Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Si eu am PDG, nici la mine nu e scut. Si le iau neamul in beschi ca au proiectat cel mai cretin sistem de clanta la usi, desfaci efectiv bucati portiera sa ai acces la mecanism, iar apoi constati ca nu iese. Natia lor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

skoda - simply clever :))))

si cand vad alti colegi ca dau in 2013 18-19-20 de mii pe o skoda ....

Sent from my iPhone

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mecanismele nu sunt proiectate sa fie umblat la ele foarte des, usor sau de catre amatori in fata blocului.

iar racitorul de motorina este pus intr.un loc unde regimul termic si spatiul permit acest lucru, adica sub podea. te asigur ca nu e simgura masina cu racitor acolo. iar faptul ca se lovesc.... bordurile, zapada etc. sunt de vina, nu masin si nici proiectarea ei....

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu eram in curte, deci nu se aplica.

Nu merge incuiata portiera din dreapta-spate, as fi vrut sa deconectez clanta, sa ramana doar deschiderea de dinauntru, dar nu am reusit sa deconectez sufa dintre clanta si broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e nevoie si de experienta.... mici trucuri, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le era greu la sandilaii de designeri/ingineri sa puna suruburi in locul niturilor, asta e clar. Si colac peste pupaza, nu puteam folosi pc-ul sa intru sa vad cum se face operatiunea, nici pe mobil nu se incarca mai nimic. Abia pe seara am facut rost de numarul lui Dragos, dar nu l-am mai deranjat.

Nu am stiut cum sa desfac sufa dintre clanta si broasca, mi-ar fi fost de mare ajutor sa aflu cum se desface, ca sa nu am de treaba la drum. Dar deh, uite ca nu am reusit si masina tot descuiata sta.

Imi poate spune cineva cum se desface sufa aia? Ca mi-ar parea rau sa o tai, ca sa caut de nebun alta pe urma. Ca nu stiu cum se face, indiferent cat m-am chinuit, nu am reusit sa fac usa sa comunica cu calculatorul de bord, nu imi arata ca e incuiata. Am desfacut switch-ul, l-am probat, era bun. Am pus altul- provizoriu, dijeaba. Ori sunt niste fire cretine pe acolo, ori nu am idee. De aia doresc ca macar sa nu se poata deschide pe dinafara, mi-ar fi destul.

 

LE: merge scoasa sufa aia fara sa demontez din nou toata usa? Ca nituri de 6 mm nu stiu pe unde oi gasi. Geamul si asa nu-l folosesc, deci nu e bai deloc. Dar macar sa nu se deschida usa pe dinafara.

 

Daca aveti vreun pont, nu va sfiiti sa-l impartiti cu mine. Chiar e problema stresanta.

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am PDG, nici la mine nu e scut. Si le iau neamul in beschi ca au proiectat cel mai cretin sistem de clanta la usi, desfaci efectiv bucati portiera sa ai acces la mecanism, iar apoi constati ca nu iese. Natia lor...

DAi jos doar bdifuzoril si acces la broasca si la clanta.

Eu eram in curte, deci nu se aplica.

Nu merge incuiata portiera din dreapta-spate, as fi vrut sa deconectez clanta, sa ramana doar deschiderea de dinauntru, dar nu am reusit sa deconectez sufa dintre clanta si broasca.

Si de ce nu folosesti pentru inchidere manuala sistemul descris in manualul de utilizare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La usa din fata merge sa desfaci difuzorul ca sa umbli la broasca. Dar la usa din spate nu ajungi, nu merge pe la difuzor.

Singura solutie este sa desfaci niturile, dat jos panoul (presupune sa decuplezi si geamul).

Am umblat recent la broasca spate sa schimb cablul de la manerul interior si e complicat rau. Eu am scapat fara sa desfac niturile, am avut acces doar printr-o gaura de 3 cm, dar m-am chinuit de nu as dori nimanui.

