Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

A, pai e fain, ii vizitez vineri. Merci de cod, ii fac o poza si trec pe la aia, sa vad daca au pe stoc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate intereseaza si pe altii : lipitura nu a tinut . Nu am reusit sa pozitionez exact piesa rupta pe corpul aflat pe caroserie ; cand am incercat sa fixez tija ( printr-o mica fortare ) , a cedat

Modificat de sarbul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am telescop la capota motor si astazi s-a rupt capul metalic superior.

Are cineva un cod la asa ceva. Se poate suda sau inlocui

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca s-a rupt de la lipitura pe tabla capotei sudeaza-l la un service cu un aparat adecvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De preferat WIG, nu prostii cu electrod.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca ar fi potrivite niste poze sa vedem exact ce s-a rupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ref la plasticul meu : lipitura nu a tinut , astfel incat am fost nevoit sa-l comand la PBV 1 . Pret = 4, 75 ron , livrare in 2 zile lucratoare .

Modificat de sarbul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la plasticul tau, toate cele vizionate astazi au inceput de sfirsit ca erau cam cracanate, asa ca nu m-am mai chinuit sa le salt de pe capote (luam si pt mine una, pe principiul "sa fie")

La banii aia nici nu merita sa ma chinui sa il scot de pe o capota ;)

 

Referitor la sorturile de noroi, Lucianule n-ai noroc: toate erau de spate si nici nu se potrivesc pe fata (ca am incercat)

Idem cu capacele: tragerele nu mai erau pe masini, iar ala de spate, tu chiar ai noroc: masina era pocnita usor exact in zona unde ar fi trebuit sa fie ce iti trebuia tie.

 

Ce ar mai fi pe aia combi: senzorii spate, unii pe pozitie altii atirnind in fire; daca ne spun copii care stiu unde sint restul de componente, incerc sa ti le iau cind mai merg acolo, daca iti stabilesti buget pentru asa ceva...

Si trebuie sa prinzi in buget un spray de vopsea ca donatoarea e gri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, is baftos de nu se mai poate... Vorbim pe mess mai pe seara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

restul de componente... unitatea senzorilor , in partea stanga a portbagajului ( sub capitonaj) si ar mai fi cablajul de la unitate la senzori si de la unitate spre bord....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca masina e cu volan dreapta, are cumva totul pus in oglinda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu.  nici in fata nu sunt toate puse in oglinda. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua. Sper ca nu sunt prea offtopic, dar fiind mai paranoic in unele momente, ma simt nevoit sa intreb : Legat de octavia scout, am auzit ca se mai fura elementele exterioare din plastic. Se poate preveni cumva acest lucru ? (in afara de parcatul in zone pazite)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cel mai rau caz sa le lipesti cu ceva rezistent astfel incat sa se rupa la o tentativa de furt.

orice poate fi furat. si toata masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot offtopic: se fură roţi, uşi, oglinzi sau maşina în întregime şi tu ai frică de nişte plastice?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se fura si X6, le-o fi frica unora de niste masini destul de comune?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine imi spune si mie cum scot afara panourile cu relee? ca vreau sa elimin alarma si nu am acces ok la toate firele

Un DIY ar fi binevenit :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAre panouri cu relee?

CA octavia nu prea are asa ceva....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomand lipirea cu superglue. am fost pagubit de antena in vara, iar pe cea pe care o am acum am lipit-o. e drept ca se poate rupe, dar nu mai poate fi refolosita :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te referi la plasticele de sub volan, incepi cu :

1. comutatorul de lumini - in pozitia 0 apesi pe el, si tinandu-l asa, il rotesti spre prima pozitie, moment in care se deblocheaza si il poti trage in afara.

2. ornamentele din dreapta si din stanga volanului  ( tragi usor de ele, sunt prinse in clipsuri)

3. panoul lateral de la sigurante

4. 2 suruburi sub ornamentele de la punctul 2, 2 suruburi jos spre pedale, 1 surub in lateral, sub capacul de la sigurante.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posted 24 minutes ago

recomand lipirea cu superglue. am fost pagubit de antena in vara, iar pe cea pe care o am acum am lipit-o. e drept ca se poate rupe, dar nu mai poate fi refolosita :)

 

 

Si antena mea cred ca a avut de suferit, as inlocui-o cu una de chevrolet aveo HB. E mai lunga (de vreo doua ori, poate mai bine) decat antena originala cu amplif a octaviei. Ceva probleme daca o schimb?

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa arate ca naiba 

problema octaviei nu e la antena, e la Stream

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, lungimea nu m-ar deranja, mai am una de 140 cm pe cupola. Si sta vertical. Deci stream are receptie slaba (e varianta cu mp3) sau se poate face ceva in legatura cu asta? Sa pun un Shark?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca nu are rost sa modifici.  Daca pui Shark original, e cam aceeasi treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca tot e la fel, macar o sa arate mai slick. Tot dau jos tapiteria, poate dau gaura si montez si firul antenei CB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!