Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Este foarte simpla explicatia. Asa veneau pt Romania ca sa fie cat mai ieftine (si din cauza asta). De la 1 ianuarie fiind membra UE au fost obligati sa le livreze CA IN UE si au aparut in standard pe toate nivelele de echipare urmatoarele :

- 2 aibaguri laterale fata

- avertizor centura siguranta

- dezactivare airbag pasager

- a 3-a tetiera spate

- cu optiunea de inchidere din telecomanda probabil veneau fara ceva activat dar se poate activa cu VAG COM-ul mai mult ca sigur si meniurile din MAxi Dot daca te-ai uitat sunt putin diferite nu fata de la a ta (ai unele in plus si grupate altfel pe meniuri) :)

Acestea erau toate disponibile ca si optiune si desi sunt de bun simt ca sa le ai te mai costa cred ca minim 300E.Asa ca pe langa ofertele din primavara mai sunt si avantajele acestea de putini seziate pt cele livrate in 2007. Ca acestea se pare ca sunt lucrate poate putin mai slab ca precedentele din 2005 si 2006 (eu unul am toate motivele s cred asta, poate sunt subiectiv totusi si putin nervos pe ea :()

habar nu am de restul... dar iti garantez ca cele doua airbaguri laterale fata nu sunt obligatorii in UE. poate ca sunt state membre care impun chestia asta, dar nu e vorba de legislatie comunitara. si aproape sigur, nici dezactivarea airbag pasager - obligatorii sunt probabil stickerele care iti spun sa nu pui copil acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia II e pe platforma golf V alungita, asta inseamna ca e ceva mai spatioasa in interior sau doar ca are portbagaj ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu sa fie alungita... hm... ma insel eu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai verifica si tu distanta dintre roti de la fiecare si cred ca o sa iti dai seama.Mie lene sa caut pentru golf dar pentru octavia e 2578 :)

lungime spatiu interior: - octavia 1941

- golf 1736

Modificat de ioans
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci practic cei care zic ca e pe platforma golf V alungita au dreptate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mai lunga si mai lata cu 10 cm :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele masini (O2 si G5) au exact acelasi ampatament, deci unde e mai lunga cu 10cm? Iar daca O2 este mai lunga ca G5, este pt. ca are portbagajul mai mare, nicidecum pt. ca este facuta pe o platforma alungita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai inteleg nimic,pai atunci de unde avea datele acelea ioans? si totusi am stat intr-o octavia 2 rs in spate si intr-un golf v si parea mai mult spatiu la picioare in o2,acum ....nu stiu ce sa zic,depinde si de cum erau pozitionate scaunele fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e si parerea mea. e mai mult loc in spate in O2 decat in G5. Nu am masurat cu rigla, insa cred ca e o senzatie destul de obiectiva. Scaunul din fata era potrivit pentru pozitia mea de condus in fiecare caz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atat G5 cat si O2 sunt construite pe platforma PQ35 a lui VW, platforma care este destinata compactelor (G5, O2, Leon II, Toledo III, etc.). Urmatoarea platforma ca marime este PQ46, folosita de Passat; aceasta din urma este alungita fata de prima.

Nota: pt. cei care se intreaba de unde provin abrevierile:

P - Passenger car platform

Q - Quer (motor transversal)

3 - marimea / clasa platformei

5 - generatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este mai lata cu 1 cm octavia fata de golf V. :lol:

Datele le am din specificatiile tehnice pentru octavia 2 respectiv pentru Golf V

Acum vad ca distanta intre roti este aceeasi ,adica 2578,prin urmare ar trebui sa aiba acelasi spatiu pt pasageri.

lungime spatiu interior:

- octavia 1941

- golf 1736

tot pe catalog scrie,si este distanta masurata de la pedalier la bancheta spate.

mai cautati si voi :rolleyes:

Modificat de ioans
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti cred ca deja ati exagerat cu explicatiile si trebuie topic separat in curand. Parerea mea, total nevinovata :rolleyes:

