe motor cu tot cu filtruld e aer (BCA) sau doar capacul mic de pe chiulasa (BUD)

 Pe urma tragi in sus putin bobinele de inductie, scoti mufele de la ele si le dai la o parte. urmeaza desurubarea bujiilor.  Si in ordine inversa montarea.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva ce diametru interior au bucsele de bara stabilizatoare fata pentru Octavia 2 1.9 TDI 2006 1Z5 motor BJB echipata cu pachet de drumuri grele? Intreb pentru ca atunci cand le-am schimbat pe cele de pe spate am constatat ca bara stabilizatoare este mai groasa decat cea de pe echiparea normala si am fost nevoit sa schimb bucsele achizitionate cu altele cu diametru interior mai mare. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe fata vine bara cu tot cu bucse, nu se gasesc bucse separate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OEM nu, dar AM da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am auzit ca s-ar gasi, dar eu nu le-am gasit. Daca cineva stie ceva coduri si producatori, ar fi interesant de vazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista bucse asa cum bine afirma colegul Al Bundy. Iata cateva repere:

 

Sidem 863802 diam interior 23

Sidem 837807 diam interior 17

Imperium 37200 diam interior 18

Fortune Line FZ90367 diam interior 18

 

As incerca eu sa masor dar nu stiu daca bara stabilizatoare este abordabila / vizibila fara a urca masina pe rampa. 

Singurul motiv pentru care vreau sa le schimb este ca vreau sa schimb bieletele antiruliu si ma gandesc ca ar fi momentul potrivit sa schimb si bucsele de la bara stabilizatoare.

Modificat de Cretul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

virezi roata la maxim si ai acces la bara stabilizatoare

producatori de astia fantoma nu am cautat , e drept...

decat sidem si alte babauri de bucse, lasa tu bucsele originale...cel putin pana gasesti producatori seriosi.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu am cautat alti producatori pentru ca nu stiu dimensiunea...daca spui ca bara e vizibila cu volanul virat la maxim o sa masor cu sublerul. Merci mult!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum pot verifica daca motorasele farurilor functioneaza? Dau din buton si nu se intampla nimic. Cu vcds se poate vedea daca sunt in regula?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

noapte, masina la zid, dat la 0 pe buton - farurile trebuie sa se duca la maxim in sus, dat la 3 pe buton farurile trebuie sa se duca la maxim in jos.  tranzitia nu e instant, dureaza veo 10 secunde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai inteles. Nu merge reglajul farurilor. Deloc. Doar din suruburile farurilor si atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAsoara siguranta daca e ok, verifica butonul de reglaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parca vezi si in VCDS reglajul farurilor, pe 09 Central electronics, dar nu mai stiu exact.  Oricum stiu  ca trece prin centrala circuitul.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci, trebuie să verific astăzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Masinile astea sunt cunoscute cu probleme la caseta de directie ?. Azi am fost la mecanic sa schimb bucsaraia ca bate ca naiba pe drum accidentat... si surpriza !. bucse in regula . Are joc la caseta de directie. Cam cat ma costa o caseta de directie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

una noua este vreo 35 - 40 milioane.

Nu au probleme casetele, sunt destul de rezistente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ceva vreme nu imi mai afiseaza tot timpul temperatura de afara corect, cica ar fi contactele de la senzor. Unde gasesc acel senzor? M-am uitat prin gaurile de la proiectoare, nu am gasit nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!