Eram pregatit si cu nituri + cleste in caz ca altfel nu reauseam. Nu prea gasesti nituri mai mari de 5. Am gasit pana la urma la Brico nituri de 6x10, iar clestele din alta parte (iti trebuie cleste mare de 6.4)

Modificat de KimDiesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar nu merg puse in locul niturilor suruburi, saibe grover si piulite?!?!?

poate cu adaptare romaneasca, mai putine la numar :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, ca nu ai acces decat din exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar daca se scoate difuzorul cum se zicea mai sus? bagi mina pe acolo :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci: prin gaura dif-ului ai acces la broasca doar daca esti vrajitor. Momentan nu mai desfac nicio usa, ca si asa am dat gauri de 3-4 mm langa gaurile alea imense si am pus nituri de care mi s-au adus (am sunat un vecin si a venit ala cu ce a gasit pe acasa). As fi vrut doar sa blochez accesul de afara, sa pastrez insa deschiderea din interior. Se da greu jos totul, foarte greu. Am pierdut ieri ziua de-a moaca, imi mai trebuie si cleme pentru panourile usilor.

Este acolo sufa aia care face legatura dintre maner si broasca, pe aia am incercat eu sa o scot- nu iese nici de-al naibii, nu pot scoate broasca afara.

 

Ce sistem de inchidere e in manual? Chiar is curios...


Ha, taci ca am gasit ceva la pagina 49. Ma duc afara sa testez, daca o merge.


Mergeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee! Sar-na pentru idee, e geniala. Uite ca la asa ceva nu m-am gandit, ce e drept, am sarit capitolul asta cand am lecturat manualul, am zis ca nu ere sens sa ma complic. Pe atunci nu stiam de problema cu inchiderea, am aflat-o abia la Moieciu.

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai vazut? Daca citeai sau daca intrebai, nu mai defaceai usa.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde naiba sa imi dau seama de treaba asta? Am citit din manual chestiunile mai importante, era prin februarie asta. Eh, e bine si asa, nu am musai nevoie sa frec usa aia, pentru moment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e provizuriu ca sa stea usa blocata. Daca ai probleme cu swichul tot nu scapi de demontat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun si asa. Am scos switch-ul, mie mi s-a parut ca nu e bulit, der deja il distrusesem. Asa ca, pana scot broasca, merg cu usa blocata ca mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai e switch, lipituri reci sau contacte imperfecte pe la mufe.

nu trebuie sa te arunci cu capul inainte si orbeste :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Macar stiu (oarecum) pasii pentru demontarea portierei. Mai vedem cand ajung acasa.

Sent from my Note.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina din semnatura pe carcasa filtrului de motorina am gasit mai multe coduri: 3C0127400D si 1K0127399CL.

 

In incercarea de a gasi elementul filtrant respectiv codul, nu am gasit nimic pentru cele enumerate mai sus. Codul 3C0127400D este singurul care abia l-am gasit in ETKA dar fara sa ma lamuresc.

Intrebarea mea este: care ar fi codul filtrului de motorina care mi se potriveste si dimensiunile acestuia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3C0127434 sau cu A in coada, dar doar daca ai fisierul TXT pentru masina se poate identifica exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am acel fisier. Eu am umblat pe programul online...unde au mai aparut si erori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cere fisierul colegilor de pe forum sau de pe club audi.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3C0....  este versiunea de filtru UFI si este chiar codul elementului filtrant.

echivalente : Mahle kx220d, Mann PU825X, 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi la revizie mi s-a spus că trebuie să schimb si bucsele pe față. Totodată băieții mi-au zis să pun bucși de Fabia, că-s la jumătate de preț. Chiar se potrivesc? Ei ziceau sa păstrez bucata de aluminiu în care stă bucșa acum și să pun în locul bucșei de O2 bucșă de Fabia. Primele costă 800 lei bucata, a doua 400 lei bucata.

 

Parcă nu prea aș face așa ceva. A mai schimbat careva bucșele pe față, a făcut careva așa ceva? În prezent am 200 000 km la bord și 7 ani cu mașina, deci ar cam trebui să schimb și bucșele care au îmbătrânit săracele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!