Modificat de AndreiO2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, este un pic mai lata, dar platforma nu este alungita. Doar ca inginerii de la Skoda au gestionat mai bine la capitolul ergonomie :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare. La relanti la 1.9 TDI. Nu-mi vibreaza schimbatorul si volanul sau in fine vibreaza extrem de putin aproape insesizabil in schimb vibreaza la cot cotiera (o simt la cot) si podeaua am costatat la locurile din spate, in special stanga. Sunt aceste vibratii din ciclul "asa fac toate" ? :D Ma intereseaza daca e vreun leac pt vibratia din cotiera in special ca ma deranjeaza putin ....desi ma indoiesc ca exista dar mai stii :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vibratia este datorata de la prindere esapament,poate ceva nu e prins bine acolo,ar trebui sa ai niste garnituri acolo care cateodata nu sunt puse asa de bine.Altceva nu cred ca poate fi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare. cum scot becul de la proiector. am reusit sa ajung la el. dar nu am reusit sa il scot din soclul in care e infipt. era strans bine. am vazut ca avea un fel de "clema" in partea de sus, dar tot nu a iesit.

cine a primit de la dealer trusa de becuri? eu am primit dar am de toate mai putin pentru proiector. am inteles ca e h7 ?!?

si cat costa? mersi anticipat.

ps: e primul bec care mi se arde in 2 ani fara juma de luna :frigbaitata: :vaidecapulmeu:

Modificat de audi_fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot citit pe forum despre unele probleme legate de aeroterma, am si eu o intrebare legata de masina mea. Mentionez ca am AC si nu climatronoc, cand dau drumul la AC pe pozitia 1 pentru cateva secunde, se aude un mic zgomot ca si cum atunci se aseaza totul pe acolo si dupa aceea totul e normal. Asa se intampla si la voi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Se a

Modificat de HoriaB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi m-a adus nevasta pana la munca (ploaie fiind) Cand am m-am dat jos din masina de la vreo 5-6 m distanta m-am intor s-o salut si cand m-am uitat la masina nu-mi venea sa cred (n-am mai intors-o din drum ma uit diseara) Cum era masina in lateral am vazut sub ea in partea dinspre roata din spate , pe dreapta, ca se VEDEA CEVA ATARNAND parca, ca o tabla sau asa ceva care nu o vedeam pana acum. Masina s-a comportat super normal, fara zgomote sau ceva. CE POATE SA FIE CHESTIA ACEEA CE PAREA CA ATARNA ? :flower:. Asta ce poat fi are cineva ideea ce as fi putut vedea atranand uitadu-ma din lateral ? Eram destul de departe, parea oricum la cel putin 10-12 cm de sol. In zona aia masina probabil are marginea pragului la vreo 20 cm de sol cel putin (am si PDG)

Idei ? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e cam pe la jumatatea masinii, poate putin spre spate, stai linistit. nu atarna nimic si "asa are toate". nu stiu ce sa iti zic ca este insa nu o sa ai probleme. sfat... nu mai fii asa stresat cu masina. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Audi esti sigur ca e normal sa nu ma fii uitat eu la ea mai de departe din unghiul respectiv, am vazut atatea pe strada si m-am uitat si la a mea de de zeci de ori nu mi se parea nimic vizibil lasat sub ea ...Vad diseara :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un scut lateral de protectie care tine din fata pana in spate, cam pe toata lungimea pragului. Posibil s-a desprins de prin spate si atarna. Bine-ar fi sa-l repozitionezi (daca mai ai cum, ca poate e sparta vreo portiune din el).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

blitz. nu mai speria omul. :lol: scutul respectiv are o zona mai "iesita" in jos. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei. zi-mi daca ai vazut ceva ca in poza asta. a se exclude restul imaginii :lol:

ps: daca ai vazut ceva ca in poza, nu ai de ce sa iti faci griji.

later: link-ul direct de pe imageshack nu merge.

http://vwforum.ro/index.php?showto...&start=1700

uita-te la postul 1708 poza din mijloc. :)

Modificat de audi_fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!