Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Ei, na, ca octavia mea nu o are acolo. De ce, nu stiu! O am pe stalp!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine e unde a aratat December (de fapt, e lipita cam jumate de metru mai inspre bancheta). Logic, si in carnetul de service.

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect, explicatia cu folia este copilareasca chiar daca e data de unul ce activeaza in domeniu.

Nu de alta dar nu toate masinile au acea folie sau o alta zona facuta cu dedicatie pentru citirea codului de vopsea cu aparatul respectiv.

o contra mai de bun simt. Sunt perfect deacord cu tine, la vremea respectiva sa sti ca si eu am pus problema cam in acelasi mod respectivului din service acesta dand-umi o explicatie de genul ca sunt aplicatii ale producatorilor pentru a vedea in timp ce rezultate dau. Sa sti ca foliile respective le-am vauzut si pe passat-uri din 2006-2007. Chiar nu m-am mai uitat dupa ele la mult timp de la acel eveniment dar sa sti ca am sa incerc sa ma uit zilele astea sa vad cam pe ce masinii le mai vad. Legat de placuta/eticheta/sticker-ul de pe masina(portbagaj sau stalp in cazuri rarisime si necunoscute ca motiv al aplicari lor acolo), am spus ca poate lipsi din diverse motive si sa nu-l ai, aparatul respectiv care mie mi sa paraut interesant ca si scula in sine, poate citi ''culoarea'' masini, pe afisajul electronic al acestuia am vazut un cod din mai multe cifre care presupun eu traduse de cel ce face compozitia culorilor in service, ii dau cam cea ce trebuie pt realizarea unor vopseluri cat mai aproape de adevar

Oricum dupa toata discutia asta ar fi interesanta si o pozitie mai oficiala daca am avea de unde sa o avem, ca pt mine brusc a devenit interesanta/curioasa folia asta

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te cred pentru ca e si pe passatii B5.5 ;)

 

http://vwforum.ro/topic/56379-autocolant-transparent-aripa-spate/


ma repet, cind am avut nevoie de niste grame de vopsea ma dusei cu codul de culoare la pravalia Policolor.

Si tanti aia dupa ce a scormonit putin in calculator, a inceput sa combine grame de vopseluri in cutiuta ce mi-a dat-o.

 

in service-ul ala poate ca acel pistol are legatura directa cu masina de pregatit vopseaua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca scula e asa smechera de ce nu citeste direct codul de pe bara masinii( si tine cont de decolorare, etc, etc, si prepara vopseaua dupa starea ei in realitate) ?

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

eu a trebuit sa inlocuiesc folia autocolanta cu pricina. am comandat-o la 2-3 magazine si imi tot aduceau modele care nu se potriveau, desi codul corespundea. la reprezentanta era 150 ron. asa ca am apelat la o firma de colantari. cred ca am platit 1o euro, insa nu e tocmai ca cea originala, in sensul ca nu a fost decupata exact pe dimensiunile celei din stanga, ci putin mai mare. diferenta este minora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scula aia smechera chiar aia face, ajuta la prepararea nuantei de vopsea cat mai aproape de realitate. 

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata baieti....

rog moderatorii sa lase doar ce e relevant si sa stearga restul discutiilor offtopic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

Referitor la ce a spus un coleg al nostru in legatura cu niste masti pentru radiator (Heko), am si eu o intrebare tinand cont ca m-am saturat sa stau iarna in frig pana se incalzeste motorul.

Daca se monteaza acest tip de masca, nu exista posibilitatea ca motorul sa se supraincalzeasca tinand cont ca o foarte mare parte din sursa prin care intra aer rece este obturata?Este posibil ca iarna sa existe si zile mai calde cu temperaturi de 10-15 grade.ce fac,cand e mai cald o dau jos?cand e recomandabil sa se monteze si cand sa se dea jos, din punct de vedere al temperaturilor exterioare.

Vreau sa stiu si parerile voastre in legatura cu aceste metode de incalzire ale motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am intrebat si eu de asta! Probabil ca la drum lung , in zile mai calduroase va fi nevoie sa o dai jos.Probabil ca trebuie urmarita atent temperatura apei. daca vezi ca incepe sa treaca de 90 masca jos! Parerea mea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil.... dar cand e cald o dai jos si asta este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic nu ar trebuie sa se supraincalzeasca motorul, pentru ca ramane libera grila din bara care asigura debit de aer si in partea de sus a radiatorului (prin spatele mastii)

 

si nu inteleg de ce stai in frig, mai ales ca ai 1.9 tdi... PTC isi face treaba foarte bine, nu simt nevoia sa suflu in plame prea mult. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, Andrei are dreptate.

