Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Ale mele sunt ceva imitatie de carbon din fabrica, arata ca noi, deoarece nu cred ca a tras nimeni de ele sa le jupoaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru scoaterea ornamentelor de pe usi trebuie fata de usa data jos. Dupa ce o dai jos vei observa sistemul de prindere, un fel de nituri din plastic.. pe care trebuie sa le rupi, topesti etc..

Dupa care iti recomand sa le vospesti profesional ce culoare doresti.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai pe romaneste, sunt nedemontabile acele ornamente.

 

Adriane, o intrebare : mai ai placutele de frana vechi ? eu as paria ca nu sunt ATE.  Spun asta ca am vazut multe placute si doar arcurile alea de ghidaj erau ATE, placuta era Ferodo sau Pagid. Din ce retin, eu niciodata pe VAG nu am vazut placute ATE

producatorul intotdeauna este stantat in metal in zona pe care am incercuit-o eu.

 

post-17228-0-27330800-1392655550_thumb.j

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt total demontabile. Sunt multi care si le-au vopsit ,inclusiv eu. Sau le puteti colanta, chiar si acolo pe usa cu putina chinuiala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cum le mai prinzi pe urma? daca rupi, topesti niturile de plastic? Cu silicon? Superglue?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu pistolul de lipit topesti acolo pasticul pe spate. Alta solutie este cu banda dublu adeziva, sau orice care lipeste.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, nu am zis ca nu este posibil. Doar ca dpdv constructiv, este ansamblu nedemontabil  :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nasol ...

 

PS: Legat de placute, e posibil sa le mai am. O sa ma uit cand mai ajung pe la tara si o sa revin cu un raspuns. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Am incercat sa caut informatii despre retrofit senzori parcare originali dar mi s-a cam infundat.

 

Despre ce este vorba: am o Skoda Octavia 2 din 2013, cu RCD 510.

Vreau sa-i montez senzorii de parcare pe spate originali.

As vrea sa mearga si display-ul din RCD 510 si sa arate ca aici:

 

Senzorii de parcare, cred eu: 5JO919475A

 

De la dealer am venit dezamagit: la Porche Timisoara mi-au spus ca nu monteaza pe masina dupa vanzare (nu vine din fabrica si este riscant ?!?!?!)

 

Ma poate ajuta cineva ?

Modificat de SmeagolRO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu aia sunt senzorii.

 

se pot monta pe masina ta. 

Ai nevoie de senzori, unitatea senzorilor (OPS) si cablaje.

 

ii poti comanda de aici http://www.carsystems.pl/skoda-octavia-2-park-pilot-rear-w-ops-candy-white,id444.html

este kit complet.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Am incercat sa caut informatii despre retrofit senzori parcare originali dar mi s-a cam infundat.

 

 

Ma poate ajuta cineva ?

Se monteaza atat senzori spate cat si fata spate cat si asistentul la parcare chiar daca nu s-a mntat niciodata si nici din fabrica pe octavia 2. 

Am montat cu succes atat spate, fata spate cat si asistentul la parcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Am incercat sa caut informatii despre retrofit senzori parcare originali dar mi s-a cam infundat.

 

Despre ce este vorba: am o Skoda Octavia 2 din 2013, cu RCD 510.

Vreau sa-i montez senzorii de parcare pe spate originali.

 

De la dealer am venit dezamagit: la Porche Timisoara mi-au spus ca nu monteaza pe masina dupa vanzare (nu vine din fabrica si este riscant ?!?!?!)

 

Ma poate ajuta cineva ?

 

..da... riscant de mult de munca.

 

se poate face retrofit-ul, fara nicio problema. Ai link-ul dat de Andrei - sa vezi ce iti trebuie.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am incercat sa caut informatii despre retrofit senzori parcare originali dar mi s-a cam infundat.

Ma poate ajuta cineva ?

Se monteaza atat senzori spate cat si fata spate cat si asistentul la parcare chiar daca nu s-a mntat niciodata si nici din fabrica pe octavia 2.

Am montat cu succes atat spate, fata spate cat si asistentul la parcare.

Cat ma costa sa vin la tine sa imi montezi si mie senzorii pe spate. Am unitate bolero dar in curand vreau sa o inlocuiesc cu un columbus si as dori sa pun si senzori pe masina pe spate si pe fata.

Senzorii mi-i comand din ceea ce imi recomanzi tu.

Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit sa rup plasticul portocaliu , cel care in care intra ( un pic fortat )  tija metalica folosita ptr sprijin capota motor ; are cineva idee ce as putea sa fac ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti pui un telescop si ai scapat de bat si de problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

telescop - nu ; cred ca nova de pe undeva sau dezmembrari ( slabe sanse la dezmb )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6Y0823397A 209 - suportul care tine tija pliata pe capota   - 5 lei

 

1U0823570A - suportul in care se sprijina tija cand e capota ridicata - 20lei

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gindesc ca daca e o donatoare cu capota pliata poti lua gratis acel plastic.

asta daca nou nu are cumva un pret eronat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan l-am lipit cu ceva solutie destul de puternica ( UHU ) . Daca nu tine , vedem ce facem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

simbata ma duc la shopping pt vreo doi amici, asa ca daca e sa gasesc unul il salt :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi poate gasesti si pentru mine chestia aia peste care vine carligul de la capota... Si niste sorturi față. Si un capac de la brida pentru carligul din spate. Daca tot te duci la vanatoare...

:D

post-117502-0-65328100-1393361923_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucian - reprezentanta - 7 lei - 1Z0805699 B41    :beer:

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!