Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Super-oferta, prin Piatra cica si-a schibat un coleg distributia la Golf 4 cu 1000 euro (inclusa si ceva bucsaraie si revizie + lichide). Am facut ochii cat cepele, nu mi-a venit sa cred. Dar la astia de la Cybernet Piatra Neamt ma astept la orice, am auzit de mai multe istorii intamplate pe acolo (inclusiv episodul cu filtrul de motorina de la masina mea, am povestit mai in urma).

Ii evit pe cat posibil din cauza preturilor exorbitante si a manoperei care uneori lasa de dorit.

 

 

LE: pompa de apa cu cea veche la schimb 300 lei?! Pai un Hepu e 250 lei.

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Si acum o intrebare  :RO flag:

Aveti idee daca motorasul asta 1T0 959 702 S(usa dreapta fata), se potriveste cu masina mea din semnatura? Adica de potrivit fizic sigur se potriveste, dar nu stiu electric daca functioneaza cu centrala mea. Sau care este diferenta intre asta si 1T0 959 702 J? Din ce am aflat eu 1T0 959 702 S este urmasul lui 1T0 959 702 N care la randul lui este urmasul lui 1T0 959 702 J! Ideea este ca am posibilitatea sa cumpar pe cel cu J nou sau pe cel cu S de la dezmembrari, iar pretul este cam acelasi(as inclina spre cel nou). Si pe viitor sper sa-mi montez oglinzi de FL pliabile electric si S-ul stie sigur sa le plieze(din ce am citit eu). Orice ajutor este binevenit.

Modificat de b73bmw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1T0 959 702 J   >  1T0 959 702 N  > 1T0 959 702 S

ma indoiesc ca la dezmembrari cer 12 mil pe motorasul de geam..... 

 

nu cred ca o sa mearga ce vrei tu sa faci.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa stii Andrei, ca uneori din ignoranta/prostie/smecherie piesele SH pot costa la fel sau chiar mai mult decit noi la reprezentanta.


uneori conteaza masina, felul in care esti imbracat... :)

 

cind am luat un capac lateral din portbagaj sa cer pretul m-a intrebat instant: pt ce masina e???

si pretul a fost exact cit sa il las din mina, daca nu am luat unul de Fiat :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu costa 12 mil, cel nou pot sa il iau cu 350 iar cel cu S cu 300. De aici diferenta relativ apropiata! Si de ce sa nu mearga ce vreau eu?! Sau mai bine zis pe care sa-l iau?! Ca aici era dilema!!!

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari,

acum câteva zile am găsit roata dreapta-fata dezumflata total, asta după ce soția a venit cu mașina de la servici. Întrebată (soția) mi-a spus ca totul a fost normal cu mașina, ca nu trăgea dreapta. Am mers la vulcanizare, după ce am umflat roata și acolo nu au găsit nimic, nici cui nici valva defecta iar de atunci nu sa mai dezumflat. Acum ma ghindesc sa-mi montez TMPS ca varianta de monitorizare directa mi se pare prea scumpa. Am găsit Buton + Cablaj pentru avertizare presiune pneuri TPMS SET pentru SKODA Octavia 2, COD OEM 1Z0 927 127 B și ma întrebam dacă merge pe mașina mea. Menționez ca am ABS cu ESP.

 

 

ABS Brakes        Labels: 1K0-907-379-MK60-F.lbl
   Part No SW: 1K0 907 379 AC    HW: 1K0 907 379 AC
   Component: ESP FRONT MK60      0101  
   Revision: 00H11001    
   Coding: 0021633
   Shop #: WSC 73430 790 00000
   VCID: 73EFAE6812AE376
 
post-22192-0-30019100-1387884864_thumb.j
 
Multumesc,
si Sarbatori Fericite.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu daca nu aveam acea optiune pe masina, cred ca luam foc. La propriu! Am povestit prin vara ce am patit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

am cumparat o skoda octavia 2 din 2005 si acum cateva zile am facut o scanare cu vcds si imi apare o eroare de genul    ''01134-alarm horn no signal\ communication'',tin sa mentionez ca masina are inchidere si alarma din fabrica inclusiv acel buton de pe stalpul de la sofer.

problema este ca nu are aceea ''goarna'' in compartimentul motor.a-si dorii sa'mi spuneti ce culoare au acele fire care o alimenteaza,sau de unde pleaca ele,unde ar fi trebuit sa fie pozitionata aceea goarna??? seara buna!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Bogdan.. da poti monta acel buton pe masina ta la costuri mici.

Goarna la masina mea e chiar langa yala capotei, la stanga putin( montata pe fierul din fata), are fir rosu si negru izolate cu banda.. deci e negru cablul si am impresia ca duc in interior la sigurante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Goarna OEM este montata sub aripa din dreapta, 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy si imi poti spune ce culoare au la tine firele care o alimenteaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are 3 fire :

- rosu/mov  + 

- maro  - masa

- mov/ alb - comunicarea LIN

 

alimentarea pleaca din panoul de sigurante, iar firul de comunicare LIN din modulul de confort, in spatele torpedoului

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit cele 3 fire care se aflau in aceea grila de la stergatoare in partea de sus dar problema este ca pe acel fir ''mov/ alb - comunicarea LIN'' am +12v permanent ceea ce cred ca nu este bine,asta ar insemna ca aceea sirena ar functiona mereu.

Si am mai gasit o mufa ''maro-negru'' daca imi puteti spune ce este cu ea......

                                       maro

Modificat de m@d@
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde stii tu ce inseamna in limbajul digital LIN ceea ce ti-a iesit la masuratori ?  atata timp cat comunicarea se face digital, poate sa fie fie 12 V modulati in frecventa, etc.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai de aceea ca nu stiu am apelat la acest forum,maine am sa fac proba cu o ''goarna''.........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi spune si mie cineva ce e piesa incercuita cu rosu si ce rol are  ? Imi face un zgomot urat gen "BZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ" .Am intrebat si mai demult dar tot nu m-am lamurit . 

post-24988-0-36120500-1388341832_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine bazaie uneori, sau nu am dat eu atentie. Se aude cu capota deschisa, tot prin zona aia. Din cate stiu, e ceva cu vacuum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bre, bazaie, nu se scapa pe ea :D. A mea avea capacul un pic slabit, trebuie verificat periodic (poate am mers eu pe drumuri mai naspa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revenind la goarna de sub aripa, poate fi activata/dezactivata din long coding cumva?

asta ca sa nu ma apuc acum sa desfac contraaripa sa verific daca este fizic pe masina :)

si daca nu e fizic in zona, cablajul o fi tras?!?

(Cristi, Andrei va dau legatura :D )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai alarma din fabrica, ai si goarna. Daca nu, NU. Si nici cablajul nu este.

 

daca ai alarma iti dai seama prin : diagnoza pe modulul 46, butonul de pe stalpul B la sofer, codurile 7AH sau 7AL pe sticker-ul din portbagaj sau din planul de service.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am luat masina cu cheie fixa +alarma cu pager

am luat cheie briceag, am activat-o mai am de pus cipul in ea sa fie full functionala.

de piuit nu piuie, asa ca poate nu e activata.... deci nu stiu daca am sau nu pina nu vad fizic, nu? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi spune si mie cineva ce e piesa incercuita cu rosu si ce rol are  ? Imi face un zgomot urat gen "BZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ" .Am intrebat si mai demult dar tot nu m-am lamurit . 

 

Si la mine se aude ca un piuit din zona aia cu contactul pus si putin timp dupa ce opresc motorul. Toata lumea a zis ca n-are nimic pana acum :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!