Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Daca tu consideri ca acea optiune merita instalata pe masina, baga-te. Eu unul nu cred ca e asa de utila. Mie imi pare buton de passat sau audi, dar e posibil sa se potriveasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai este de la FAW, partenerul Vw in China.  Si eu am gasit un comutator la super pret... si cand sa fac pasul, in ultima secunda mi-a soptit un coleg o intrebare simpla de tot : ce culoare are iluminarea....

 

Si aia a fost factorul decisiv, ca era Rosie de VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, deci s-a lamurit treaba. :D

 

O chestie: se pot face acele de la bord mai... rosii? Ca la mine cel putin sunt cam roz, parca, adica un rosu fad. Nu e deranjant, abia nu deranjeaza ochii, dar intreb daca se poate rezolva cumva. Cu toate ca nu ma inghesui deloc sa demontez bordul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai acele de bord sunt mai verzi ele asa din fire la skodele noastre...... 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ale mele is rosiatice, o sa pun o poza mai pe seara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inseamna ca proprietarul anterior si-a bagat nasul prin iluminarea bordului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arata acele in bordul meu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat, asa e bordul de octavia 1 si din cate vad tu ai octavia 2. Referitor la intrebarea ta, da se poate lumina mai tare schimband smd urile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Of, nu intelege nimeni. La mine acele sunt doar un pic rosii. Ma duc in garaj si revin cu o poza.

 

A fost masina de firma, nu cred ca a umblat cineva prin ea.

post-117502-0-04901300-1389443968_thumb.

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa intelegem, ti-am zis rezolvarea. Pentru a lumina mai tare se schimba smd(ledul) , adica trebuie sa umbli acolo sa dezlipesti smd si sa-l inlocuiesti cu unul mai puternic. Poti face de asemenea orice fel de combinatie de culori. Salut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Cand/daca o sa fie nevoie sa se scoata ceasurile, voi pune niste SMD-uri mai tari, pe rosu. Asta asa, ca sa ma aflu in treaba. Totusi mi-ar fi placut acele mai rosii, macar un pic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo , puteti umbla la ceasuri pentru a pune senzorul de lichid parbriz, care dupa parerea mea este foarte folositor. Cost aproximativ piese 50 ron, sau nimic daca ai totul acasa si improvizezi senzorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am nimic pe acasa, iar senzorul ar fi util ca sa nu mai am grija ca s-a terminat lichidul. Iarna asta o sa ii fac cel mult suportul fix pentru antena.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa sunt acele la cele cu maxidot. La cele cu minidot sunt verzi, de aia nu te inteleg colegii...Nu sunt roz ci un alb spre roz palid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

50 de lei pentru cine se pricepe sau are curaj sa se bage. pentru cine nu, mai trebuie si bani de manopera. :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt un alb mai obosit ... acum ne legam de nuante.

 

da senzorul se poate pune, eu l-am pus, insa ca sa fie treaba completa am pus si vas de 5.5 litri.  Practic se poate pune senzorul si la vasul obisnuit, am vazut niste improvizatii cu 2 holzsuruburi subtirele insurubate direct in vas, la un anumit nivel de minim- cele 2 surubele fiind electrozii senzorului, la ei se leaga cele 2 fire ce pleaca din ceasurile de bord.

 

Deci pentru montare senzor ar trebuie demontata bara si ceasuri bord, tras cablaj, si 2 pini pentru mufa ceasurilor de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista deja pinul pentru minus. Celalalt pin se poate lua de la mufele de prin calculator. Intradevar cea mai ieftina solutie este cu 2 suruburi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am senzor la lichid. Ma ghideam ca un switch cu auto e un upgrade la un pret mic. Dar rosu inseamna stop :) verde e culoarea buna.

Sent from my GT-I9070 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot schimba oricand luminile cu unele verzi, doar ca e mai greu de gasit smd verde specific skoda care pus acolo sa lumineze si la intensitate cu cele din masina( cele dupa o piesa din dezmembrari merg montate dar nu lumineaza suficient de bine pentru ca piesele de vw au rezistente, diode diferite, alte integrate). Un electronist poate face operatiunea daca are si piese necesare..adica o placa cu smd-uri de skoda( de la climatronic, de la vreun radio,chiar si de la vechiul comutator etc.)  Se mai pot demonta ambele comutatoare vazut daca se aseamana, pusa placa ta pe comutatorul auto poate functioneaza cu mici modificari..

Ti-am zis cum poti rezolva treaba cu iluminatul, acum decizi tu daca merita sau nu, poate ai vreun amic electronist.

Modificat de Andrei NSR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista deja pinul pentru minus. Celalalt pin se poate lua de la mufele de prin calculator. Intradevar cea mai ieftina solutie este cu 2 suruburi.

 

da, exista minus ca poti lua de la nivelul antigelului sau de la senzorul de temperatura, dar tot trebuie sa te duci pana la ceasurile de bord cu celalalt fir.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt.receptia mai buna a semnalului radio se gasesc in comert niste amplificatoare de semnal care chiar imbunatatesc semnalul (unele masini din grupul vag au asa ceva din fabricatie), acestea costa intre 25/30 lei.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da si tu exemple,link-uri, unde anume se monteaza!!

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Cand/daca o sa fie nevoie sa se scoata ceasurile, voi pune niste SMD-uri mai tari, pe rosu. Asta asa, ca sa ma aflu in treaba. Totusi mi-ar fi placut acele mai rosii, macar un pic.

 

daca vrei ca limbile sa fie rosu - ca la VW - atunci trebuie sa le schimbi si pe ele, nu doar ledurile - ca sa fie rosu intens.

 

Pt.receptia mai buna a semnalului radio se gasesc in comert niste amplificatoare de semnal care chiar imbunatatesc semnalul(la unele masini din grupul vag are asa ceva din fabricatie,acesta costa intre 25/30 lei.

 

acel ,,amplificator" se foloseste cand se monteaza o unitate aftermarket - si este un adaptor si cu ajutorul lui, se alimenteaza baza antenei (in care exista un amplificator) cu 12v

 

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un Rcd510 vw pe masina de ceva vreme si as dorii sa schimb logoul acela cu vw si sa pun de skoda.. Aveti idee daca se poate si cine ma poate rezolva?

Modificat de Andrei NSR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!