Deci Bogdanpiatra si Blue_eyed, daca mai continuati in vre-un fel, trecem la sanctiuni, considerati ca asta a fost ultimul avertisment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi cand m-am dus sa deschid masina am vazut ca pe partea dreapta nu se mai aprind becurile de la oglinda ( nici de semnal ). Problema mai mare este ca nu se incuie nici portiera pe partea dreapta, deci nu am apucat sa ma duc la vreun service la ora asta... vreo idee de la ce ar putea fi? mentionez ca geamul merge ridicat-coborat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie facuta o scanare, sa vedem ce erori ai stocate, pe usa respectiva. Poate sa fie o problema la calculatorul de pe usa respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de masca, eu le-am montat cam cand s-a racit mai bine afara (temperaturi cu minus).Desi am obturat amandoua grilelel nu am avut nici o problema nici cand a fost mai cald. Si am fost si plecat extraurban circa 50km.Ganditi-va, vara masina neagra temperaturi 40grade atunci nu se supraincalzeste masina?

Dar iarna (eu n-am vazut temp la noi 10-15grade iarna, acum depinde unde stati) eu va spun ca nu a fost vreo problema.Oricum va orientati si voi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi cand m-am dus sa deschid masina am vazut ca pe partea dreapta nu se mai aprind becurile de la oglinda ( nici de semnal ). Problema mai mare este ca nu se incuie nici portiera pe partea dreapta, deci nu am apucat sa ma duc la vreun service la ora asta... vreo idee de la ce ar putea fi? mentionez ca geamul merge ridicat-coborat.

E posibil ca firul de masa sau de alimentare, de obicei cele 2 mai groase, sa fie rupte in burduful flexibil dintre usa si stalp la acea usa, am mai intalnit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as vrea sa verific nivelul uleiului din cutie (cutie manuala 5+1)ma poate ajuta cineva cu informatii ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in partea din fata a cutiei de viteze este busonul de umplere/ nivel (un buson cu cap imbus hexagonal mare). Uleiul trebuie sa fie la nivelul gaurii sau putin sub acel nivel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic nu ar trebuie sa se supraincalzeasca motorul, pentru ca ramane libera grila din bara care asigura debit de aer si in partea de sus a radiatorului (prin spatele mastii)

si nu inteleg de ce stai in frig, mai ales ca ai 1.9 tdi... PTC isi face treaba foarte bine, nu simt nevoia sa suflu in plame prea mult.

Salut,

Iarna,cand sunt afara temperaturi de minus 10-15 grade,,motorul ajunge la 90 grade abia dupa 7-8 km in Bucuresti,adica in jur de 25-30 minute.eu dau drumul la climatronic,doar dupa ce motorul ajunge la 90 grade ca am vazut ca daca dau inainte,imi scade temperatura la apa si am crezut ca asa e mai bine pt motor.asa ca din cauza asta fac frigul in masina.ce ma sfatuiesti sa fac?sa cumpar o chestie din aia sa obturez grila radiatorului sau sa obturez doar jumatate cu ceva construit in regie proprie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu merg la drum intins, la km aia mai trebuie sa mai pui ceva. Cat despre climatronic, eu dau drumul la PTC din butonasul de dezaburire parbriz si caldura vine dupa maxim 1 km (timp in care ajung la cca 110/h, ca am de iesit de pe straduta, evitat oamenii de pe sosea si iesit din localitate). Nu turez motorul peste 2500 rpm, abia dupa ce trece apa de macar 70 de grade poate ii dau un pic mai sus. Ca fapt divers, daca apa din motor ajunge la 90 de grade (temperatura optima), nu inseamna ca si componentele motorului au ajuns la acea temperatura, deci ne putem juca cu acceleratia la turatii mai mari.

Nu am inventat eu chestiile astea, insa iarna (logic) se incalzesc mult mai greu componentele motorului. Pentru incalzirea habitaclului- dezavantaj cei cu break (adica si eu), ca e un spatiu mult mai mare de incalzit. Traiasca PTC-ul, isi face el treaba pana ce apa din motor ajunge la temperatura optima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru PTC trebuie sa dai drumu la climatronic pe temperatura maxima HI, si sa nu fie ECON apasat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de temperatura ambientală. Dacă temperatura este foarte scăzută (negativă), încălzirea electrică se activează automat, fără să fie necesar să se schimbe temperatura pe HI.

Cand acul temp ajunge la 90C, apa are doar 75C, uleiul chiar mai putin.

Sent from my S500 using Tapatalk
 

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se activeaza PTC daca nu este dat reglajul de temperatura la peste 80% din scala parca.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta nu scrie in manual, daca nu ma insel (sau nu am studiat suficient hartiile). E bine de stiut. Am lasat azi masina cca 2 ore (dupa un drum de vreo 11 km), apoi setat temperatura pe HI, rapid dadea caldura cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!